Baptisms
Family Tree Research
Church Photos
St Marks Staff
Heads Diary
History Of St Marks
Families
Workplaces
Neighbours
Registers
School Photos
Where Are They Now
Guestbook
Weddings
Home Page

Baptisms at St Marks Church

Updated December 16, 2016 8:11 PM

1900s

1860s 1870s 1880s 1890s 1900s 1910s 1920s 1930s 1940s 1950s 1960s 1970s

Names with a silouette means they have other details on the site, see Surnames for other details

10 1 1900
Allen Crompton of 69 Sidney St
Allen Crompton, Striker - Alice Ann,

14 1 1900
Emily Williams of 68 Clarendon St
Thomas Williams, Mill Hand - Mary Jane,

17 1 1900
Albert Horridge of 22 Platt St
Thomas Horridge, Overlooker - Alice Ann,

17 1 1900
Edwin Orrell of 264 Lever St
John Orrell, Boiler Maker - Margaret,

17 1 1900
Hortense Alice Riley of 48 Melville St
Thomas Riley, Cotton Spinner - Hortense Ellen,

21 1 1900
Florence May Tonge of 72 Leach St
Joseph Hery Tonge, Warehouseman - Ellen,

21 1 1900
Robert Warburton of 4 Plover St (formerly Brick St)
William Warburton, Piecer - Mary,

21 1 1900
Albert Preston of 29 Nine House Lane
Richard Preston, Collier - Mary Ellen,

24 1 1900
Joseph Richard Draper of 45 Rishton Lane
Robert Draper, Overlooker - Martha Hannah,

24 1 1900
Thomas Vickers of 57 Coe St
Thomas Vickers, Slater - Alice Crompton,

24 1 1900
Harold Hardy of 13 Hardy St
Samuel Hardy, Minder - Mary Jane,

24 1 1900
Margaret Howard of 30 Channing St
John Howard, Blacksmith - Maragert,

24 1 1900
Albert Parkinson of Sandham St
Harry Parkinson, Fitter - Elizabeth,

24 1 1900
Elsie Rowbottom of 31 Pitt St
James Rowbottom, Labourer - Emma,

26 1 1900
Harry Haslam of 76 Clarendon St
Harry Haslam, Moulder - Margaret Alice,

28 1 1900
Hannah Parkinson of 37 Luton St
Frederick James Parkinson, Fitter - Mary,

31 1 1900
Edward Counsell of 69 Grecian St
Edward Counsell, Minder - Elizabeth,

31 1 1900
Alice Carter of 19 Reservoir St
Robert Carter, Minder - Susannah,

31 1 1900
Herbert Metcalfe of 100 John Taylor St
Thomas Metcalfe, Carter - Ada,

31 1 1900
William Jones of 29 Daisy St
William Thomas Jones, Collier - Mary jane,

31 1 1900
George Whitfield of 43 Division St
Harry Whitfield, Minder - Martha,

4 2 1900
Charles Higginbottom of 252 Weston St
Charles Higginbottom, Pipe Fitter - Elizabeth Ann,

4 2 1900
Nellie Wilde of Davison St
Alfred Wilde, Labourer - Mary Ann,

7 2 1900
Emma Ramsden of 16 Mooney St
?, - Sarah Ellen Ramsden,

11 2 1900
Annie Newton of 17 Beechwood St
Henry Newton, Minder - Sarah Jane,

11 2 1900
John Taylor of 33 Division St
William Taylor, Labourer - Mary Ann,

14 2 1900
Elizabeth Hall of 84 John Taylor St
Thomas Hall, Minder - Emma Elizabeth,

14 2 1900
Sarah Ellen Schofield of 49 Settle St
Walter Schofield, Spinner - Alice,

17 2 1900
Lilian Ottewell of 15 Roxalina St
Robert Edward Ottewell, Warehouseman - Kate,

18 2 1900
Minnie Clayton of 369 Lever St
Thomas Clayton, Minder - Mary,

18 2 1900
Louisa Massey of 13 Rishton Lane
Henry Massey, Striker - Sarah Ann,

21 2 1900
Fred Winterbottom of 14 Leach St
William Winterbottom, Clogger - Sarah Ellen,

25 2 1900
Edna Dagnall of 9 Poplar St
Frederick Robert Dagnall, Engine Tenter - Sarah Alice,

28 2 1900
Margaret Alsop of 17 Channing St
William Alsop, Gas Stoker - Mary Ellen,

28 2 1900
Ada Whittle of 55 Division St
John Whittle, Labourer - Betsy,

4 3 1900
Annie Shepherd of 14 Alder St
William Shepherd, Piecer - Ann Jane,

4 3 1900
George Nelson Goad of 411 Plodder Lane
William Henry Goad, Engine Driver - Ann Jane,

4 3 1900
Harold Halliwell of 39 Robert Stanley St
Fred Halliwell, Overlooker - Ann Jane,

4 3 1900
Mary Pollard of 28 Norman St
John Pollard, Minder - Alice,

4 3 1900
Robert Hurst of 2 Bright St
John Thomas Hurst, Collier - Ellen Hyslop,

4 3 1900
Arthur Sanderson of 85 Settle St
Arthur Sanderson, Stoker - Alice Ann,

4 3 1900
Thomas Hailwood of 38 South St
William Thomas Hailwood, Labourer - Charlotte,

7 3 1900
Annice Bibby of 41 Grant St
John Bibby, Labourer - Harriet,

11 3 1900
Sidney Grimshaw of 27 York St
William Grimshaw, Engine Tenter - Clara,

11 3 1900
Edward Edwards of 60 Venture St
Robert Edwards, Scourer - Mary,

11 3 1900
Thomas Henry Foster of 24 Grecian St
James Foster, Hairdresser - Elizabeth,

11 3 1900
James Haseldene of Sandham St
James Haseldene, Bleacher and Dyer - Jane,

14 3 1900
Alice Partington of 85 Venture St
John Partington, Fitter - Jane,

14 3 1900
Joseph Emmot Lofthouse of 7 Reservoir St
John Lofthouse, Train Conductor - Christina,

14 3 1900
Sarah Hill of 322 Bridgeman St
Albert Edwin Hill, Minder - Mary Ellen,

14 3 1900
Annie Barnet of 13 Settle St
James Edward Barnet, Driver - Elizabeth,

14 3 1900
Albert Dugdale of 55 Milk St
Richard Dugdale, Minder - Mary Ann,

14 3 1900
Frederick Hutchinson of 8 Venture St
William Thomas Hutchinson, Minder - Elizabeth,

14 3 1900
Jane Baxendale of 55 Baldwin St
James Baxendale, Iron Turner - Hannah,

14 3 1900
George Hutchinson of 43 Rothwell St
George Frederick Hutchinson, Minder - Elizabeth Ann,

18 3 1900
Mary Elizabeth Fletcher of 36 Cecilia St
Thomas Fletcher, Stripper and Grinder - Ellen,

18 3 1900
Ada Atherton of 4 Glenthorn St
Thomas Atherton, Millwright - Edna,

18 3 1900
George Theiss of 40 Venture St
George Theiss, Butcher - Mary Ellen,

18 3 1900
Lily Rosevere of 78 Clarendon St
Henry Rosevere, Piecer - Sarah Ann,

16 3 1900
Joseph Vose of 11 Reservoir St
Joseph Vose, Painter - Patience,

21 3 1900
James Shuttleworth of 25 Melville St
Albert Shuttleworth, Iron Plater - Esther,

21 3 1900
Elizabeth Fryer of 4 Settle St
James Fryer, Minder - Ellen,

21 3 1900
Frederick Cunliffe of 93 Holden St
Daniel Cunliffe, Footballer - Polly,

21 3 1900
Lilly Yates of 20 Burlington St
Fred Yates, Cycle Maker - Agnes Matilda,

21 3 1900
Beatrice Hodgson of Daubhill
?, - Mary Alice Hodgson,

21 3 1900
Olive Sharples of 72 Settle St
John Sharples, Turner - Margaret,

25 3 1900
Eleanor Whalley of 70 Mill St
Thomas Whalley, Labourer - Charlotte,

26 3 1900
Hilda Pretoria Leach of Lever St (Uncle Tom's Cabin)
Wilbraham Leach, Publican - Emily Ann,

28 3 1900
George Ray of 20 Crowther St
Alfred Ray, Warehouseman - Martha Jane,

28 3 1900
James Watmough of 118 Rishton Lane
James Watmough, Spinner - Ellen,

28 3 1900
Ernest Ravenscroft of 59 Sidney St
William Ravenscroft, Cab Driver - Mary Annie,

29 3 1900
Stanley Lee of 14 Stafford St
Joseph Lee, Labourer - Annie,

1 4 1900
Mary Eleanor Atkinson of 40 Reservoir St
Frederick William Atkinson, Labourer - Olivia,

4 4 1900
James Emmason of 73 Reservoir St
William Emmason, Minder - Eliza Ellen,

4 4 1900
John Bearder of 81 Sidney St
Henry Bearder, Labourer - Martha Ellen,

8 4 1900
Elizabeth Thornley of Manchester Rd (Rose Hill Hotel)
Tom Thornley, Publican - Sarah Ann,

8 4 1900
Phyllis Mary Bradley of 77 Rupert St
William Bradley, Brick Maker - Sophia,

11 4 1900
Horace Aldred of 44 Melville St
John Aldred, Collier - Margaret Hannah,

11 4 1900
Walter Mayor of 4 Leach St
James Mayor, Spinner - Mary Ann,

11 4 1900
Joseph Banks of 84 Leach St
Thomas Banks, Moulder - Eliza Ann,

11 4 1900
Norman Oversby of 31 Venture St
Robert Oversby, Iron Borer - Martha,

15 4 1900
Thomas Britton of 70 Holden St
Thomas William Britton, Furnaceman - Hannah Maria,

15 4 1900
Lily Graham of 43 Leach St
Frederick Charles Graham, Fitter - Hannah,

15 4 1900
Edith Crompton of 51 Leach St
Herbert Crompton, Slasher - Edith,

15 4 1900
Emma Taylor of 38 Back Cannon St
Thomas William Taylor, Collier - Eliza,

15 4 1900
Hilda Ellen Farrell of 21 Norman St
George Farrell, Striker - Mary Alice,

18 4 1900
Alice Kirkman of Woodville St
William Kirkman, Collector - Mary Alice,

18 4 1900
Hilda Annie Travers of 63 Rishton Lane
John George Travers, Cashier - Sarah Ellen,

18 4 1900
Percy Moss of 123 Rupert St
John Moss, Brick Setter - Rhoda,

22 4 1900
William Smith of 56 Teal St
William Smith, Driller - Margaret,

22 4 1900
Edith Tattersall of 44 York St
William Tattersall, Labourer - Hannah,

25 4 1900
Joseph Hardman of 12 Woodville St
Samuel Hardman, Minder - Fanny,

25 4 1900
Martha Ellen Wallwork of 18 Channing St
Samuel Wallwork, Piecer - Martha Ellen,

2 5 1900
Hilda Smith Vose of 45 Plover St (formerly Brick St)
James Vose, Watchman - Annie,

2 5 1900
George Richard Peace of 4 Newport Rd
Joseph Peace, Greengrocer - Mary Jane,

2 5 1900
Louisa Stella Oakley of 23 Rishton Lane
James Oakley, Stone Mason - Elizabeth,

2 5 1900
Sarah Jane Mills of 15 Mooney St
Robert Mills, Piecer - Rebecca,

6 5 1900
Alfred Seed of 11 Norwood Grove off Chorley Old Rd
Jacob Seed, Grocer - Emma,

8 5 1900
Geoffrey Marshall Doman of Westhoughton
George Herbert Doman, Surgeon - Martha Anne,

9 5 1900
Martha Ellen Parish of 29 Pitt St
Thomas Parish, Labourer - Sarah,

9 5 1900
Frederick Allen Dunn of 35 Pitt St
Alfred Dunn, Carter - Frances Jane,

10 5 1900
Mary Joyce Wolfe of 125 High St
Edwin Wolfe, Clerk in Holy Order - Elizabeth Kay,

13 5 1900
John Halliwell of 18 Nile St
James Halliwell, Labourer - Mary Elizabeth,

13 5 1900
Lily Monks of 92 Platt St
John George Monks, Iron Planer - Hannah,

13 5 1900
Evelyn Partington of 11 Roxalina St
John Partington, Spinning Master - Mary Matilda,

13 5 1900
Mary Ellen Lomax of 84 Shaw St
Alice Ann Lomax, Ring Spinner - Alice Ann,

16 5 1900
William Henry Egerton of Fletcher St, Hargreaves Court
Harriet Egerton, Card Tenter - Harriet Egerton,

16 5 1900
Harry Smith of 65 Clarendon St
Samuel Smith, Warehouseman - Mary Alice,

16 5 1900
James Taylor Lomax of 107 Sidney St
Thomas Lomax, Self Acting Minder - Louisa,

20 5 1900
Annie Atkinson of 200 Fletcher St
Albert Edward Atkinson, Labourer - Alice,

21 5 1900
Norman Horrocks of 23 Beechwood St
James Horrocks, Roller Turner - Margaret,

23 5 1900
Jennie Shields of 31 Meredith St
Arthur Shields, Tanner - Elizabeth,

23 5 1900
Gertrude Nelson of 27 Carter St
Septimus Nelson, Railway Inspector - Annie,

27 5 1900
James Edward Fallows of 102 Holden St
James Fallows, Postman - Emma,

27 5 1900
Sarah Ann Cochrane of 93 Mason St
Thomas Cochrane, Warehouseman - Mary Ann,

27 5 1900
Annie Clegg of 17 Settle St
William Clegg, Overlooker - Mary Alice,

30 5 1900
Robert Berry of 270 Bridgeman St
John Berry, Cotton Spinner - Betsy,

3 6 1900
Samuel Robinson Gibson of 51 Grecian St
Thomas Gibson, Painter - Mary,

3 6 1900
Mary Greenhalgh of 6 Tildsley St
William Greenhalgh, Forge Man - Margaret Ann,

17 6 1900
Thomas Ernest Weatherhead of 69 Coe St
John Wilbert Weatherhead, Stone Mason - Clara,

20 6 1900
May Thomas of 14 Norman St
Joseph Thomas, Minder - Ellen,

20 6 1900
Herbert Mottram of 32 Tildsley St
John Mottram, Minder - Mary Elizabeth,

20 6 1900
Lucy Hutchinson of 95 Lever St
Richard Hutchinson, Beer Seller - Annie,

20 6 1900
John William Wignall of 7 Nile St
Joseph Wignall, Labourer - Jane,

24 6 1900
James Kitchener Jones of Fletcher St
John Moses Jones, Labourer - Mary Elizabeth,

27 6 1900
Ada Houghton of 31 Plover St (formerly Brick St)
Walter Houghton, Iron Planer - Ada,

27 6 1900
William Settle of 17 Division St
Edmund Settle, Minder - Mary Ann,

27 6 1900
Florence Chadwick of Ner York Deane
Thomas Chadwick, Farmer - Agnes Ann,

1 7 1900
Edna Mottram of 53 Larkfield Rd
Richard Mottram, Spinner - Eliza Ann,

1 7 1900
May Jones of 30 Rigby St
John Jones, Forge Man - Maggie,

1 7 1900
Henry Booth of Lake St
James Booth, Engine Tenter - Margaret,

4 7 1900
Matthew Eatock of 34 Old Rd
Charles Eatock, Carter - Alice,

4 7 1900
Fred Roscow of 7 Crowther St
Charles Frederick Roscow, Minder - Margaret Alice,

4 7 1900
Thomas Livesey of 10 Hewitt St
Adam Livesey, Fireman - Harriet,

4 7 1900
Harry Livesey of 10 Hewitt St
Adam Livesey, Fireman - Harriet,

4 7 1900
Stanley Livesey of 10 Hewitt St
Adam Livesey, Fireman - Harriet,

4 7 1900
Harry Winward of 22 Gibralter St
Herbert Winward, Driver - Florence,

4 7 1900
Amelia Bowden of 5 Jenny Beck St
Percy Bowden, Labourer - Sarah Ellen,

8 7 1900
May Atherton of 103 Chorley New Rd, Horwich
Lawrence Atherton, Insurance Superindendent - Ellen,

11 7 1900
Nellie Robinson of 28 Kirk St
James Robinson, Goods Guard - Harriet,

11 7 1900
Leonard Cardwell of 3 Lumsden St
John Roughsedge Cardwell, Insurance Agent - Martha,

11 7 1900
Harry Buckthorpe of 115 Sidney St
Frederick Buckthorpe, Bricklayer - Sarah,

11 7 1900
Thomas Shepherd Peake of 25 Bush Rd, Oldham
John Peake, Furnaceman - Mary Alice,

11 7 1900
William Hall of 4 Mooney St
William Hall, Labourer - Eleanor,

16 7 1900
Sidney Topping of 16 Heap St
William Topping, Carter - Margaret,

18 7 1900
Lydia Howarth of 30 Whittaker St
Joseph Howarth, Bobbin Carrier - Elizabeth Ann,

18 7 1900
James Elvidge of 14 Coe St
Frank Elvidge, Labourer - Ann Jane,

18 7 1900
Ellen Dowsett of 15 Coe St
Samuel Dowsett, Engine Driver - Henrietta,

18 7 1900
Nellie Pickvance of 57 Settle St
Henry Pickvance, Tanner - Elizabeth Ann,

25 7 1900
Ethel Annie Nield of 356 Lever St
Robert Nield, Crane Driver - Susannah,

25 7 1900
Annie Barlow of 7 Minorca St
James Barlow, Minder - Mary Ann,

29 7 1900
Frank Naylor of 35 Melville St
John Thomas Naylor, Minder - Ellen,

30 7 1900
Joseph Cadle of 18 Heap St
William Cadle, Lurryman - Alice,

1 8 1900
Thomas Rigby of 29 Grant St
Edward Rigby, Firebeater - Agnes,

1 8 1900
Alice Adamson of 68 Rigby St
Jonas Adamson, Painter - Alice Ann,

1 8 1900
Alice Ann Heaton of Bridgeman St
John Heaton, Fruit Salesman - Mary Christina,

5 8 1900
Annie Gregory of 47 John Taylor St
Walter Gregory, Bleacher - Mary Jane,

8 8 1900
Edith Spedding of 14 Moore St
Arthur Spedding, Herb Beer Manunfacturer - Ellen,

8 8 1900
Jonathan Whittle of 8 Mooney St
Edward Whittle, Collier - Enderkin,

12 8 1900
Edith Ellen Abbott of 4 Pike Rd
Herbert Abbott, Overlooker - Mary Ellen,

15 8 1900
Elsie Bonham of 131 Plover St (formerly Brick St)
George Clement Bonham, Fitter - Florence Alice,

15 8 1900
Annie Howarth of 145 Crescent Rd
William Henry Howarth, Spinner - Mary Jane,

19 8 1900
Beatrice Edna Ryle of 98 Rishton Lane
William Thomas Ryle, Baker - Harriet Ann,

22 8 1900
Joy Isaacs of 61 Coe St
Thomas Isaacs, Labourer - Edith,

22 8 1900
Stanley Isaacs of 12 Stafford St
Robert Isaacs, Stone Mason - Margaret Ann,

22 8 1900
Hannah Meere Shaw of 6 Norman St
Alfred Cotrill Shaw, Forge Man - Hannah,

26 8 1900
Elsie Middleton of 47 Leach St
Alfred Middleton, Carter - Elizabeth Ann,

26 8 1900
Martha Roberts of 146 Cannon St
John Roberts, Iron Turner - Mary Ellen,

29 8 1900
Sarah Annie Eckersley of 35 Slaterfield
James Eckersley, Carpenter - Margaret Annie,

29 8 1900
Bessie Thornley of 15 Beechwood St
Robert Thornley, Coachman - Mary,

29 8 1900
Ella Ince of 44 Settle St
Thomas Ince, Minder - Elizabeth,

29 8 1900
Bertha Foot of 41 Holden St
George Foot, Baker - Sarah,

29 8 1900
John Rodgers of 5 Barton St
John Herbert Rodgers, Brick Maker - Sarah Alice,

29 8 1900
James Ratcliffe of 4 Hewitt St
Oliver Ratcliffe, Tin Man - Margaret,

1 9 1900
Richard Bateson of 15 Reservoir St
Richard Bateson, Labourer - Fanny,

5 9 1900
Elsie Baker of 79 Lumsden St
John Henry Baker, Collier - Ellen,

5 9 1900
Alice Morris of 93 Bull Lane
John William Morris, Mechanic - Mary Elizabeth,

16 9 1900
Stanley Wood of 105 Weston St
John Wood, Fitter - Martha,

16 9 1900
Francis Archibald Scott of 101 Fletcher St
Robert Scott, Fitter - Sarah,

16 9 1900
Bertha Beswick of 43 John Taylor St
Alfred Beswick, Tackler - Harriet,

16 9 1900
Selina Rudlen of Farnworth
Giles Rudlen, Carter - Mary Jane,

19 9 1900
Alice Vickers of 51 Division St
Albert Vickers, Railway Man - Sarah,

19 9 1900
Ethel Annie Howarth of 357 Lever St
James Howarth, Driller - Alice,

19 9 1900
Doris Schofield of 41 Nile St
John Schofield, Self Acting Minder - Ellen,

19 9 1900
John Ashley of 5 Minerva St
Herbert Ashley, Self Acting Minder - Mary,

19 9 1900
James Mort of 28 Rebate St
William Mort, Iron Worker - Alice,

26 9 1900
Florence Ivy Cross of 82 Clarendon St
Henry Cross, Fitter - Elizabeth,

26 9 1900
John Shields of 16 Settle St
William Shields, Fly Maker - Esther Ann,

30 9 1900
Alice Pendlebury of 54 Centre St
Joseph Pendlebury, Stripper and Grinder - Alice Jane,

30 9 1900
John Tate of Venture St
William Tate, Painter - Susannah,

30 9 1900
Adelaide Vernon of 14 Clarendon St
Walter Vernon, Minder - Emma,

30 9 1900
Rosina Booth of Fletcher St, Hargreaves Court
Richard Booth, Piecer - Susannah,

30 9 1900
Gladys Homer of 52 Foundry St
David Homer, Forge Man - Rose Jane,

3 10 1900
James Ashton Pearson of 14 Hopefield St
George Ashton Pearson, Minder - Elizabeth,

3 10 1900
Minnie Robinson Astley of 85 Platt St
Thomas Robinson Astley, Miner - Sarah Ann,

10 10 1900
Harry Rothwell of 25 Crook St
William Rothwell, Warehouseman - Sarah Ann,

10 10 1900
Charles Hinchcliffe of 2 Richelieu St
Thomas Hinchcliffe, Railway Inspector - Susan,

10 10 1900
Hilda Battersby of 56 Venture St
Ellis Battersby, Self Acting Minder - Mary Ann,

14 10 1900
Muriel Shaw of 24 Clifford St
Thomas Shaw, Labourer - Sarah Ann,

17 10 1900
Alice Joule of 17 Lumsden St
William Joule, Warehouseman - Eliza,

17 10 1900
Alice Smith of 182A Fletcher St
Henry Smith, Watchmaker - Margaret Ann,

21 10 1900
John Warburton of 57 Grecian St
James Warburton, Warehouseman - Mary Jane,

21 10 1900
Lily Hughes of 367 Lever St
John Thomas Hughes, Minder - Margaret,

24 10 1900
Maria Fishwick of 85 Bull Lane
James Fishwick, Spinner - Martha Ann,

24 10 1900
Eva Lomax of 7 Slaterfield
James Lomax, Coal Dealer - Esther,

24 10 1900
Alice Harwood of 31 Norman St
John Harwood, Self Acting Minder - Elizabeth,

24 10 1900
Mary Ann Shepperd of 11 Beechwood St
John Shepperd, Self Acting Minder - Mary Jane,

24 10 1900
Alice Ashworth of 31 Woodfield St
Joseph Ashworth, Labourer - Bertha,

28 10 1900
Albert Campbell of 31 Roxalina St
Robert Campbell, Self Acting Minder - Jane,

31 10 1900
Florence Roach of 11 Lumsden St
William Alexander Roach, Plumber - Sarah,

4 11 1900
Richard Lever of 12 Grecian Crescent
Thomas Lever, Mill Hand - Mary Spencer,

7 11 1900
Jessie Denton of 130 Fletcher St
Adam Denton, Stone Mason - Mary Ellen,

7 11 1900
Henry Smith of 12 Holden St
William Smith, Mason - Eliza Ellen,

7 11 1900
Norman Taylor of Bispham Poulton le Fylde
John Taylor, Electric Car Guard - Eleanor Jane,

7 11 1900
Sarah Schofield of 19 Lumsden St
Thomas Schofield, Fireman - Ellen,

7 11 1900
Frederick Bailey of 8 Finney St
Thomas William Bailey, Iron Moulder - Margaret Alice,

11 11 1900
John Vickers of Plover St (formerly Brick St)
John Thomas Vickers, Self Acting Minder - Elizabeth Alice,

11 11 1900
Ethel Hunt of 70 Teal St
John Hunt, Water Meter Inspector - Elizabeth,

14 11 1900
George William Bott of 78 Rigby St
?, - Emily Bott, Carder

14 11 1900
Lilly Ward of Grecian St
Ralph Ward, Labourer - Ann Jane,

14 11 1900
Annie Clarke of 15 Flitcroft St
Joseph Clarke, Insurance Agent - Betsy Jane,

14 11 1900
George Bolton of 43 Reservoir St
George Henry Bolton, Overlooker - Martha Jane,

14 11 1900
William Monks of 32 Plover St (formerly Brick St)
Frederick Monks, Labourer - Frances Elizabeth,

14 11 1900
Nora Hewitt of 8 Flitcroft St
John Hewitt, Minder - Ada,

21 11 1900
Alice Ann Walmsley of 1 Whittaker St
Benjamin Walmsley, Labourer - Mary Jane,

21 11 1900
Elsie Kilburn of 14 Bury Old Rd
George Kilburn, Chemist - Edith,

21 11 1900
James Albert Taylor of 38 Poplar St
James Taylor, Iron Planer - Margaret Ellen,

25 11 1900
Edward Ross of 1 Richelieu St
Edward Ross, Joiner - Alice,

25 11 1900
Margaret Alice Haslam of 76 Clarendon St
Harry Haslam, Moulder - Margaret Alice,

25 11 1900
Annie Bamford of 96 Reservoir St
John Bamford, Minder - Jessie,

28 11 1900
Angelina Woodhouse of 5 Gregson Field
?, - Mary Ann Woodhouse,

5 12 1900
John Gorton of 77 Settle St
Thomas Gorton, Labourer - Isabella,

5 12 1900
Richard Lavender of Steele St
Thomas Lavender, Piecer - Elizabeth,

5 12 1900
Stanley Hamer of 1 Leach St
Harry Hamer, Pattern Maker - Margaret,

9 12 1900
William Halliwell of 8 Hewitt St
Richard Halliwell, Gas Stoker - Elizabeth,

9 12 1900
Jane Jepson of 2 Crowther St
Robert Jepson, Labourer - Emma,

9 12 1900
Charles Frederic Sturch of 27 Meredith St
Frederick William Sturch, Carter - Mary Ann,

12 12 1900
James Tunnah Haslam of 31 Pilkington St
John Isherwood Haslam, Goods Porter - Sarah Ann,

19 12 1900
Margaret Stredder of 9 Thompson St
Walter Stredder, Self Acting Minder - Jane,

19 12 1900
Letitia Smith of 12 Reservoir St
Harry Smith, Carriage Examiner - Susan,

19 12 1900
Fred Helsby of 40 Collings St
James Helsby, Bleacher - Betsy Ellen,

19 12 1900
Mary Heald of 39 Nine House Lane
Absolom Heald, Self Acting Minder - Mary,

19 12 1900
Edith Whittle of 12 Rudolph St
George Whittle, Spinner - Edith,

23 12 1900
Thomas Stanley Howarth of Oxford Rd, Horwich
William Howarth, Overlooker - Alice,

23 12 1900
Richard Arnold Morris of 20 Alder St
Richard Morris, Sheet Metal Maker - Mary Jane,

23 12 1900
Lily Warwick of Slaterfield
John Cooke Warwick, Sawyer - Sarah,

26 12 1900
Elsie Boardman of 48 Pike Rd
John Boardman, Minder - Elizabeth Ann,

26 12 1900
James Percival of 20 Stafford St
David Solomon Percival, Collier - Sarah Ann,

30 12 1900
Edith Jones of 51 Nile St
George Thomas Jones, Minder - Amelia,

30 12 1900
Mary Jane Pennington of 46 Grecian St
Charles Pennington, Puddler - Mary Alice,

30 12 1900
Ethel Kirkman of 70 Bull Lane
Edward Kirkman, Collier - Sarah,

30 12 1900
Alice Smith Smith of 78 Sidney St
Horace Smith, Forge Man - Mary Ellen,

6 1 1901
Grace Barber of 2 Grecian Crescent
Frederick Robert Barber, Coachman - Margaret Ellen,

6 1 1901
Amy Rhoda Tootell of 2 Bradbury St, Manchester
William James Tootell, Crucible Maker - Sarah Ann,

6 1 1901
John Watson of 97 Reservoir St
William Henry Watson, Railwayman - Jane,

9 1 1901
William Edward Kendall of 262 Lever St
Irwin James Kendall, Labourer - Ellen,

9 1 1901
Sarah Maddock of 48 Back York St
Albert Maddock, Carter - Ann,

9 1 1901
Alfred Clark of 6 Bull Lane
Joseph Clark, Puddler - Ada,

9 1 1901
Doris Clark of 6 Bull Lane
Joseph Clark, Puddler - Ada,

13 1 1901
Doris Mason of 73 Sidney St
Benjamin Mason, Puddler - Ellen Maria,

13 1 1901
Elizabeth Ann Price of 2 Farmer St
Thomas Price, Labourer - Mary,

16 1 1901
Thomas Yates of 27 Venture St
John William Yates, Minder - Susannah,

16 1 1901
William Hughes of 57 Reservoir St
Thomas Evan Hughes, Miner - Annie,

16 1 1901
Winifred Emma Hughes of 57 Reservoir St
Thomas Evan Hughes, Miner - Annie,

16 1 1901
Katherine Burns of 5 Nine House Lane
Robert Burns, Labourer - Mary Ann,

16 1 1901
Alfred Burns of 5 Nine House Lane
Robert Burns, Labourer - Mary Ann,

16 1 1901
Willie Croft Baynham of 19 Nile St
Emma Baynham, Housekeeper - Emma Baynham,

16 1 1901
Lilly Brooks of 47 Division St
Charles Brooks, Minder - Lizzie,

16 1 1901
Amelia Thompson of 25 Peabody St
John Thomas Thompson, Carder - Mary Ann,

20 1 1901
John Dewhurst of 288 Lever St
William Dewhurst, Police Constable - Mary Ann,

20 1 1901
Letitia Hailwood of 25 South St
James Hailwood, Carter - Mary Ann,

23 1 1901
James Henry Berry of 16 Tildsley St
Henry Berry, Minder - Cissie,

23 1 1901
William Jackson of 79 Reservoir St
Peter Jackson, Carter - Rachel,

23 1 1901
Ellen Rogerson of 271 Bridgeman St
John Rogerson, Clogger - Esther,

23 1 1901
George Baxendale of 26 Whittaker St
Stephen Baxendale, Piecer - Jane,

23 1 1901
James Jagger of 15 Blackwood St
Charles Jagger, Minder - Alice Ann,

23 1 1901
Kate Gaskell of 16 Newport Rd
John Gaskell, Turner - Louisa,

3 2 1901
Edith Hughes of 75 Wellington St
Thomas Hughes, Labourer - Rachel,

6 2 1901
Emily Victoria Thompson of 51 Back York St
Emily Thompson, Winder - Emily Thompson,

6 2 1901
Mary Jane Lowe of 106 Holden St
William Lowe, Case Maker - Margaret Ann,

6 2 1901
Edward Costello of 78 Teal St
William Costello, Oiler - Mary,

6 2 1901
Fred Thornley of 28 Hobson St
John Thornley, Miller - Susan Lydia,

6 2 1901
Mary Ellen Brown of 16 Rigby St
Nathanial Brown, Labourer - Annie,

10 2 1901
Lydia Smith of Reservoir St
Thomas Smith, Carter - Mary Alice,

10 2 1901
Gertrude Partington of 265 Bridgeman St
William Partington, Butcher - Mary,

10 2 1901
Martha Grundy of 105 Weston St
William Grundy, Painter - Eliza,

13 2 1901
James Fielding of Nile St
John Fielding, Grinder - Jane,

13 2 1901
James Morris of Rigby St
Charles Morris, Piecer - Sarah Alice,

13 2 1901
Lily Ridings of Springfield St
William Ridings, Minder - Nelly,

13 2 1901
Ethel Martin of 22 Holden St
Herbert Edgar Martin, Joiner - Ruth,

20 2 1901
Harriet Culshaw of 73 Grecian St
Thomas Culshaw, Minder - Harriet,

20 2 1901
Charles Lord of 14 Sandham St
Matthew Lord, Miner - Alice,

20 2 1901
Albert Slater of 17 Rupert St
Thomas Slater, Carter - Leontine Antoinette,

20 2 1901
Elizabeth Pollitt of 37 Whittaker St
William Pollitt, Labourer - Annie,

20 2 1901
Alice Saville of 44 Plover St (formerly Brick St)
William Saville, Moulder - Harriett,

24 2 1901
Annie Borland of 16 Hewitt St, Gorton
Julius William Borland, Labourer - Martha Ann,

27 2 1901
Sophia Brown of 77 Reservoir St
Mary Jane Brown, Card Tenter - Mary Jane Brown,

27 2 1901
George Mornignton Horobin of 54 Back Mosley St
Albert Horobin, Roller Turner - Alice,

27 2 1901
Stanley Clough of 63 Sidney St
John Henry Clough, Roller Maker - Alice Collinson,

3 3 1901
John Wenlock of 43 Settle St
John Thomas Wenlock, Labourer - Alice Ann,

6 3 1901
Clarence Ernest Kay of 1 St Bartholomew St
Joseph Kay, Iron Dresser - Lily,

6 3 1901
Bertha Newton of 17 Beechwood St
Henry Newton, Minder - Sarah Jane,

6 3 1901
Richard Howard of 75 Brief St
Robert Howard, Iron Turner - Leona,

6 3 1901
Stanley Holt of 48 York St
Richard Holt, Cabinet Maker - Martha Knight,

13 3 1901
Isabella Green of 83 Holden St
William Green, Labourer - Elizabeth Alice,

13 3 1901
Ellen Ditchfield of 43 Grecian St
Thomas Ditchfield, Collier - Ellen,

13 3 1901
Albert Edward Ottewell of 15 Roxalina St
Albert Edward Ottewell, Warehouseman - Kate,

13 3 1901
Emily Heyes of 95 Bull Lane
Thomas Heyes, Glass and China Dealer - Emily,

13 3 1901
Joseph Crossley of 92 John Taylor St
William Henry Crossley, Rope Maker - Mary,

13 3 1901
Percy Cecil Colebourn of 39 Rishton Lane
Edger John Colebourn, Hairdresser - Frances Jane,

13 3 1901
Elizabeth Riley of 37 Division St
Thomas Riley, Oiler and Greaser - Sarah Ann,

13 3 1901
Emily Bellis of 14 Nelson Square
Samuel Bellis, Cashier - Emma,

17 3 1901
Joseph Dean of 68 Teal St
James Dean, Hawker - Elizabeth Alice,

20 3 1901
Blanche Lillian Booth of 10 Glynn St
Joseph Booth, Musician - Martha Jane,

20 3 1901
Frank Edge of Lostock Junction
John Edge, Spinner - Mary,

20 3 1901
Edward Howarth of 138 Sidney St
John Richard Howarth, Moulder - Martha,

20 3 1901
James Hardman of 16 Stafford St
James Hardman, Spinner - Sarah Ann,

24 3 1901
Margaret Ellen Abbott of 82 Holden St
John Abbott, Labourer - Maggie,

24 3 1901
Robert McCann of 14 Rigby St
James McCann, Carter - Elizabeth Alice,

27 3 1901
Edith Ann Frankland of 248 Weston St
George Frankland, Firebeater - Emma,

27 3 1901
George Liddell of 89 Bull Lane
William Liddell, Flasher - Elizabeth Ellen,

27 3 1901
Frank Butterfield of 17 Finney St
William Henry Butterfield, Carder - Ellen Maud,

31 3 1901
Doris Denton of 38 Grecian St
George Thomas Denton, Spinner - Annie,

3 3 1901
Thomas Brand of 74 Coe St
William Brand, Weaver - Mary Alice,

3 4 1901
Mary Lomax of 210 Lever St
William Lomax, Greengrocer - Elizabeth,

7 4 1901
Nora Lees of 51 Rupert St
Mark Lees, Ironmonger - Maria,

7 4 1901
Annie Elizabeth Rawlinson of 17 Jenny Beck St
James William Rawlinson, Self Acting Minder - Annie Elizabeth,

7 4 1901
Ellen Miriam Dilworth of 10 Rishton Lane
John Dilworth, Engine Tenter - Winifred,

10 4 1901
Herbert Ashworth of 19 Venture St
David Ashworth, Iron Turner - Esther,

14 4 1901
John Campbell of 9 Channing St
John Campbell, Brewer - Hannah,

14 4 1901
Elsie Campbell of 9 Channing St
John Campbell, Brewer - Hannah,

14 4 1901
Ivy Campbell of 9 Channing St
John Campbell, Brewer - Hannah,

17 4 1901
Frederick Makinson of 76 Grecian Crescent
Joseph Makinson, Labourer - Ada,

21 4 1901
Henry Davenport of 73 Rishton Lane
Henry Davenport, Labourer - Elizabeth Alice,

21 4 1901
Alice Robinson of 82 Teal St
Joseph Robinson, Labourer - Sarah Alice,

21 4 1901
Allan McCann of 119 High St
John William McCann, School Master - Mary Jane,

21 4 1901
Florence Lewis of 60 Rigby St
Francis Lewis, Iron Worker - Louisa,

24 4 1901
Elizabeth Ellen Hoole of 82 Grecian St
John Hoole, Insurance Agent - Martha Ellen,

24 4 1901
Mary Alice Hyam of 36 Rebate St
Charles Hyam, Moulder - Ellen,

24 4 1901
Ethel Finch of 9 Apple St
John Finch, Labourer - Betsy Ellen,

27 4 1901
Mary Alice Pennington of 62 Teal St
George Pennington, Self Acting Minder - Margery,

28 4 1901
Stanley Ashurst of 70 Lever St
Thomas Ashurst, Overlooker - Martha Jane,

1 5 1901
Lily Tyldesley of 4 Heap St
William Tyldesley, Joiner - Jane,

1 5 1901
Edith Tyldesley of 4 Heap St
William Tyldesley, Joiner - Jane,

1 5 1901
Edith Hodgkinson of 1 Moore St
John William Hodgkinson, Labourer - Sarah,

1 5 1901
Thomas Crook of 13 Rishton Lane
William Crook, Overlooker - Martha,

1 5 1901
Annie Pickvance of 10 Flitcroft St
William Pickvance, Fireman - Alice,

1 5 1901
Emily Holt of 5 Moore St
John Holt, Weaver - Jane,

1 5 1901
Walter Dewhurst Gibson of 19 Steele St
John Gibson, Minder - Mary,

5 5 1901
Elsie Howith of 211 Lever St
Charles Howith, Carder - Mary Ellen,

5 5 1901
William Lever of 67 Leach St
William Lever, Insurance Agent - Ann,

5 5 1901
Ann Ellen Jones of 94 John Taylor St
James Jones, Labourer - Mary Ann,

8 5 1901
Ethel Parkinson of 37 Luton St
Frederick James Parkinson, Engine Fitter - Mary,

8 5 1901
Alice Crook of 65 Essingdon St
Joseph Crook, Overlooker - Maud,

8 5 1901
Doris Kilburn of 10 Back Burnden
Robert Kilburn, Mangler - Sarah,

15 5 1901
Joseph Albert Knowles of 58 Rigby St
Joseph Knowles, Minder - Sarah,

15 5 1901
Ada Bainbridge of 73 Venture St
Albert Bainbridge, Safe Maker - Ada,

19 5 1901
Lawrence Rogerson of 60 Rishton Lane
James Rogerson, Spindler Stretcher - Elizabeth,

29 5 1901
Albert Aspinall of 20 Venture St
Alfred Aspinall, Minder - Ann,

29 5 1901
William Huddart of 246 Weston St
Fred Huddart, Warehouseman - Mary Alice,

29 3 1901
Harry Wrigley of 26 Stafford St
Josiah Ditchfield Wrigley, Piecer - Hannah,

7 6 1901
Harry Wood Sharpe of 26 Pike Rd
Robert Kellet Sharpe, Insurance Agent - Matilda,

9 6 1901
John Kershaw of 18 Minorca St
Ernest Kershaw, Stretcher in Bleachworks - Ann Jane,

12 6 1901
Sydney Harcourt Schofield of 10 Parkfield Rd
Charles Schofield, Draughtsman - Ada,

16 6 1901
Leonard Humphries of 66 Nelson St
Herbert Humphries, French Polisher - Hannah,

19 6 1901
Clara Newton of 20 Beechwood St
Robert Newton, Cotton Spinner - Jessie,

19 6 1901
George Settle of 17 Division St
Edmund Settle, Cotton Spinner - Mary Ann,

19 6 1901
William Lyles of 18 Reservoir St
William Lyles, Bottler - Ellen,

23 6 1901
Amelia Stones of 59 Rupert St
Albert Stones, Borer - Maggie,

23 6 1901
Rose Brazier of 7 Coe St
Richard Brazier, Labourer - Liddia,

26 6 1901
Letitia Haslam of 26 Plover St (formerly Brick St)
Walter Haslam, Borer - Eliza,

26 6 1901
John Tomlinson of 27 Whittaker St
John Henry Tomlinson, Overlooker - Mary Elizabeth,

26 6 1901
Betsy Dagnall of Gregson Field
William Dagnall, Puddler - Betsy,

26 6 1901
James Beck of 32 Holden St
Squire Beck, Collier - Mary Jane,

3 7 1901
Annie Parker Watmough of 74 Settle St
William Watmough, Provision Dealer - Ann,

3 7 1901
Florence Higson of 16 The Hollins
Eli Higson, Time Keeper - Mary Ann,

3 7 1901
Ernest Seed of 11 Norwood Grove off Chorley Old Rd
Jacob Seed, Grocer - Emma,

3 7 1901
Florence Elliot of 53 Pitt St
William Elliot, Weaver - Alice Ann,

7 7 1901
William Bolton of 48 Leach St
William Bolton, Minder - Mary,

9 7 1901
William Burtonwood of 16A Nile St
John Hilton Burtonwood, Iron Turner - Sarah Ann,

10 7 1901
Elsie Clark of 46 Venture St
William Clark, Minder - Mary,

10 7 1901
Arthur McAidle of 35 Back Sidney St
Henry McAidle, Labourer - Sarah Alice,

11 7 1901
Alice Hulme of 21 Moore St
William Hulme, Collier - Nancy,

14 7 1901
Doris Bamford of 94 Reservoir St
Charles Bamford, Minder - Mary Alice,

14 7 1901
Ann Whiteside of 13 Flitcroft St
Peter Whiteside, Shop Man - Sarah Ann,

17 7 1901
Harry Wood of 27 Hobson St
Adam Wood, Baker - Sarah,

17 7 1901
Alice Wetherall of 95 Plover St (formerly Brick St)
Thomas Wetherall, Labourer - Sarah Ann,

17 7 1901
Walter Aspin of 50 Leach St
Ralph Aspin, Carter - Emily,

17 7 1901
Robert Walch of 17 Channing St
Charles Frederick Walch, Railway Guard - Margaret Alice,

17 7 1901
Bessie Dewhurst of 16 Crowther St
Elijah Dewhurst, Minder - Mary Jane,

20 7 1901
Lily Mary Melling of 50 Back York St
Samuel Melling, Compositor - Elizabeth,

24 7 1901
Louisa Brooks of 52 Pump St
Samuel Brooks, Labourer - Mary Ann,

24 7 1901
Phyllis Walker of 81 Fletcher St
Joseph Walker, Painter - Bertha,

24 7 1901
James Atherton of 56 Teal St
James Atherton, Spinner - Maude,

24 7 1901
Tom Hayes of 141 Sidney St
William Hayes, Greengrocer - Charlotte,

24 7 1901
George Heaton Sunter of 64 Settle St
Frederick Sunter, Carter - Elizabeth Ann,

24 7 1901
Annie Greenhalgh of 11 Back Pharos St Fleetwood
William Henry Greenhalgh, Passenger Guard - Mary Ann,

24 7 1901
Jane Ellen Gibson of 51 Grecian St
Thomas Gibson, Painter - Mary,

24 7 1901
Joseph Cooper of 195 Lever St
Joseph Cooper, Carter - Mary,

28 7 1901
John McEvoy of 12 Wylde St
Arthur McEvoy, Bricklayer - Elizabeth,

31 7 1901
Richard Wilson of 83 Clarendon St
Arthur Wilson, Cab Driver - Elizabeth Alice,

31 7 1901
Ada Doris Scott of 101 Fletcher St
Robert Scott, Engine Fitter - Sarah,

31 7 1901
Mary Hannah Gower of 67 Grecian St
John William Gower, Stone Mason - Hannah,

4 8 1901
John Houston of 90 Clarendon St
John Houston, Moulder - Annie,

7 8 1901
Margaret Wilkinson of 30 Plover St (formerly Brick St)
Lawrence Wilkinson, Labourer - Jane,

7 8 1901
Harry Rawsthorn of 30 Artillery St
James Rawsthorn, Minder - Alice Ann,

11 8 1901
Harold Morris of 12 Melville St
John William Morris, Minder - Eleanor,

11 8 1901
Nancy Bailey of 53 Pump St
William Bailey, Timber Cutter - Hannah,

11 8 1901
Nora Eveline Wood of 44 Auburn St
Frederick Wood, Labourer - Alice,

11 8 1901
Edwin Arnold Blezard of 133 High St
Marmaduke Blezard, Superintendent Insurance - Elizabeth,

14 8 1901
Annie Pickvance of 45 Rupert St
Richard Pickvance, Self Acting Minder - Mary,

14 8 1901
Tom Brewster of Oakleigh Cottage
Wheatman Brewster, Coachman - Elizabeth,

18 8 1901
Ethel Shields of 31 Meredith St
Arthur Shields, Leather Worker - Elizabeth,

21 8 1901
Edith Williams of 6 Moore St
James Williams, Spinner - Martha,

25 8 1901
Alice Taylor of 209 Lever St
Richard Taylor, Piecer - Mary Alice,

28 8 1901
William Morris Hodson of 87 Rupert St
Samuel Hodson, Caretaker - Sarah Alice,

28 8 1901
Bessie Heaps of 73 Pitt St
Thomas Heaps, Coal Bagger - Sarah,

28 8 1901
Ann McCormick of 156 Fletcher St
Harry McCormick, Hand Line Smith - Ellen,

28 8 1901
John Holden of 63 Pitt St
Levi Holden, Carter - Nancy,

28 8 1901
Edwin Chapman of 20 Gregson Field
Nicholas Chapman, Hawker - Jane,

30 8 1901
Gertrude Thornley of 122 Manchester Rd
Tom Thornley, Hotel Keeper - Sarah Ann,

30 8 1901
John William Gibson of 65 Grecian St
Samuel Gibson, Self Acting Minder - Eliza,

1 9 1901
William Parkinson of 297 Lever St
Joseph Parkinson, Carder - Mary Ann,

1 9 1901
Ethel Diggle of 77 Pitt St
John Diggle, Spindle Maker - Eva Annie,

1 9 1901
James Hamer of 16 Stafford St
James Hamer, Labourer - Esther,

1 9 1901
Hannah Bailey of 23 Reservoir St
Thomas Moss Bailey, Labourer - Mary Jane,

4 9 1901
Ethel Holt of 25 Coe St
George Thomas Holt, Labourer - Mary Ellen,

4 9 1901
William Schofield of 22 Hewitt St
Herbert Schofield, Minder - Martha,

4 9 1901
Thomas Greenhalgh of 232 Lever St
James Greenhalgh, Miner - Elizabeth Ellen,

7 9 1901
Edith Tinsley of 47 Back Selina St
Alfred Tinsley, Warehouseman - Nancy,

7 9 1901
Squire Foster of 9 Nelson St
James Foster, Hairdresser - Elizabeth,

11 9 1901
Emma Vose of 11 Reservoir St
Joseph Vose, Painter - Patience,

11 9 1901
Elsie Schofield of 18 Hewitt St
Alfred Schofield, Stripper and Grinder - Lilly,

11 9 1901
Mary Bolton of 11 Pitt St
Samuel Bolton, Blast Tenter - Alice,

11 9 1901
Lillian Colderley of 4 Clarke St
John Robert Colderley, Labourer - Mary,

11 9 1901
John Laithwaite of 27 Pitt St
John Edwin Laithwaite, Labourer - Ann Jane,

11 9 1901
Thomas Ormrod of 10 Whittaker St
John Ormrod, Labourer - Ada,

11 9 1901
Sarah Jane Pindergast of 8 Plover St (formerly Brick St)
Patrick Pindergast, Collier - Hannah,

15 9 1901
Sarah Walker of 16 Peel St
William Walker, Firebeater - Margaret Ann,

15 9 1901
Thomas Brown of 85 Reservoir St
William Brown, Minder - Ann,

15 9 1901
Mary Jane Palmer of 89 Reservoir St
William Palmer, Labourer - Betsy,

18 9 1901
Henrietta Greenhalgh of 240 Bridgeman St
James Greenhalgh, Labourer - Margaret,

18 9 1901
Ellen Elvidge of 14 Coe St
Frank Elvidge, Labourer - Ann Jane,

18 9 1901
Rhoda Wignall of 7 Nile St
Joseph Wignall, Labourer - Jane,

25 9 1901
Fred Yates of 4 Rishton Lane, Carlton Place
Henry Yates, Collier - Mary Ellen,

25 9 1901
William Calderley of 25 Sandham St
Peter Calderley, Labourer - Alice,

29 9 1901
Stanley Bolton of 67 Pitt St
John William Bolton, Iron Turner - Mary Alice,

2 10 1901
Thomas Henry Taziker of 77 Coe St
Thomas Henry Taziker, Blacksmith's Striker - Mary Ann,

2 10 1901
John Edwin Birbeck of Rishton Lane, Carlton Place
Thomas Birbeck, Cotton Operative - Annie,

2 10 1901
Joseph Hailwood of Lever St
Richard Hailwood, Brick Maker - Annie,

2 10 1901
Mary Alice Vickers of 64 Slaterfield
James Edward Vickers, Labourer - Nancy,

2 10 1901
Edward Pye of 44 South St
William Pye, Carter - Mary,

2 10 1901
Mary Sumner of Holden St
Robert Sumner, Labourer - Sarah,

2 10 1901
John Robert Colderley of 62 Slaterfield
Charles Colderley, Side Piecer - Mary Ellen,

2 10 1901
Elizabeth Kenyon of Weston St
John Kenyon, Hairdresser - Elizabeth,

6 10 1901
Railton Hutchinson of 12 Tildsley St
Railton Hutchinson, Self Acting Minder - Elizabeth Alice,

6 10 1901
Eleanor Hodson of 45 Bryce St
William Hodson, Bricklayer - Mary Ellen,

9 10 1901
Harold Sale of 14 Artillery St
James Sale, Labourer - Clara,

9 10 1901
Harold Dawson of 92 Clarendon St
James Dawson, Cooper - Alice,

13 10 1901
Joseph Bedford Woodhouse of 53 James St
Edward Woodhouse, Labourer - Mary Annie,

13 10 1901
Stanley Ravenscroft of 133 Sidney St
William Ravenscroft, Carter - Mary Jane,

16 10 1901
Enoch Booth of 60 George St
Enoch Booth, Labourer - Alice,

16 10 1901
Eveline Whittle of 22 Rigby St
Frank Whittle, Labourer - Sarah,

16 10 1901
Nellie Monk of 222 Fletcher St
Walter Monk, Painter - Margaret Ellen,

16 10 1901
Rachel James of 49 Sidney St
Richard James, Housekeeper - Agnes,

16 10 1901
Frank Harrison of 65 Rishton Lane
George Harrison, Minder - Ellen,

20 10 1901
Emma Lavender of 3 Reservoir St
?, - Harriet Lavender, Frame Tenter

23 10 1901
Elsie Henry of 37 Venture St
Walter Henry, Tenter - Betsy Ann,

23 10 1901
Nellie Thompson of 9 Back Albion St
George Thompson, Labourer - Sarah,

23 10 1901
Richard Hough of 13 Steele St
Richard Hough, Sizer - Margaret,

23 10 1901
Emmanuel Yates of 9 Sandham St
David Yates, Labourer - Sarah Ellen,

23 10 1901
Sarah Blackledge of 29 Channing St
Richard Blackledge, Painter - Elizabeth Ann,

23 10 1901
Ann Blackledge of 29 Channing St
Richard Blackledge, Painter - Elizabeth Ann,

27 10 1901
Robert Rigby of 7 Grecian Crescent
Thomas Rigby, Tram Inspector - Margaret,

27 10 1901
John Haslam Thornley of 104 Holden St
Johnathan Thornley, Self Acting Minder - Margaret Janes,

30 10 1901
Alice Sewell of 48 Settle St
Thomas Sewell, Minder - Mary Alice,

30 10 1901
Robert Berwick of 4 Apple St
John Berwick, Piecer - Mary Elizabeth,

3 11 1901
Harry Rigby of 105 Clarendon St
John Rigby, Moulder - Hannah,

3 11 1901
Thomas Rigby of 105 Clarendon St
John Rigby, Moulder - Hannah,

6 11 1901
Herbert Foster of 59 Coe St
Herbert Foster, Barber - Elizabeth Emma,

6 11 1901
Wilfrid Oldham of 22 Settle St
William Oldham, Minder - Ruth,

6 11 1901
Doris Cadle of 18 Heap St
William Cadle, Carter - Alice,

6 11 1901
Florence Rogerson of 41 George St
William Rogerson, Locomotive Engine Driver - Maria,

10 11 1901
Alice Higginbottom of 252 Weston St
Charles Higginbottom, Pipe Fitter - Elizabeth Ann,

13 11 1901
Alice Webster of 8 Holden St
James Webster, Labourer - Martha Ellen,

13 11 1901
Mona Taylor of 26 Rishton Lane
John Taylor, Tram Conductor - Ellen Jane,

13 11 1901
Susanah Mather of 26 Moore St
Samuel Mather, Railway Servant - Alice,

17 11 1901
Thomas George Jones of 9 Whittaker St
Benjamin Jones, Labourer - Emma,

17 11 1901
Joseph Stanley Hayes of 17 Broach St
Joseph Aspinall Hayes, Minder - Rachel,

20 11 1901
Harry Newton Latham of 89 Venture St
William Henry Latham, Picture Frame Maker - Annie,

20 11 1901
Emily Leach of 39 Roxalina St
William Leach, Joiner - Mary Ellen,

24 11 1901
Alice Taylor of 70 York St
Wilfred Taylor, Carter - Catherine,

27 11 1901
Herbert Berry of 35 Roxalina St
Benjamin Berry, Minder - Elizabeth,

27 11 1901
Lily Johnson of 69 Rothwell St
Thomas Johnson, Fitter - Jane,

3 12 1901
Percy Barlow of 16 Venture St
Frederick Stanley Barlow, Iron Planer - Jessie,

4 12 1901
Thomas Birch of 83 Holden St
John Birch, Labourer - Esther Ann,

4 12 1901
Harry Haynes of 17 Pitt St
Henry Haynes, Warehouseman - Mary Jane,

4 12 1901
Florence Carter of 19 Reservoir St
Robert Carter, Spinner - Susannah,

8 12 1901
Florence Bailey of 67 High St, Turton
William Bailey, Comber Overlooker - Elizabeth Ann,

8 12 1901
Stanley Walsh of 24 Grecian Crescent
Eliza Walsh, Tenter - Eliza Walsh,

11 12 1901
Elizabeth Ann Taylor of 86 Lever St
Edwin Taylor, Labourer - Elizabeth Ann,

11 12 1901
Diana Lever Naylor of 16 Plover St (formerly Brick St)
James Naylor, Piecer - Diana,

11 12 1901
George Monks of 16 Gregson Field
George Monks, Labourer - Annie,

11 12 1901
Moses Atherton of 11 Sandham St
Thomas Atherton, Labourer - Mary Jane,

11 12 1901
Emily Sowerbutts of 71 York St
William Sowerbutts, Labourer - Emily,

15 12 1901
Frank Ollerton of 14 Whittaker St
Frank Ollerton, Carter - Alice,

18 12 1901
Frank Windward of 157 Weston St
Herbert Windward, Butcher - Florence,

18 12 1901
Stanley Emerson of 31 Rishton Lane
James Emerson, Minder - Eliza Ellen,

25 12 1901
Albert Mottram of 43 Parkfield Rd
Richard Mottram, Overlooker - Eliza Ann,

29 12 1901
Nellie Hough of 29 Everitt St
John Thomas Hough, Labourer - Sarah Ellen,

5 1 1902
Ellen Greenhalgh of 4 Tildsley St
William Greenhalgh, Forge Man - Margaret Ann,

8 1 1902
James Herbert Higginson of 77 Grecian St
James Higginson, Grinder - Ellen,

8 1 1902
Francis Warburton of 53 Grecian St
Francis Warburton, Labourer - Annie Eliza,

12 1 1902
Isaac Robinson of 22 Cestrian St
William Robinson, Reed Maker - Ellen Eliza,

15 1 1902
Charles Fisher of 20 Melville St
William Charles Fisher, Overlooker - Blanche Emily,

15 1 1902
Edith Greenhalgh of 41 Grecian St
James Greenhalgh, Stripper and Grinder - Martha,

15 1 1902
Linda Hampson of 7 Reservoir St
William Hampson, Carter - Jane,

15 1 1902
Henry Hulme of 41 Reservoir St
William Hulme, Labourer - Alice Ann,

15 1 1902
William Tildesley of 87 Holden St
Abraham Tildesley, Collier - Eliza,

19 1 1902
Lily Halliwell of 29 Brandon St
Fred Halliwell, Minder - Annie,

19 1 1902
Peter Pickvance of 32 Settle St
Peter Pickvance, Minder - Mary,

22 1 1902
Thomas Talbot of 6 Wylde St
Ernest Talbot, Piecer - Mary Jane,

22 1 1902
Ethel Maddock of 23 Pitt St
Albert Maddock, Horse Keeper - Ann,

22 1 1902
James Bates of 49 Nile St
James Bates, Minder - Betsy,

22 1 1902
Mary Alice Cooper of 65 Parrot St
George Cooper, Labourer - Jane,

22 1 1902
Fred Orrell of 16 Bull Lane
John Orrell, Boiler Maker - Maggie,

29 1 1902
Florence Louisa Deacon of 97 Bryce St
Samuel Deacon, Puddler - Mary,

29 1 1902
Phylis Harwood of 24 John Taylor St
John Andrew Harwood, Mason - Margaret Reeves,

29 1 1902
Robert England of 123 Plover St (formerly Brick St)
John England, Moulder - Mary Jane,

29 1 1902
James Brickles of 67 Venture St
Oswald Brickles, Labourer - Sarah,

29 1 1902
Elizabeth Ann Rosevere of 78 Clarendon St
Henry Rosevere, Minder - Sarah Ann,

29 1 1902
Amy Victoria Latham of 135 Fletcher St
James Latham, Master Plumber - Mary,

29 1 1902
Joseph Timms of 12 Plover St (formerly Brick St)
James Timms, Labourer - Nellie,

29 1 1902
Albert Banks of 11 Rishton Lane
John Banks, Minder - Alice,

2 2 1902
Edith Waters of 10 Norman St
Thomas Waters, Signal Fitter - Emma,

2 2 1902
Edna Humphries of 52 Holden St
John Henry Humphries, Machinist - Mary,

1 2 1902
John Watmough of 59 Pitt St
Collinson Watmough, Minder - Mary,

5 2 1902
Minnie Jones of 46 York St
John Edward Jones, Piecer - Lydia,

5 2 1902
William Edwin Tower of 180 Fletcher St
Jabez William Tower, Shunter - Elizabeth,

5 2 1902
Sylvia Smethurst of 5 Alfred St
Samuel Arthur Smethurst, Cabinet Maker - Ellen,

5 2 1902
Stanley Leather of 48 Foundry St
Isaac Leather, Fruiterer - Hannah,

5 2 1902
Walter Cranshaw of 10 Back Foundry St
John Thomas Cranshaw, Labourer - Nancy,

5 2 1902
Sarah Lever of 44 York St
Thomas Lever, Stripper and Grinder - Mary Spencer,

10 2 1902
Ethel Bell of 28 Stafford St
Joseph Bell, Collier - Emily Jane,

12 2 1902
Stanley Horridge of 22 Platt St
Thomas Horridge, Comber Overlooker - Alice Ann,

12 2 1902
Minnie Horridge of 22 Platt St
Thomas Horridge, Comber Overlooker - Alice Ann,

16 2 1902
Walter Bennett of 35 Robertshaw St, West Leigh
Jesse Bennett, Collier - Clara,

16 2 1902
George Evans of 48 Venture St
George Edward Evans, Iron Worker - Mary Ann,

19 2 1902
Harold Bennett of Mooney St
William Bennett, Miner - Nancy,

19 2 1902
Stanley Rawsthorne of Bridgeman St
David Rawsthorne, Beer Seller - Eliza Ann,

23 2 1902
Millie Adamson of 26 Preston St
William Adamson, Check Weigh Man - Mary Jane,

23 2 1902
Miriam Florence Crowther of 52 Folds Rd
James Emmanuel Crowther, Butcher - Betsy,

26 2 1902
Annie Hutchinson of 95 Lever St
Richard Hutchinson, Beer Seller - Annie,

26 2 1902
Ellen Critchley of 71 Reservoir St
John Critchley, Labourer - Ann Jane,

2 3 1902
William Cooper of 19 Cecilia St
Thomas Cooper, Mechanic - Martha,

2 3 1902
John Guy Whalley of 14 Grecian St
Hugh Whalley, Railway Carriage Examiner - Ada Louisa,

2 3 1902
William Henry Edgerton of 71 Becket St
William Henry Edgerton, Puddler - Mary Ellen,

2 3 1902
Ada Taylor of 84 Platt St
Thomas William Taylor, Coaler - Eliza,

5 3 1902
Alice Monks of 32 Plover St (formerly Brick St)
Frederick Monks, Labourer - Frances Elizabeth,

5 3 1902
Annie Forrest of 19 Rishton Lane
William Forrest, Labourer - Mary,

5 3 1902
Mary Forrest of 19 Rishton Lane
William Forrest, Labourer - Mary,

5 3 1902
Ellen Rogers of 5 Barton St
John Herbert Rogers, Labourer - Sarah Alice,

5 3 1902
Albert Edwin Hill of 324 Bridgeman St
Albert Edwin Hill, Self Acting Minder - Mary,

5 3 1902
James Thornley of 46 Leach St
Thomas Thornley, Overlooker - Betsy,

5 3 1902
Stanley Bradshaw of 65 Rishton Lane
William Bradshaw, Self Acting Minder - Harriet,

5 3 1902
Harold Birch of 37 Leach St
James Crompton Birch, Coppersmith - Harriet,

5 3 1902
Harold Scott of 14 Blackwood St
Walter Scott, Goods Foreman - Emma Lucretia,

5 3 1902
Ethel Taylor of 7 Nile St
Arthur Taylor, Plumber - Annie,

5 3 1902
Sarah Ellen Hardman of South St
George Walwork Hardman, Self Acting Minder - Mary Alice,

5 3 1902
Elizabeth Ann Chapman of 28 Back John Taylor St
Nicholas Chapman, Hawker - Jane,

5 3 1902
Doris Marian Scott of 14 Blackwood St
Walter Scott, Goods Foreman - Emma Lucretia,

9 3 1902
Richard Whittaker of 82 Teal St
Richard Whittaker, Warehouseman - Christina,

12 3 1902
James William Dewhurst of 86 Clarendon St
Joseph Dewhurst, Iron Moulder - Ann,

12 3 1902
Herbert Matthews of 55 James St
George Matthews, Weaver - Martha,

19 3 1902
Elizabeth Counsell of 69 Grecian St
Edward Counsell, Spinner - Elizabeth,

19 3 1902
John Cuthbert Counsell of 69 Grecian St
Edward Counsell, Spinner - Elizabeth,

23 3 1902
Mary Jane Gresty of 103 Clarendon St
Thomas Gresty, Collier - Martha,

23 3 1902
Elizabeth Annie Pyett of Rothwell St
James Thomas Pyett, Joiner - Mary Ellen,

23 3 1902
Gladys Ellen Pyett of Rothwell St
James Thomas Pyett, Joiner - Mary Ellen,

26 3 1902
William Boardman of Reservoir St
Edmund Boardman, Labourer - Elizabeth,

26 3 1902
Daisy Mansfield of 29 Norman St
John Mansfield, Minder - Mary Ellen,

26 3 1902
Thomas Watson of 37 Reservoir St
John Watson, Labourer - Mary Ann,

26 3 1902
Eunice Walmsley of 88 Platt St
Charles Walmsley, Labourer - Elizabeth Ann,

26 3 1902
Herbert Victor Southall of 28 Venture St
Job Southall, Safe Maker - Phoebe,

30 3 1902
John William Warbrick of 145 Bridgeman St
William Warbrick, Labourer - Elizabeth Ellen,

31 3 1902
Elizabeth Davies of 153 Crescent Rd
Samuel Davies, - Elizabeth,

31 3 1902
Thomas Waters of 10 Norman St
James Waters, Signal Fitter - Mary,

31 3 1902
Albert Shepperd of 21 Luton St
Thomas Shepperd, Card Tenter - Martha,

2 4 1902
Nancy Harrison of 10 South St
Richard Harrison, Spinner - Nancy,

2 4 1902
Elizabeth Ann Jackson of 93 Holden St
Peter Jackson, Carter - Rachel,

13 4 1902
Gladys Kirkman of 36 Woodfield St
William Kirkman, Insurance Agent - Mary Alice,

13 4 1902
Nellie Langton Young of 413 Blackburn Rd
Albert Young, Grocer - Esther,

20 4 1902
Elsie Hill of 162 Halliwell Rd
Alexander Hill, Clerk - Ada,

20 4 1902
Arthur Sanderson of 15 Edward St, Moses Gate
Arthur Sanderson, Stoker - Alice Ann,

21 4 1902
James Hodgkinson of 12 Gregson Field
Squire Albert Hodgkinson, Labourer - Margaret Ellen,

23 4 1902
Louisa Hulme of 17 John Taylor St
Charles Hulme, Minder - Mary Ellen,

23 4 1902
Ethel Holmes of 1 Wylde St
Thomas Holmes, Labourer - Charlotte,

23 4 1902
Ethel Halsall of 95 High St
Harry Halsall, Overlooker - Emily,

27 4 1902
Richard Howarth of 14 Leach St
Walter Howarth, Labourer - Nancy Alice,

30 4 1902
Arthur Cummings of 11 Bristol St
John Cummings, Labourer - Lizzie,

30 4 1902
Priscilla Gregory of 31 Channing St
Joseph Gregory, Labourer - Priscilla,

30 4 1902
Nellie Whatmough of Marion St
William Whatmough, Spinner - Frances,

30 4 1902
Kate Crombie of 13 Glen bott St
John Crombie, Shoe Maker - Lizzie,

7 5 1902
Emma Halliwell of 84 John Taylor St
Thomas Halliwell, Grave Digger - Emma Elizabeth,

11 5 1902
Giles Rudlen of 106 Harrowby St, Farnworth
Giles Rudlen, Carter - Mary Jane,

14 5 1902
Ada Banks of 64 Leach St
Thomas Banks, Moulder - Eliza Ann,

14 5 1902
Thomas Cupid Lee of 28 Rigby St
John Richard Lee, Corporation Labourer - Susannah,

14 5 1902
John Robert Lee of 28 Rigby St
John Richard Lee, Corporation Labourer - Susannah,

14 5 1902
John William Yates of 71 Division St
John Yates, Collier - Mary Alice,

14 5 1902
Stanley Rigby of 29 Grant St
Edward Rigby, Firebeater - Agnes,

18 5 1902
John Harrison of 80 Clarendon St
John Harrison, Minder - Isabel,

18 5 1902
John Thomas of 8 Claughton St
John William Thomas, Porter in Carriage Dep L.N.W.R. - Jane Ann,

21 5 1902
John Brown Yates of Sidney St
James Yates, Railway Checker - Lucy,

21 5 1902
James Henry Smith of 34 Reservoir St
Simeon Smith, Labourer - Emma,

25 5 1902
Florence Dyer of 13 Matthew St
William Dyer, Carter - Emma,

25 5 1902
William Randall Gibbon of 68 Holden St
William Gibbon, Puddler - Gertrude,

25 5 1902
James Arthur Eastwood of 3 Brandon St
Abel Eastwood, Traveller - Louisa,

27 5 1902
Winifred Oakley of 23 Rishton Lane
Roland James Oakley, Stone Mason - Elizabeth Rachel,

28 5 1902
William Lomax of 35 Plover St (formerly Brick St)
William Lomax, Labourer - Maggie,

4 6 1902
William Blundell of 60 Balshaw St
James Blundell, Carter - Polly,

11 6 1902
Ellen Norris of 5 Rishton Lane
John Thomas Norris, Minder - Nancy,

11 6 1902
Annie Crompton of 19 Meredith St
Allen Crompton, Charge Man - Alice Ann,

12 6 1902
Francis Victor Cheetham of 20 Wyresdale Rd
John William Cheetham, Commercial Traveller - Margaret Annie,

15 6 1902
Mary Elizabeth Whitlow of 59 Clarendon St
John Edward Whitlow, Shunter - Emma,

17 6 1902
Joseph Singleton of 43 Back Slaterfield
John Singleton, Collier - Sarah Jane,

18 6 1902
Lily Bibby of 41 Grant St
John Bibby, Labourer - Harriet,

18 6 1902
Ellen Bibby of 41 Grant St
John Bibby, Labourer - Harriet,

18 6 1902
Thomas Haslam of Venture St
Thomas Haslam, Carter - Ann Jane,

22 6 1902
Emily Williams of 6 Hobson St
Joseph Williams, Iron Worker - Elizabeth,

22 6 1902
Harry Halliwell of 3 Nickolos St
William Halliwell, Clogger - Alice,

22 6 1902
Richard Brindle of 46 Bull Lane
Richard Brindle, Minder - Elizabeth Ellen,

25 6 1902
John Jones of 182 Fletcher St
John Jones, Car Driver - Mary,

25 6 1902
Henry Bearder of 49 Back York St
Henry Bearder, Collier - Martha Ellen,

25 6 1902
Albert Warburton of 91 Platt St
James Warburton, Shop Assistant - Mary Jane,

25 6 1902
Fred Smith of 25 Pitt St
Alfred Smith, Moulder - Linda,

25 6 1902
John Holt of 22 Reservoir St
John Holt, Labourer - Esther,

25 6 1902
James Green of 22 Richelieu St
Richard Green, Carter - Margaret,

25 6 1902
Frank Hughes of 79 Rupert St
Alfred Hughes, Minder - Frances,

2 7 1902
George Settle of 75 Division St
George Settle, Warehouseman - Jane,

2 7 1902
Elizabeth Brooks of 47 Division St
Charles Brooks, Minder - Elizabeth,

2 7 1902
Robert Marsh of 75 Bull Lane
Robert Marsh, Labourer - Sarah,

6 7 1902
Albert Hector Matley of 378 Lever St
Thomas Matley, Painter - Ellen,

6 7 1902
Eleanor Horrocks of 8 Wylde St
John Thomas Horrocks, Piecer - Alice Ann,

9 7 1902
Edna Green of 277 Bridgeman St
Walter Green, Chip Potato Merchant - Jane,

9 7 1902
Emily Bowers of 83 Plover St (formerly Brick St)
Joseph Bowers, Minder - Hannah,

9 7 1902
Richard Taylor of 22 Tildsley St
Richard Taylor, Minder - Mary Alice,

9 7 1902
Joseph Lomax of 210 Lever St
William Lomax, Greengrocer - Elizabeth,

9 7 1902
Lily Ashworth of 75 Settle St
John Ashworth, Labourer - Frances Jane Fanny,

9 7 1902
William Lowe of 106 Holden St
William Lowe, Case Maker - Margaret Ann,

9 7 1902
Albert Wallwork of 4 Norman St
Samuel Wallwork, Piecer - Martha Ellen,

9 7 1902
Agnes Wild of Division St
Albert Wild, Labourer - Mary Ann,

13 7 1902
Harold Marshall of 117 Crescent Rd
John James Marshall, Spinner - Elizabeth Ellen,

16 7 1902
Jane Norris of 13 Rishton Lane
Alfred Norris, Piecer - Mary Alice,

16 7 1902
John Vickers of 51 Division St
Albert Vickers, Carter - Sarah,

16 7 1902
Mary Pretoria Haslam of 87 Bull Lane
John Anderton Haslam, Clogger - Elizabeth Ellen,

16 7 1902
Mary Alice Campbell of 19 Sandham St
Edward Campbell, Piecer - Sarah Ann,

23 7 1902
John Edward Jackson of 73 Platt St
Arthur Jackson, Labourer - Jane,

23 7 1902
Ethel Leyland of Bull Lane
Herbert Leyland, Piecer - Annie,

23 7 1902
Mary Elizabeth Lonnen of 2 Luton St
John Lonnen, Shop Assistant - Mary,

23 7 1902
Catherine Matthews of 32 Pump St
William Matthews, Piecer - Carrie,

27 7 1902
Margaret Mann of 24 Bridgeman St
John Mann, Butcher - Margaret,

27 7 1902
Mary Alice Crook of 59 Bryce St
James Crook, Labourer - Sarah Alice,

30 7 1902
Ethel Davies of 18 Alder St
William Davies, Minder - Elizabeth,

3 8 1902
Amelia Pilkington of 31 Platt St
Hugh Pilkington, Carder - Sarah,

5 8 1902
Florence Haworth of 38 Rigby St
Herbert Haworth, Traveller - Elizabeth,

5 8 1902
George Haworth of 38 Rigby St
Herbert Haworth, Traveller - Elizabeth,

6 8 1902
Edward Hayes of 141 Sidney St
William Hayes, Greengrocer - Charlotte,

6 8 1902
William Hilton of 19 Division St
Frank Hilton, Safe Maker - Mary,

6 8 1902
Ethel Haley of 14 Newport Rd
William Ingram Haley, Engine Tenter - Elizabeth,

6 8 1902
Selina Warburton of 18 Whittaker St
Samuel Warburton, Labourer - Mary,

7 8 1902
Charles Cuthbert Wolfe of 180 High St, St Marks Vicarage
Edwin Wolfe, Vicar of this Parish - Elizabeth Kay,

10 8 1902
Walter Edwards of 16 Venture St
Robert Edwards, Labourer - Mary,

10 8 1902
Norman Broughton of 9 Maybank St
Walter Broughton, Minder - Frances Alice,

13 8 1902
Dora McGowan of 23 Channing St
James McGowan, Painter - Amy,

13 8 1902
Essie Pollard of 28 Norman St
John Pollard, Minder - Alice,

13 8 1902
Fred Greenhalgh of 31 Pitt St
George Greenhalgh, Labourer - Rachel,

17 8 1902
Robert Campbell of 31 Roxalina St
Robert Campbell, Minder - Jane,

20 8 1902
James Dawson of 5 Steele St
Henry Dawson, Safe Maker - Ann Jane,

24 8 1902
George Philip Cartwright of 80 Coe St
Walter Cartwright, Carter - Maria,

27 8 1902
Harry Cross of 82 Clarendon St
Henry Cross, Fitter - Elizabeth,

27 8 1902
Joseph Ottewell of 23 Roxalina St
Albert Edward Ottewell, Warehouseman - Kate,

27 8 1902
Lilian Tomlinson of 60 Settle St
Samuel Tomlinson, Platelayer - Sarah,

3 9 1902
Charles Pearson of 3 Pike Rd
George Ashton Pearson, Minder - Elizabeth,

10 9 1902
Isabella Mary Samson of 16 Meredith St
John William Samson, Labourer - Rebecca Annie,

10 9 1902
Alice Schofield of 13 Grecian Crescent
Walter Schofield, Cotton Spinner - Alice,

10 9 1902
James Jolly of 11 Luton St
James Jolly, Machine Fitter - Elizabeth,

10 9 1902
Thomas Wood of 10 Blackwood St
James Wood, Carter - Nancy,

14 9 1902
John Lloyd Williams of 93 Bull Lane
Richard Williams, Iron Worker - Margaret,

14 9 1902
Doris Selina Gledhill of 3 Roxalina St
Walter Gledhill, Shunter - Elizabeth,

17 9 1902
John Shaw of 8 Back Wylde St
Thomas Shaw, Coaler - Betsy Ann,

17 9 1902
John Willie Bradshaw of 96 Holden St
George Bradshaw, Labourer - Margaret,

17 9 1902
Lily Jones of 26 Roseberry
William Thomas Jones, Collier - Mary Jane,

17 9 1902
Mary Wilshaw of 75 Holden St
Edmund Wilshaw, Collier - Martha,

17 9 1902
George Smethurst of 585 Tonge Moor Rd
James Smethurst, Baker - Ada,

17 9 1902
Ada Blakeley of 19 Whittaker St
Robert Blakeley, Collier - Mary Ellen,

17 9 1902
Nelly Evans of 73 Sidney St
Benjamin Evans, Puddler - Ellen Maria,

21 9 1902
Robert Cecil Winterbottom of Steele St
Robert Heelis Winterbottom, Engineer - Annie,

24 9 1902
Ellen Holden of 87 Holden St
?, - Elizabeth Alice Holden, Servant

24 9 1902
Stanley Mayoh of 29 Grecian St
Thomas Mayoh, Joiner - Elizabeth,

24 9 1902
Osbert Elkes Twist of 6 Cecilia St
Thomas Osbert Farrington Twist, Painter - Sarah,

30 9 1902
Miriam Monks of 68 Shaw St
William Monks, Labourer - Miriam,

1 10 1902
Laverick Halliwell of 49 Roxalina St
James Halliwell, Warehouseman - Minnie,

1 10 1902
Lily Martin of 22 Holden St
Herbert Martin, Joiner - Ruth,

1 10 1902
Elizabeth Hughes of 75 Wellington St
Thomas Hughes, Labourer - Rachel,

1 10 1902
Eleanor Welsby of 32 Flitcroft St
William Edward Welsby, Stoker - Lavinia,

5 10 1902
Fred Graham of 43 Leach St
Frederick Charles Graham, Fitter - Hannah,

5 10 1902
James Beswick of 53 John Taylor St
Alfred Beswick, Overlooker - Harriet,

8 10 1902
Harold Winstanley of 30 Melville St
Job Winstanley, Mechanic - Alice Ann,

8 10 1902
Thomas Fletcher of 30 Mordey St
William Fletcher, Grinder - Hannah,

3 10 1902
George Fletcher of 80 Reservoir St
William Fletcher, Labourer - Ellen,

12 10 1902
Florrie Smith of Plover St (formerly Brick St)
Horace Smith, Iron Worker - Mary Ann,

15 10 1902
Gladys Roscow of 7 Crowther St
Charles Frederick Roscow, Spinner - Margaret Alice,

15 10 1902
Samuel Crook of 53 Rupert St
William Crook, Spinner - Rebecca,

15 10 1902
Maggie Partington of 265 Bridgeman St
William Richard Partington, Butcher - Mary,

22 10 1902
Robert Whittaker of 34 Nine House Lane
Robert Thomas Whittaker, Spinner - Nancy,

22 10 1902
Lloyd Thomas Whittaker of 25 Settle St
Thomas William Whittaker, Minder - Mary Elizabeth,

22 10 1902
Peter Bolton of 11 Pitt St
Sam Bolton, Furnaceman - Alice,

22 10 1902
Mary Ellen Fearnhead of 23 Nelson St
Robert Fearnhead, Carrier - Mary Jane,

26 10 1902
Edmund James Ellis of 4 St Mark's View
Matthew Ellis, Engineer - Mary Ellen,

26 10 1902
John Heaton Foster of 209 Tonge Moor Rd
Albert Edward Foster, Cabinet Maker - Ada,

29 10 1902
Thomas Henry Kendall of 262 Lever St
Irwin James Kendall, Labourer - Ellen,

29 10 1902
Dora Evans of 64 Sidney St
Arthur Evans, Labourer - Emily,

29 10 1902
Albert Cardwall of 3 Lumsden St
John Roughsedge Cardwall, Insurance Agent - Martha,

2 11 1902
James Taylor of 25 Division St
James Taylor, Minder - Martha Ann,

2 11 1902
Samuel Clark of 6 Bull Lane
Samuel Clark, Puddler - Ada,

5 11 1902
Robert Hool of 53 Grecian St
John Hool, Collector - Martha Ellen,

5 11 1902
Beatrice Bell of 160 Fletcher St
Beatrice Bell, Servant - Beatrice Bell,

12 11 1902
Bertha Roberts of 52 Melville St
Edward Roberts, Chair Maker - Bertha,

19 11 1902
Alice Pretoria Bailey of 149 Plover St (formerly Brick St)
Henry Bailey, Labourer - Alice,

19 11 1902
Mary Hannah Bailey of 149 Plover St (formerly Brick St)
Henry Bailey, Labourer - Alice,

26 11 1902
Phyllis Hughes of 6 Vermont St
William Hughes, Minder - Bertha,

26 11 1902
Joseph Edward Catterall of 71 Matthew St, South
Joseph Catterall, Carder - Ellen,

26 11 1902
Minnie Harrison of 79 Platt St
Francis Harrison, Minder - Ada,

2 12 1902
Henry Hindle of 46 Slaterfield
Henry James Hindle, Iron Fixer - Ellen,

3 12 1902
Frank Orgill of 135 Sidney St
George Orgill, Iron Worker - Annie,

3 12 1902
Hannah Cunliffe of 12 Reservoir St
Joseph Cunliffe, Minder - Margaret,

3 12 1902
Elsie Miller of 133 Crescent Rd
John Rose Miller, Self Acting Minder - Florence,

7 12 1902
Nancy Pendlebury of 81 Coe St
William Pendlebury, Carder - Martha Jane,

7 12 1902
Constance Margaret Coulton of 78 Leigh Rd, Boothtown
Peter Coulton, Police Constable - Margaret Elizabeth,

10 12 1902
Thomas Alfred Quilliam of 29 Nile St
Walter Quilliam, Iron Erector - Maggie,

10 12 1902
John Marsh of 45 Roxalina St
Richard Marsh, Carter - Maria,

10 12 1902
Harold Smith of 12 Reservoir St
Harry Smith, Carriage Examiner - Susan,

17 12 1902
Henry Flitcroft of 18 Tildsley St
Joseph Flitcroft, Weaver - Alice,

17 12 1902
Clara Grimshaw of 35 York St
Will Grimshaw, Firebeater - Clara,

17 12 1902
Ambrose Rogerson of 41 George St
William Rogerson, Locomotive Engine Driver - Maria,

17 12 1902
Harry Jones of 158 Fletcher St
John Moses Jones, Labourer - Mary Elizabeth,

24 12 1902
Dorris Greenhalgh of 22 Beechwood St
George Greenhalgh, Stoker - Ann,

24 12 1902
Stanley Thornley of 10 Coe St
Thomas Thornley, Roller Polisher - Sarah Jane,

4 1 1903
James Burrows of 68 Reservoir St
William Burrows, Labourer - Harriet,

7 1 1903
Henry Fairhurst of 44 Rigby St
Fairhurst Fairhurst, Labourer - Fairhurst,

7 1 1903
Johnathan Stanley Hunt of 70 Teal St
John Henry Hunt, Metre Inspector - Elizabeth,

7 1 1903
Stanley Wood of 24 Platt St
Adam Wood, Baker - Sarah Elizabeth,

7 1 1903
James Baines of 13 Steele St
James Baines, Iron Grinder - Ellen,

11 1 1903
Hilda Hughes of 367 Lever St
John Thomas Hughes, Spinner - Margaret,

11 1 1903
Thomas Bamford of 88 Reservoir St
John Bamford, Spinner - Jessie,

14 1 1903
Thomas Dyer of 41 Foundry St
Alfred Dyer, Labourer - Mary Ann,

18 1 1903
Emmanuel Greenall of 14 Sandham St
Thomas Greenall, Collier - Elizabeth Ann,

18 1 1903
James Albert Cochrane of 96 Platt St
Thomas Cochrane, Warehouseman - Mary Hannah,

18 1 1903
Edith Schofield of 12 Albion St
Adam Schofield, Piecer - Sarah,

18 1 1903
William Shepperd of 45 Holden St
William Shepperd, Spinner - Ann Jane,

21 1 1903
Lilian McDowell of 8 Bradley Row
Joseph McDowell, Collier - Jane,

21 1 1903
Alfred Halliwell of 74 Bull Lane
Horace Halliwell, Labourer - Mary Ellen,

21 1 1903
Stanley Dickinson of 5 Lumsden St
Matthew Dickinson, Moulder - Hannah,

21 1 1903
Stanley Dawson of 92 Clarendon St
James Dawson, Cooper - Alice,

21 1 1903
Lydia Wood of 12 Norman St
John Thomas Wood, Self Acting Minder - Emily,

21 1 1903
Alice Isaacs of 12 Stafford St
Robert Isaacs, Mason - Margaret,

21 1 1903
Alice Hewitt of 24 Channing St
William Hewitt, Overlooker - Dinah,

21 1 1903
Francis Yates of 36 Channing St
Francis Yates, Labourer - Isabella,

21 1 1903
Bertha Hilda Brewer of 61 Matthew St
Richard Brewer, Labourer - Mary,

21 1 1903
Joseph Brewer of 61 Matthew St
Richard Brewer, Labourer - Mary,

21 1 1903
Lily Davies of 210 Rishton Lane
Joseph Henry Davies, Minder - Nancy,

25 1 1903
William Smith of Acresfield
James Smith, Caretaker - Annie,

28 1 1903
Emma Jagger of 15 Blackwood St
Charles Jagger, Minder - Alice Ann,

28 1 1903
Elsie Shepherd of 6 Flitcroft St
James Shepherd, Minder - Elizabeth,

28 1 1903
Sarah Jane Roberts of 36 Adelaide St
Edward Roberts, Coaler - Sarah Jane,

1 2 1903
Edward Hardman of 12 Woodfield St
Samuel Hardman, Minder - Annie,

4 2 1903
Wallace Walmsley of 1 Whittaker St
Benjamin Walmsley, Labourer - Mary Jane,

7 2 1903
Thomas Morris of 79 Plover St (formerly Brick St)
John William Morris, Labourer - Mary Elizabeth,

8 2 1903
James Greenhalgh of 232 Lever St
James Greenhalgh, Collier - Elizabeth Ellen,

8 2 1903
Thomas Dilworth of 62 Venture St
John Dilworth, Engineer - Winifred,

8 2 1903
Nelly Hutchinson of 66 Rigby St
Joseph Hutchinson, Labourer - Fortunate,

11 2 1903
Florrie Berry of 24 Tildsley St
Henry Berry, Self Acting Minder - Frances,

11 2 1903
Tom Lomax of 115 Sidney St
Thomas Lomax, Self Acting Minder - Louisa,

11 2 1903
Edith Alice Birchall of 61 Pitt St
William Birchall, Puddler - Ruth,

18 2 1903
Elizabeth Frankland of 89 Reservoir St
George Frankland, Night Watchman - Emma,

18 2 1903
Muriel Sunter of 4 Venture St
Frederick Sunter, Carter - Elizabeth Ann,

18 2 1903
Sarah Ellen Sidlow of 19 Sandham St
Frederick Sidlow, Spinner - Elizabeth,

18 2 1903
Albert Sidlow of 19 Sandham St
Frederick Sidlow, Spinner - Elizabeth,

22 2 1903
Frank Fearnley of 28 Arnold St
Francis Fearnley, Spinner - Elizabeth,

25 2 1903
Joseph Brittain of 70 Holden St
Thomas William Brittain, Labourer - Annie Maria,

25 2 1903
Annie Pennington of 3 Leach St
Charles Pennington, Iron Worker - Mary Alice,

25 2 1903
Samuel Gowen of 76 Rigby St
William Thomas Gowen, Labourer - Agnes,

1 3 1903
Nelly Pollitt of 36 Rigby St
Alfred Pollitt, Piecer - Annie,

11 3 1903
Ellen Robinson of 26 Grecian St
Benjamin Robinson, Railway Labourer - Agnes,

11 3 1903
Hilda Aspinwall of 6 Washington St
John Aspinwall, Labourer - Bertha,

11 3 1903
Elizabeth Hutchinson of 66 Rigby St
Joseph Hutchinson, Labourer - Fortunate,

18 3 1903
James Riley of 37 Division St
Thomas Riley, Oiler and Greaser - Sarah Ann,

18 3 1903
Alice Bailey of 8 Finney St
Thomas William Bailey, Iron Moulder - Margaret Alice,

18 3 1903
Stanley Calderley of 25 Sandham St
Peter Calderley, Labourer - Alice,

22 3 1903
Hilda Bolton of 6 Woodfield St
James Bolton, Fitter - Ruth,

25 3 1903
Albert Heald of 36 Nine House Lane
Absalom Heald, Self Acting Minder - Mary,

25 3 1903
Ernest Holt of 57 Rothwell St
George Thomas Holt, Labourer - Mary Ellen,

29 3 1903
Annie Morris of 79 Plover St (formerly Brick St)
John William Morris, Labourer - Mary Elizabeth,

1 4 1903
James Clarke of 38 Venture St
William Clarke, Minder - Mary,

1 4 1903
Abel Mills of 15 Mooney St
Richard Mills, Self Acting Minder - Esther,

8 4 1903
Florence Watson of 41 Back Slaterfield
William Henry Watson, Labourer - Jane,

8 4 1903
Thomas Adamson of 77 Venture St
William Adamson, Collier - Catherine,

15 4 1903
William Walker of 97 Reservoir St
Robert Walker, Labourer - Catherine,

15 4 1903
Harold Hamer of 22 Carwood Grove, Horwich
Joseph Henry Hamer, Pattern Maker - Margaret Hesketh,

19 4 1903
James Fletcher of 237 Rishton Lane
James Fletcher, Master Brick Maker - Elizabeth,

26 4 1903
Selina Astley of 85 Platt St
Thomas Robinson Astley, Foreman of Engine Shed - Sarah Ann,

26 4 1903
Alice Darbyshire of 6 Rebate St
John Darbyshire, Labourer - Alice,

29 4 1903
Edna Alice Pilkington of 28 Alder St
Alfred Pilkington, Labourer - Annie,

6 5 1903
William George Lord of 32 Whittaker St
William Arthur Lord, Clerk - Clara,

13 5 1903
Frank Yates of 27 Venture St
John William Yates, Self Acting Minder - Susannah,

13 5 1903
Stanley Harrison of 64 Rishton Lane
James Harrison, Fruiterer - Sarah Ellen,

13 5 1903
Doris Lily Cunliffe of 63 Lonsborough? Rd, Portsmouth
Daniel Cunliffe, Professional Football Player - Mary,

19 5 1903
Florence Davison of 74 Clarendon St
Thomas Davison, Overlooker - Fanny,

20 5 1903
Doris Schofield of 22 Hewitt St
Herbert Schofield, Cotton Spinner - Martha,

20 5 1903
Lily Openshaw of 39 Back Nile St
Albert Openshaw, Labourer - Bella,

27 5 1903
William Owen Dewhurst of 16 Crowther St
Elijah Dewhurst, Minder - Mary Jane,

3 6 1903
Stanley Hurst of 55 Grecian St
George Hurst, Window Cleaner - Sarah Jane,

3 6 1903
John Harrison of 14 Norman St
Joseph Harrison, Minder - Ellen,

4 6 1903
Annie Green of 42 Lever St
Benjamin Green, Railway Inspector - Mary,

7 6 1903
Elsie Hodgin of 26 Norman St
Edward Hodgin, Stripper and Grinder - Hannah,

7 6 1903
William Henry Johnson of 16 Channing St
William Henry Johnson, Labourer - Sarah,

10 6 1903
Edna Clough of 68 Sidney St
John Henry Clough, Steel Roller Maker - Alice Collinson,

24 6 1903
Hilda Barker of 21 Grecian Crescent
Richard Barker, Spinner - Margaret Alice,

24 6 1903
Peter Wild of 16 Melville St
John Wild, Firebeater - Emma,

24 6 1903
Mary Elizabeth Rawston of Venture St
Samuel Rawston, Spinner - Harriet,

24 6 1903
Bessie Wilson of Broach St
Richard Wilson, Warehouseman - Mary Ellen,

24 6 1903
Alice Ann Holme of 41 Reservoir St
William Holme, Labourer - Alice Ann,

28 6 1903
John Morris of 234 Lever St
Frederick Morris, Twister - Florence,

2 7 1903
Doris Eastham of 53 Venture St
Arthur Eastham, Packing Case Maker - Mary Ann,

2 7 1903
John Robert Singleton of 8 Back Hobson St
John Singleton, Coaler - Sarah Jane,

2 7 1903
John Liddle of 13 Fletcher St
William Liddle, Tanner - Elizabeth Ellen,

4 7 1903
Walter Williams Crook of 68 Clarendon St
Georgina Crook, Domestic Servant - Georgina Crook,

4 7 1903
Mary Calderley of 47 Holden St
William Calderley, Minder - Margaret Alice,

4 7 1903
John Demain of 71 Ainsworth Lane
Marshall Albert Demain, Minder - Sarah,

8 7 1903
Edna Webster of 26 Rumworth St
William Webster, Spinner - Elizabeth,

8 7 1903
Doris Webster of 26 Rumworth St
William Webster, Spinner - Elizabeth,

8 7 1903
Samuel Heyes of 95 Bull Lane
Thomas Heyes, Glass and China Dealer - Emily,

8 7 1903
Arthur Mark Worthington of 80A Bull Lane
Joseph Worthington, Butcher - Maud Luisa,

8 7 1903
Harold Williams of 11 Mooney St
Ernest Williams, Spinner - Rachel,

8 7 1903
Fred Simpkin of 28 Whittaker St
John William Simpkin, Moulder - Sarah,

8 7 1903
Jenny Bailey of 3 Rishton Lane, Carlton Place
Thomas Bailey, Operative - Annie Eliza,

8 7 1903
Elsie Simpkin of 28 Whittaker St
John William Simpkin, Moulder - Sarah,

12 7 1903
Alice Burton of 38 Holden St
Henry James Burton, Carter - Margaret,

15 7 1903
Elsie Smith of 45 Settle St
William Smith, Driller - Margaret Ann,

19 7 1903
William Henry Wells of 48 Selina St
William Henry Wells, Carter - Annie,

19 7 1903
Lily Shaw of 6 Norman St
Alfred Shaw, Forge Man - Hannah,

22 7 1903
Ivy Crompton of 6 Finney St
Sylvester Crompton, Carder - Harriet Ellen,

22 7 1903
Emily Yates of 71 Division St
John Yates, Collier - Mary Alice,

22 7 1903
Ann Jane Jepson of 2 Crowther St
Robert Jepson, Furnaceman - Emma,

26 7 1903
William Ross of 104 Weston St
Edward Ross, Joiner - Alice,

29 7 1903
Charles Edward Wilkinson of 21 Parkfield Rd
William Wilkinson, Engineer - Mary,

29 7 1903
William Riley of 37 Nine House Lane
William Riley, Frame Overlooker - Alice,

2 8 1903
Doris Howarth of 57 Oxford Rd, Horwich
William Howarth, Power Loom Overlooker - Alice,

5 8 1903
Elsie Tonge of 223 Manchester Rd
Peter Tonge, Forge Man - Charlotte Ann,

5 8 1903
Harold Greenhalgh of 240 Bridgeman St
James Greenhalgh, Labourer - Margaret,

5 8 1903
Leonard Holmes of 196 Fletcher St
Thomas Holmes, Labourer - Charlotte,

12 8 1903
William Winward Lathom of Fletcher St
James Lathom, Master Plumber - Mary,

12 8 1903
James Bearder of 13 Nile St
Henry Bearder, Labourer - Martha Ellen,

12 8 1903
Elizabeth Alice Cooper of 195 Lever St
Joseph Cooper, Labourer - Mary,

16 8 1903
Fred Harris of 24 Ribblesdale Rd
John Edwin Harris, Millwright - Eliza Emma,

16 8 1903
Edward Yates of 65 Nile St
William Walter Yates, - Maria,

16 8 1903
Ernest Gibson of 7 White Houses Doffcocker
Thomas Gibson, Painter - Mary,

16 8 1903
Thomas Edward Jackson of 14 Holden St
Thomas Edward Jackson, Shunter - Jane,

16 8 1903
Lizzie Jones of 57 John Taylor St
James Jones, Signal Fitter - Mary Ann,

19 8 1903
Emily Jewell of 48 Settle St
Thomas Jewell, Minder - Mary Alice,

19 8 1903
James Hamer of 13 Flitcroft St
George Hamer, Minder - Nelly,

19 8 1903
Thomas Sale of 14 Artillery St
James Sale, Iron Fixer - Clara,

19 8 1903
Ethel Hickson of 23 Viking St
James Hickson, Railway Guard - Mary Elizabeth,

19 8 1903
James Henry Pickering of 20 Bull Lane
Edward Pickering, Labourer - Eliza Ann,

30 8 1903
Elsie Ray of 20 Crowther St
Alfred Ray, Warehouseman - Martha Jane,

30 8 1903
John Ashworth of 33 Venture St
David Ashworth, Iron Turner - Esther,

30 8 1903
John Thomas Westby of 31 Leach St
Peter Westby, Carter - Louisa,

2 9 1903
Elsie Higginson of 41 Grecian St
James Higginson, Grinder - Ellen,

2 9 1903
Joseph Peace of 10 Norman St
Joseph Peace, Labourer - Mary Ellen,

2 9 1903
Minnie Jones of 14 Rishton Lane
William Jones, Engineer - Kate,

2 9 1903
Alice Partington of 73 Rupert St
John William Partington, - Louisa,

2 9 1903
James Yates of 42 Nelson St
William James Yates, Machinist - Mary Elizabeth,

6 9 1903
Benjamin Towler of 67 Grecian St
Benjamin Towler, Carter - Nellie,

6 9 1903
Thomas Bunyan of 99 Clarendon St
Frederick Bunyan, Conductor - Florence,

9 9 1903
Margaret Alice Atherton of 125 Chorley New Rd, Horwich
Lawrence Atherton, Insurance Superindendent - Ellen,

9 9 1903
Samuel Culshaw of 54 Grecian St
Thomas Culshaw, Labourer - Harriet,

9 9 1903
Edward Eagles of 52 Bull Lane
William Eagles, Card? Dealer - Susannah,

9 9 1903
William Edward Timperley of 61 Venture St
Samuel Timperley, Car Driver - Daisy,

9 9 1903
Norman Sadler of 1 Reservoir St
John Albert Sadler, Electrician - Mary Ann,

13 9 1903
Harry Aston Marshall of 2&4 Back Wylde St
Walter Ernest Marshall, Confectioner - Hannah,

13 9 1903
Mary Ann Brown of 85 Reservoir St
William Brown, Spinner - Mary Ann,

14 9 1903
James Swindlehurst of 14 Gregson Field
James Swindlehurst, Collier - Elizabeth Ann,

27 9 1903
Annie Loynd of 10 Tavistock Rd
Fred Loynd, Butcher - Martha,

30 9 1903
Rhoda Wilkinson of 71 York St
Lawrence Wilkinson, Labourer - Jane,

30 9 1903
Mabel Sykes of 40 Melville St
David John Hugh Sykes, Clerk - Mary,

30 9 1903
Annie Cooper of 27 Steele St
Robert Cooper, Cabinet Maker - Elizabeth Ann,

2 10 1903
John Henry Abbot of 64 Bull Lane
Samuel Abbot, - Ellen,

4 10 1903
Francis Fisher Colebourn of 169 Rishton Lane
Edgar John Colebourn, Barber - Frances Jane,

4 10 1903
Alice Mather of 26 Moore St
Samuel Mather, Railway Servant - Alice,

4 10 1903
Nellie Walker of 236 Lever St
Joseph Walker, Painter - Bertha,

7 10 1903
Ivor Wearing of 378 Lever St
Clara Wearing, Domestic - Clara Wearing,

7 10 1903
Joseph Templeman of 29 Whittaker St
Joseph Templeman, Labourer - Nancy,

7 10 1903
Emily Burns of 16 Back Derby St
John Burns, Railway Guard - Mary,

7 10 1903
John Templeman of 29 Whittaker St
Joseph Templeman, Labourer - Nancy,

11 10 1903
Lily Kershaw of 18 Minorca St
Ernest Kershaw, Crofter - Ann Jane,

11 10 1903
James Horrocks of 18 Venture St
James Horrocks, Clogger - Elizabeth,

14 10 1903
Edna McCann of 434 Bridgeman St
John William McCann, School Master - Mary Jane,

14 10 1903
Eleanor Vickers of 81 Plover St (formerly Brick St)
John Thomas Vickers, Minder - Elizabeth Alice,

14 10 1903
Lily Seddon of 136 Sidney St
Joseph Seddon, Collier - Margaret Ann,

14 10 1903
Elizabeth Gregory of 13 Moore St
John Gregory, Slater - Esther,

21 10 1903
Horace Eastwood of 39 Lumsden St
Abel Eastwood, Heald Maker - Louisa,

21 10 1903
James Crook of 143 Rishton Lane
William Crook, Overlooker - Martha,

21 10 1903
Hannah Crook of Bryce St
James Crook, Cutter Cloth - Susan Alice,

21 10 1903
Edith Johnson of 69 Rothwell St
Thomas Johnson, Male Fitter - Jane,

25 10 1903
Elizabeth Hannah Howarth of 15 Grecian St
Charles Henry Howarth, Carter - Mary Ellen,

27 10 1903
Mary Ellen Campbell of 26 Channing St
Edward Campbell, Minder - Sarah Ann,

28 10 1903
Robert Allcock of 75 Pitt St
Harry Allcock, Carter - Annie,

28 10 1903
Albert Fletcher of 20 Rigby St
James Fletcher, Labourer - Elizabeth,

28 10 1903
Alice Orrell of 16 Bull Lane
John Orrell, Boiler Maker - Margaret Ann,

28 10 1903
Mary Ann Murray of 57 Reservoir St
George Henry Murray, Labourer - Jane,

1 11 1903
George Ward of 100 John Taylor St
George Ward, Labourer - Laura,

2 11 1903
Annie Taylor of 22 Rishton Lane
Ann Taylor, Tenter - Ann Taylor,

8 11 1903
Robert Higham of 204 Deane Rd
Thomas Higham, Tanner - Mary,

8 11 1903
Ralph Shaw of 7 Division St
Thomas Shaw, Labourer - Sarah Hannah,

11 11 1903
Joseph Thornley of 83 Platt St
Jonathan Thornley, Minder - Margaret Jane,

11 11 1903
Joseph Fletcher of 14 Bull Lane
Joseph Fletcher, Fruiterer - Charlotte,

11 11 1903
Frank Leaming of 598 Bury Rd
William Leaming, Clerk - Alice,

11 11 1903
Alice Orrell of 18 Coe St
Fred Orrell, Piecer - Mary Ellen,

11 11 1903
Frederick Abbott of 82 Holden St
John James Abbott, Labourer - Margaret Ellen,

11 11 1903
Albert Dawson of 92 Holden St
Henry Dawson, Foreman Baker - Jane,

11 11 1903
Herbert Wallwork of 79 Holden St
Robert Wallwork, Minder - Ellen,

11 11 1903
Richard Tinsley of 210 Lever St
Thomas Tinsley, Newsagent - Margaret Emma,

11 11 1903
Alice Tinsley of 210 Lever St
Thomas Tinsley, Newsagent - Margaret Emma,

11 11 1903
Lily Henry of 37 Venture St
Walter Henry, Cotton Operative - Betsy Ann,

11 11 1903
Elizabeth Shank of 211 Lever St
Henry Shank, Joiner - Maria,

14 11 1903
Annie Denton of 374 Lever St
George Thomas Denton, Self Acting Minder - Annie,

15 11 1903
Elizabeth Halewood of 73 Slaterfield
Thomas Halewood, Labourer - Mary,

15 11 1903
Norah Mitchell Dickinson of 209 St Helens Rd
William Dickinson, General Outfitter - Alice,

15 11 1903
Charles Albert Kay of 4 Channing St
Charles Kay, Piecer - Alice,

18 11 1903
William Taylor of 27 Plover St (formerly Brick St)
John Taylor, Brick Maker - Mary Jane,

18 11 1903
Jane Topping of 69 Parrot St
Thomas Topping, Carter - Selina,

18 11 1903
James Herbert Philburn of 18 Back Hobson St
Miles Philburn, Puddler - Emma,

19 11 1903
Annie Grant of 24 Gregson Field
Richard Roderick Grant, Mattress Maker - Martha,

19 11 1903
Sarah Grant of 23 Gregson Field
Richard Roderick Grant, Mattress Maker - Martha,

19 11 1903
Mary Ellen Gibson of 31 Back Nile St
Thomas Gibson, Grinder - Hannah,

22 11 1903
Mary Elizabeth Atherton of 14 Teal St
Joseph Atherton, Driller - Ada,

29 11 1903
Alfred Morris of 8 Brandon St
Alfred Morris, Operative - Alice,

29 11 1903
Alice Theiss of 4 Hewitt St
George Theiss, Butcher - Mary,

2 12 1903
Ada Gresty of 103 Clarendon St
Thomas Gresty, Collier - Martha,

2 12 1903
Emma Lever of 33 Gregson Field
William Lever, Minder - Ann,

2 12 1903
Hilda Iredale of 26 Artillery St
Thomas Iredale, Minder - Mary,

6 12 1903
Rebecca Rathborne of 8 Bull Lane
Benjamin Rathborne, Safe Maker - Martha,

7 12 1903
William Haughton of 31 Plover St (formerly Brick St)
Walter Haughton, Iron Plater - Ada,

7 12 1903
Edward Haughton of 31 Plover St (formerly Brick St)
Walter Haughton, Iron Plater - Ada,

9 12 1903
Jessie Elliot of 14 Auburn St
George Elliot, Painter - Hannah,

13 12 1903
Joseph Baugh of 63 Shaw St
Turner Baugh, Collier - Dinah,

16 12 1903
Samuel Williams of 15 Grecian St
Thomas Williams, Carter - Alic,

20 12 1903
Kate Walsh of 9 Finney St
Charles Frederick Walsh, Goods Guard - Margaret Alice,

20 12 1903
Henry Rosevere of 78 Clarendon St
Henry Rosevere, Spinner - Sarah Ann,

20 12 1903
John Strickland of 16 Providence St
John Strickland, Carter - Martha,

23 12 1903
Alice Birch of 83 Holden St
John Birch, Labourer - Sarah Ellen,

23 12 1903
Margaret Rogerson of 60 Rishton Lane
James Rogerson, Spindle Maker - Elizabeth,

23 12 1903
Arthur Clowes of 24 Norman St
George Thomas Clowes, Fitter - Agnes Ann,

30 12 1903
William Roberts of 14 Plover St (formerly Brick St)
Joseph Roberts, Shearer - Mary,

30 12 1903
Joseph Roberts of 14 Plover St (formerly Brick St)
Joseph Roberts, Shearer - Mary,

30 12 1903
Elizabeth Humphreys of 3 Thompson Square
James Humphreys, Labourer - Mary Ann,

30 12 1903
Alice Hayes of 38 Whittaker St
George Hayes, Moulder - Hannah,

3 1 1904
John Robert Hoole of Grecian St
John Hoole, Agent - Martha Ellen,

6 1 1904
Ethel Tonge of 17 Commission St
William Tonge, Labourer - Mary Jane,

6 1 1904
Thomas Hamer of 16 Stafford St
James Hamer, Labourer - Esther,

13 1 1904
Edith Alwyn Helm of 34 Rishton Lane
Henry Helm, Pavior - Ruth,

13 1 1904
Edna Ashberry of 27 Luton St
Edwin Ashberry, Printer - Hannah,

13 1 1904
Joseph Barnes of 9 Roscoe Court
Henry Barnes, Telegraph Fitter - Ellen,

14 1 1904
Hilda Harrison of 65 Rishton Lane
George Harrison, Spinner - Ellen,

20 1 1904
Ann Winterbottom of Adelaide St
William Winterbottom, Clogger - Sarah Ellen,

20 1 1904
Christiana Dean of 78 Teal St
James Dean, Hawker - Elizabeth Alice,

27 1 1904
Edith Alice Wilkinson of 19 Calvert Rd
John William Wilkinson, Joiner - Alice Ellen,

27 1 1904
Hilda Harrison of 65 Rishton Lane
George Harrison, Cotton Spinner - Ellen,

27 1 1904
George Henry Green of 49 Settle St
William Green, Tanner - Mary Jane,

27 1 1904
Charles Colderley of 98 Holden St
Charles Colderley, Minder - Mary Ellen,

27 1 1904
Ada Talbot of 6 Wylde St
Ernest Talbot, Labourer - Mary Jane,

27 1 1904
Robert Carter of 43 Holden St
Robert Carter, Minder - Susannah,

27 1 1904
John Arthur Beswick of 7 Harris St
John Beswick, Spinner - Elizabeth,

31 1 1904
Alma Douglas Samson of 2 Beechwood St
John William Samson, Labourer - Rebecca Annie,

31 1 1904
Sarah Ann Waddington of 20 Nile St
John Edwin Waddington, Engine Fireman - Mary Jane,

3 2 1904
Lucretia Scott of 51 Crescent Rd
Walter Scott, Railway Foreman - Lucretia,

3 2 1904
Arthur Pearson of 27 Glynn St
John Pearson, Hairdresser - Mary,

7 2 1904
Elizabeth May Towler of 17 Snipe St
Jabez William Towler, Hawker - Elizabeth,

10 2 1904
John Bailey of 64 Shaw St
William Bailey, Platelayer - Hannah,

10 2 1904
Moses Greenhalgh of 11 Sandham St
?, - Louisa Greenhalgh,

10 2 1904
Eva Hough of 34 Grecian St
Richard Hough, Slasher - Margaret,

14 2 1904
Robert Anthony Doxey of 177 Crescent Rd
John William Doxey, Booking Clerk - Ellen,

14 2 1904
Mary Jane Jackson of 2 Stanton Court
George William Jackson, Carter - Maggie Margaret,

14 2 1904
Grace Hampson of 92 Reservoir St
William Hampson, Firebeater - Jane,

16 2 1904
Frank Smith of 25 Pitt St
Alfred Smith, Moulder - Linda,

17 2 1904
James Stanley Morris of 47 Maybank St
William Arthur Morris, Fitter - Emily,

17 2 1904
Alice Rodgers of 5 Barton St
John Herbert Rodgers, Labourer - Sarah Alice,

17 2 1904
Robert Crook of 92 Barton Terrace Preston
Thomas F Crook, Stoker - Thomasena,

17 2 1904
Sarah Alice Bridge of 43 Reservoir St
Marion Bridge, - Marion Bridge,

21 2 1904
Harold Mayoh of 29 Grecian St
Thomas Mayoh, Joiner - Elizabeth,

21 2 1904
Albert Edward Wilkinson of 87 Clarendon St
Leonard Wilkinson, Agent - Catherine,

24 2 1904
Iris Taylor of 126 Gordon St, Leigh
John Taylor, Motor Man - Elleanor Jane,

24 2 1904
Frederick Whatmough of 59 Pitt St
Collinson Whatmough, Minder - Mary,

24 2 1904
Lily Walsh of 11 Nile St
John Walsh, Labourer - Jane,

2 3 1904
Robert Stanley Egerton of 29 Holden St
William Egerton, Puddler - Mary Ellen,

6 3 1904
Hannah Thorpe of Croft Lane
James Thorpe, Calendar Man - Hannah,

9 3 1904
Nellie Hardman of 10 Channing St
Jonathan Hardman, Labourer - Sarah,

9 3 1904
Edith Henrys of 55 Venture St
Ashworth Henrys, Spinner - Rose Hannah,

9 3 1904
Eliza Ellen Hibbert of 48 Teal St
Harry Hibbert, Labourer - Bessie,

9 3 1904
John Dawson of 14 Flitcroft St
George William Dawson, Platelayer - Hannah,

9 3 1904
Hilda Ottewell of 23 Roxalina St
Albert Edward Ottewell, Warehouseman - Kate,

9 3 1904
Lillian Webster of 34 South St
James Webster, Firebeater - Martha Ellen,

13 3 1904
Joseph Wallwork of 4 Norman St
Samuel Wallwork, Watchman - Martha Ellen,

13 3 1904
Harold Hailwood of 365 Lever St
Richard Hailwood, Brick Maker - Hannah,

13 3 1904
Harry Middleton of 9 Leach St
Alfred Middleton, Carter - Elizabeth Ann,

16 3 1904
Nathan Wilson of 134 Sidney St
Joseph Wilson, Labourer - Hannah,

16 3 1904
Mary Elizabeth Hulme of 16 Channing St
John Hulme, Minder - Mary Ellen,

16 3 1904
Annie Maddock of 53 York St
Albert Maddock, Housekeeper - Annie,

19 3 1904
Alice Marion Ainsworth of 229 Turf Lane Royton
John Ainsworth, Mule Overlooker - Mary Ellen,

20 3 1904
Thomas William Lane of 24 Grecian St
Thomas William Lane, Carter - Sarah Ann,

23 3 1904
Edith Hardman of 1 Lumsden St
Robert Hardman, Tin Smith - Mary,

23 3 1904
Richard Rigby of 31 Grant St
Edward Rigby, Engine Tenter - Agnes,

23 3 1904
Sarah Whenlock of 43 Settle St
John Thomas Whenlock, Labourer - Alice Ann,

23 3 1904
Ethel Anne Russel of Platt St
Bolton Russel, Carter - Alice,

30 3 1904
Hilda Brindle of 26 Settle St
Thomas Garstang Brindle, Iron Worker - Jemima,

30 3 1904
Mona Dudley of 14 Rishton Lane
William Dudley, Engineer - Edith,

3 4 1904
Charles Gregory of 31 Channing St
Joseph Gregory, Labourer - Priscilla,

6 4 1904
Martha Ann Walker of 59 Reservoir St
James Walker, Labourer - Elizabeth,

6 4 1904
Betsy Walker of 59 Reservoir St
James Walker, Labourer - Elizabeth,

6 4 1904
Thomas Mottram of 32 Tildsley St
John Mottram, Minder - Mary Elizabeth,

6 4 1904
John Bond of 29 Back Nile St
Walter Bond, Labourer - Alice,

6 4 1904
Edith Bond of 29 Back Nile St
Walter Bond, Labourer - Alice,

7 4 1904
Elizabeth Annie Mather of 37 Calvert Rd
John Mather, Barber - Rachel,

13 4 1904
Wright Ramsden of 30 Tildsley St
Wright Ramsden, Minder - Elizabeth,

13 4 1904
Florence Whittle of 7 Barton St
Harry Maynard Whittle, Minder - Clara,

17 4 1904
Samuel Davis Morris of 4 Crowther St
Robert Morris, Minder - Janet Ellen,

20 4 1904
William Senior of 28 Reservoir St
Robert Senior, Moulder - Maria,

20 4 1904
Richard Timms of Plover St (formerly Brick St)
James Timms, Labourer - Lily,

20 4 1904
Margaret Ackers of Nile St
John William Ackers, Hawker - Ada,

24 4 1904
Eva Chadwick of 17 Matthew St
Major Chadwick, Goods Porter - Jane,

24 4 1904
Thomas Ashworth Crook of 99 Clarendon St
George Ashworth Crook, Piecer - Sarah Ellen,

27 4 1904
Ethel Gertrude Grounds of 35 Leach St
Thomas Grounds, Beetler - Ethel,

27 4 1904
Arthur Greenhalgh of 20 Flitcroft St
William Greenhalgh, Grinder - Ada,

27 4 1904
James McGowan of 23 Channing St
James McGowan, Painter - Amy,

29 4 1904
Harry Atherton of 71 Back Plover St
William Coates Atherton, Piecer - Mary Ann,

1 5 1904
Reginald Russell of 15 Essingdon St
James Russell, Weaver - Mary Eliza,

1 5 1904
Sidney Entwistle of 579 Halliwell Rd
Harry Entwistle, Fitter - Alice Jane,

1 5 1904
Josiah Cunliffe of 94 Reservoir St
Joseph Cunliffe, Collier - Margaret,

1 5 1904
Sarah Agnes Heaps of 21 Crowther St
Thomas Heaps, Carter - Sarah Ann,

4 5 1904
James Foster of 9 Nelson St
James Foster, Hairdresser - Elizabeth,

4 5 1904
William Richard Partington of 265 Bridgeman St
William Partington, Butcher - Mary,

4 5 1904
Peter Edmundson of 45 Grecian St
George Edmundson, Minder - Mary Ann,

4 5 1904
Mary Alice Huddart of 254 Weston St
Fred Huddart, Herbalist - Mary Alice,

4 5 1904
Albert Edward Jones of 59 York St
John Edward Jones, Piecer - Lydia,

4 5 1904
Maxwell Morris of 43 Back Slaterfield
Maxwell Morris, Slotter - Betty,

11 5 1904
Henry Smith of 77 Platt St
James Smith, Carter - Hannah,

18 5 1904
Richard Holden of 63 Pitt St
Levi Holden, Carter - Nancy,

18 5 1904
Edward Holden of 71 Clarendon St
James Holden, Fitter - Edith,

18 5 1904
Eveline Tait of 1 Rishton Lane, Carlton Place
William Tait, Painter - Susannah,

18 5 1904
Alfred Rogerson of 41 George St
William Rogerson, Engine Driver - Maria,

21 5 1904
Margaret Pollitt of 21 Clarendon St
Squire Pollitt, Collier - Margaret,

21 5 1904
William Barlow of 82 Reservoir St
Richard Barlow, Piecer - Rose Anne,

25 5 1904
Ernest Dier Duckworth of 50 Foundry St
Joseph Duckworth, Weaver - Emily Dier,

25 5 1904
Emma Greenhalgh of 14 Moore St
John Greenhalgh, Piecer - Edith,

25 5 1904
Stanley Ashcroft of Channing St
?, - Alice Ashcroft, Servant

1 6 1904
Lily Mason of 93 Sidney St
Benjamin Mason, Puddler - Ellen Maria,

5 6 1904
John Sanderson of 15 Edward St, Moses Gate
Arthur Sanderson, Locomotive Fireman - Alice Ann,

5 6 1904
Dorothy Knight of 64 Selwyn St, Leigh
John George Knight, Shop Manager - Elizabeth,

8 6 1904
Frederick Albert Bowden of 3 Hewitt St
Percival Bowden, Labourer - Sarah Ellen Schofield,

15 6 1904
Diane Banks of 64 Leach St
Thomas Banks, Moulder - Eliza Ann,

15 6 1904
Walter Blenkinship of 48 Reservoir St
Francis Blenkinship, Butcher - Lydia,

19 6 1904
Thomas Aldred of 60 Bull Lane
James Albert Aldred, Ring Jobber - Alice,

3 7 1904
Edith Alma Ryle of 47 Calvert Rd
William Thomas Ryle, Master Baker - Harriet Ann,

6 7 1904
Lena Roscow of 7 Crowther St
Charles Frederick Roscow, Spinner - Margaret Alice,

6 7 1904
Harry Chadwick of 68 Rigby St
Ernest Chadwick, Railway Shunter - Rosannah,

6 7 1904
John Hazeldine of 3 Barton St
George Hazeldine, Carter - Rosa May,

6 7 1904
Florence Birchall of 24 Beechwood St
Henry Ferriman Birchall, Loomer - Nancy,

10 7 1904
Gilbert Clegg of 48 Venture St
Gilbert Clegg, Packer - Charlotte,

12 7 1904
Thomas Wright of 95 Reservoir St
James Wright, Moulder - Elizabeth,

13 7 1904
Thomas Yates of 9 Sandham St
David Yates, Labourer - Sarah Ellen,

13 7 1904
Frederick Gaskell of 2 Grecian Crescent
William Albert Gaskell, Blacksmith's Striker - Elizabeth Ann,

13 7 1904
Mary Lavinia Fearnley of 28 Arnold St
Francis Fearnley, Spinner - Elizabeth Alice,

13 7 1904
Hilda Barker of 199 Tempest Rd, Chew Moor
John Barker, Spinner - Mary,

13 7 1904
Florence Mary Foxe of 11 Venture St
William Foxe, Stringer - Martha Ann,

19 7 1904
Ivy Woodhouse of 29 Rishton Lane
John Woodhouse, Forge Man - Elizabeth,

20 7 1904
Percy Cole of 45 Pitt St
John Cole, Labourer - Jessina,

24 7 1904
Alice Wolstencroft of 98 Platt St
Thomas Wolstencroft, Labourer - Maude Elizabeth,

3 8 1904
Harold Horridge of 361 Bridgeman St
Thomas Horridge, Overlooker - Alice Ann,

3 8 1904
Sarah Anne Ramsden of 9 Hampson St
John James Ramsden, Carter - Mary,

3 8 1904
Mary Catlow of 55 Essingdon St
Alfred Catlow, Traveller - Alice,

3 8 1904
William Beardsworth of 35 Whittaker St
Albert Beardsworth, Farm Labourer - Phoebe,

7 8 1904
Walter Gledhill of 9 Ellesmere Rd
Walter Gledhill, Shunter - Elizabeth Ann,

7 8 1904
Ada Crabtree of 35 Slaterfield
Henry Crabtree, Carter - Alice Ann,

8 8 1904
Violet Edna Cooper of 7 Back Lever St
James Cooper, Bleacher - Georgina Alice,

10 8 1904
Harry Taylor of 22 Tildsley St
Richard Taylor, Minder - Mary Alice,

10 8 1904
George Thompson of 81 Platt St
George Thompson, Labourer - Sarah,

10 8 1904
Elizabeth Leach of 39 Roxalina St
William Leach, Joiner - Mary Ellen,

10 8 1904
Emily Schofield of 44 Settle St
Herbert Schofield, Spinner - Martha,

10 8 1904
Annie Baines of 13 Steele St
James Baines, Iron Grinder - Margaret Ellen,

12 8 1904
Mary Jane Sinclair of 8 Adam St
Richard Sinclair, Labourer - Mary Ann Maud,

14 8 1904
Hilda Walmsley of 1 Whittaker St
Benjamin Walmsley, Labourer - Mary Jane,

14 8 1904
Ellen Whiteside of 107 Sidney St
Peter Whiteside, Warehouseman - Sarah Ann,

17 8 1904
Wilbraham Charles Leach of 279 Spencer Terrace, Lytham Rd, Blackpool
Wilbraham Leach, Gentleman - Emily Anne,

17 8 1904
Margaret Bearder of 36 Sidney St
Henry Bearder, Brick Burner - Martha Ellen,

21 8 1904
Ethel Morris of 13 Parkfield St
John William Morris, Spinner - Eleanor,

24 8 1904
Norman Nightingale of 35 Nile St
?, - Emily Nightingale,

24 8 1904
Doris Birchall of 16 Venture St
William Birchall, Puddler - Ruth,

24 8 1904
Robert Hardman of 1 Lumsden St
Robert Hardman, Tin Smith - Mary Ann,

28 8 1904
Ada Partington of 78 Venture St
John Partington, Fitter - Jane,

31 8 1904
Harold Emmerson of 31 Rishton Lane
James Emmerson, Minder - Eliza Ellen,

31 8 1904
Frank Dewhurst of 118 Rishton Lane
Thomas Dewhurst, Engine Driver - Emma,

4 9 1904
Edward Horrocks of 8 Wylde St
John Thomas Horrocks, Spinner - Alice Ann,

4 9 1904
James Beswick of 5 Nile St
James Beswick, Joiner - Helen,

7 9 1904
Jessie Newton of 5 Grecian St
Robert Newton, Spinner - Jessie,

7 9 1904
Ada Morris of 1 Steele St
Frederick Morris, Twister - Florence,

11 9 1904
Sarah Ellen Tong of 13 Roxalina St
Walter Tong, Frame Overlooker - Sarah,

14 9 1904
James Henry Matthews of 75 Venture St
Charles Matthews, Puddler - Alice,

14 9 1904
Henrietta Hunt of 119 Sidney St
William Hunt, Plumber - Elizabeth Ellen,

14 9 1904
Albert Winward of 225 Bridgeman St
Herbert Winward, Carter - Florence,

14 9 1904
Harriet Stones of 4 Peabody St
Joseph Edward Stones, Fitter - Mary Ann,

18 9 1904
Harry Sheffield of 28 Back Moncrieffe St
Edward Sheffield, Piecer - Edith,

21 9 1904
Doris Gradwell of 43 Bryce St
JohnThomas Gradwell, Labourer - Emma,

25 9 1904
James Hamer Barnet of 230 Fletcher St
James Barnet, Publican - Annie Louisa,

28 9 1904
Henry Wood of 52 Holden St
Adam Wood, Baker - Sarah,

5 10 1904
Miles Pickvance of 12 Finney St
Richard Pickvance, Spinner - Mary,

5 10 1904
Edith Mansfield of 29 Norman St
John Mansfield, Minder - Mary Ellen,

5 10 1904
Elizabeth Cash of 49 Division St
Isaac Cash, Collier - Annie,

5 10 1904
Florrie Roberts of 52 Melville St
Edward Roberts, Shoe Maker - Bertha,

12 10 1904
James Bellis of 6 Adelaide St
Walter Bellis, Labourer - Sarah,

12 10 1904
Fred Humphries of 11 Grant St
Herbert Humphries, French Polisher - Annie,

12 10 1904
Thomas Wood of 26 Stafford St
Simeon Wood, Spinner - Hannah,

16 10 1904
Jack Tinsley of 8 Broach St
Jonathan Tinsley, Spinner - Mary Alice,

16 10 1904
Thomas Davis of 60 Pump St
Thomas Davis, Iron Puddler - Bessie,

16 10 1904
Nora Bennett of 22 Venture St
Thomas Bennett, Labourer - Dorothy,

19 10 1904
Coral Heaton Sunter of 4 Venture St
Frederick Sunter, Carter - Elizabeth Ann,

19 10 1904
James Boardman of 20 Mooney St
Edward Boardman, Labourer - Mary Elizabeth,

19 10 1904
Frank Stephenson of 13 Melville St
Frank Stephenson, Collier - Mary Ellen,

19 10 1904
Nancy Foster of 59 Coe St
Herbert Foster, Hairdresser - Elizabeth Emma,

19 10 1904
William Hall of 84 John Taylor St
Thomas Hall, Grave Digger - Emma Elizabeth,

23 10 1904
Annie Maud Kirkman of 24 Bull Lane
Edward Kirkman, Collier - Sarah,

26 10 1904
Minnie Dale of 74 Grecian St
Albert James Dale, Carter - Catherine,

26 10 1904
Reginald Dale of 74 Grecian St
Albert James Dale, Carter - Catherine,

26 10 1904
Thomas William Royse of 108 Lever St
Thomas William Royse, Piecer - Lily,

26 10 1904
Nellie Ashcroft of 33 Back Lever St
William Ashcroft, Collier - Margaret Ann,

30 10 1904
Hannah Abbott of 61 York St
Samuel Abbott, Labourer - Ellen,

2 11 1904
Ivy Gore of 35 Gregson Field
James B Gore, Piecer - Elizabeth,

2 11 1904
James Watson of 41 Back Slaterfield
William Henry Watson, Labourer - Jesse,

2 11 1904
Matilda Fletcher of 6 Nile St
Joseph Fletcher, Fruiterer - Charlotte,

6 11 1904
Albert Harrison of 11 Cecilia St
Francis Harrison, Minder - Ada,

9 11 1904
Florence Winifred Bambridge of 68 Venture St
Albert Bambridge, Striker - Ada,

9 11 1904
Ada Walmsley of 88 Platt St
Charles Walmsley, Labourer - Elizabeth Ann,

13 11 1904
Ethel Pollard of 46 Rishton Lane
John Pollard, Cotton Operative - Alice,

19 11 1904
Doris Bradley of 53 Venture St
George Bradley, Carter - Martha,

20 11 1904
Martha Humphreys of 50 Catherine St, Horwich
John Henry Humphreys, Labourer - Mary,

23 11 1904
Nellie Ross of 26 Tildsley St
Peter Ross, Cotton Spinner - Emma,

23 11 1904
Elizabeth Thornley of 73 Foundry St
James Edward Thornley, Labourer - Sarah Ann,

27 11 1904
Frank Tassell of Iver, Russia?
Charles Tassell, Carder - Agnes Ann,

28 11 1904
Ada Dewhurst of 16 Crowther St
Elijah Dewhurst, Spinner - Mary Jane,

7 12 1904
Mary Alice Singleton of 18 Nile St
James Singleton, Fitter - Mary Alice,

7 12 1904
Edith Maud Oakley of 153 Rishton Lane
Rowland James Oakley, Mason - Elizabeth,

7 12 1904
Alice Victoria Harrison of 11 Finney St
Eden Harrison, Brick Setter - Harriet,

7 12 1904
John Berry of 270 Bridgeman St
John Berry, Minder - Betty,

14 12 1904
Charles Liddell of 89 Bull Lane
William Liddell, Tanner - Elizabeth,

14 12 1904
Henry Smith of 182A Fletcher St
Henry Smith, Jeweller - Margaret Ann,

14 12 1904
Thomas Barlow of 139 Sidney St
Ernest Barlow, Newsagent - Ellen,

14 12 1904
Robert Cecil Cowpe of 6 Providence St
Robert Cowpe, Bolton - Elizabeth,

17 12 1904
Elizabeth Ann Jackson of 19 Holden St
Thomas Jackson, Labourer - Jane,

25 12 1904
Emma Murray of 65 Reservoir St
George Henry Murray, Labourer - Jane,

28 12 1904
William Preston of 31 Woodgate St
James Preston, French Polisher - Beatrice,

28 12 1904
Walter Schofield of 29 Woodgate St
Walter Schofield, Minder - Alice,

28 12 1904
Harold Cross of 342 Bridgeman St
Henry Cross, Iron Fitter - Elizabeth Ann,

15 3 1905
Annie Howarth of 48 Venture St
Walter Howarth, Labourer - Nancy Alice,

22 3 1905
Eleanor Harriet Christina Nelson of 126 Westbrook St
William Hugh Nelson, Insurance Inspector - Harriet,

22 3 1905
Victor Francis Augustus Nelson of 126 Westbrook St
William Hugh Nelson, Insurance Inspector - Harriet,

22 3 1905
Grace Annie Bradley of 40 Bull Lane
Robert Bradley, Shop Assistant - Elizabeth,

22 3 1905
Ernest Hinchcliffe of 2A Cestrian St
Thomas Hinchcliffe, Railway Inspector - Susan,

22 3 1905
Betsy Iddon of 157 Weston St
John Iddon, Minder - Nancy,

26 3 1905
John Heyworth of 93 Lumsden St
John Heyworth, Painter - Margaret,

26 3 1905
George Bradshaw of 18 Hobson St
George Bradshaw, Labourer - Margaret,

29 3 1905
Lily Yates of 38 Venice St
Richard Yates, Miller - Margaret Ann,

29 3 1905
Percy Kay of 4 Channing St
Charles Kay, Cotton Operative - Alice,

29 3 1905
Alfred Phillips of 70 Venture St
Joseph Phillips, Iron Worker - Dselina,

29 3 1905
Beatrice Walker of 15 Nile St
John Walker, Labourer - Margaret,

2 4 1905
Albert Evans of 211 Lever St
George Edward Evans, Puddler - Mary Ann,

2 4 1905
James Halliwell of 16 Maybank St
Fred Halliwell, Overlooker - Ann Jane,

2 4 1905
Frederick Cecil Ward of 14 Slaterfield
Frederick Ward, Labourer - Alice,

5 4 1905
Robert Ross of 47 Roxalina St
Robert Ross, Minder - Sarah Ellen,

5 4 1905
Albert Latham of 1 Spring St
William Latham, Labourer - Fanny,

5 4 1905
Ellen Jackson of 37 Gregson Field
James Jackson, Hemp Dresser - Sarah Ellen,

12 4 1905
Daniel Bryan of 26 Holden St
Thomas Bryan, Collier - Eve,

12 4 1905
Florence Brownlow of 89 Venture St
Frederick Brownlow, Labourer - Alice,

12 4 1905
Lily Brindle of 164 Fletcher St
George Brindle, Carter - Catherine,

12 4 1905
Herbert Brooks of 23 Brierley St
James Brooks, Carter - Agnes,

12 4 1905
Albert Rodgers of 21 Brierley St
John Herbert Rodgers, Labourer - Sarah Alice,

19 4 1905
Albert Weall of 27 Grant St
Fred Bramwell Weall, Labourer - Mary Alice,

19 4 1905
Samuel Riley of 37 Division St
Thomas Riley, Labourer - Sarah Ann,

19 4 1905
James Vose of 1 Reservoir St
Joseph Vose, Painter - Patience,

26 4 1905
Frederick Stones of 75 Pitt St
Gilbert Stones, Engineer - Elizabeth Alice,

26 4 1905
Edith Cooper of 54 York St
Owen Cooper, Labourer - Sarah Ann,

26 4 1905
Alice Popplewell of 24 Channing St
Harry Popplewell, Carter - Emma,

30 4 1905
William Brownlow of 85 Reservoir St
William Brownlow, Minder - Ann,

30 4 1905
Emily Abbott of 82 Holden St
John James Abbott, Labourer - Margaret Ellen,

30 4 1905
Emma Pendlebury of 436 Bridgeman St
William Pendlebury, Carter - Martha Jane,

3 5 1905
Annie Grant of 16 Back York St
John Grant, Labourer - Mary Jane,

7 5 1905
Joseph Wheatley of 150 Fletcher St
Daniel Wheatley, Iron Worker - Eliza,

7 5 1905
Thomas Pryer of 13 Reservoir St
Thomas Pryer, Labourer - Elizabeth Ann,

10 5 1905
Ethel Johnson of 69 Rothwell St
Thomas Johnson, Fitter - Jane,

14 5 1905
Joseph Price of 65 Plover St (formerly Brick St)
Joseph Price, Minder - Sarah Ann,

14 5 1905
Sylvia Harris of 82 Reservoir St
?, - Blanche Harris, Ring Spinner

17 5 1905
John Tong of 23 Longworth St
Samuel Tong, Collier - Emma,

17 5 1905
Emma Philburn of 16 Hobson St
Miles Philburn, Iron Worker - Emma,

21 5 1905
Herbert Lane of 22 Plover St (formerly Brick St)
Herbert Lane, Labourer - Ellen,

28 5 1905
Ada Heaps of 85 Platt St
James Heaps, Grinder - Mary,

31 5 1905
Albert Clarke of 46 Venture St
William Clarke, Minder - Mary,

31 5 1905
Ernest Crook of 30 Venture St
Charles Harry Crook, Carter - Alice Jane,

31 5 1905
Edward Walker of 236 Lever St
Joseph Walker, Painter - Bertha,

4 6 1905
James Williams of 22 Channing St
Joseph Williams, Iron Worker - Elizabeth,

7 6 1905
Margaret Cunliffe of 94 Reservoir St
Joseph Cunliffe, Collier - Margaret,

7 6 1905
Doris Roylance of 91 Venture St
John Roylance, Spinner - Mary,

7 6 1905
Ralph Bolton of 11 Pitt St
Samuel Bolton, Labourer - Alice,

7 6 1905
Annie Heap of 137 Plover St (formerly Brick St)
John Alexander Heap, Roller Maker - Eliza Jane,

9 6 1905
Nellie Partington of 77 Lumsden St
John Partington, Labourer - Mary,

11 6 1905
Jethro Woodhead of 82 Sidney St
Emmanuel Woodhead, Carter - Annie,

14 6 1905
Walter Gregory of 52 Venture St
Walter Gregory, Slater - Lily,

18 6 1905
Albert Lunt of 36 Flitcroft St
John Lunt, Bricklayer - Nellie,

18 6 1905
John Bennett of 19 Mooney St
William Bennett, Collier - Nancy,

21 6 1905
Charles Jones of 46 Platt St
Charles Jones, Iron Worker - Betsy,

28 6 1905
Elizabeth Davies of 30 Plover St (formerly Brick St)
James Davies, Piecer - Amelia,

28 6 1905
Harry Hickson of 23 Viking St
James Hickson, Railway Guard - Mary Elizabeth,

28 6 1905
Ernest Birch of 64 Rigby St
John Birch, Labourer - Esther Ellen,

2 7 1905
James Collins of 28 Commission St
Arthur James Collins, Grocer - Mary,

5 7 1905
Elizabeth Alice Reilly of 13 Coe St
Henry Reilly, Fitter - Alice,

5 7 1905
John Taylor of 81 Coe St
Thomas Taylor, Driller - Elizabeth,

6 7 1905
Thomas Wilkinson Hulme of 41 Reservoir St
William Hulme, Labourer - Alice,

16 7 1905
Annie Therese Blakely of 11 Spring St
?, - Margaret Blakely, Card Tenter

19 7 1905
Annie Jones of 6 Nile St
John Jones, Carter - Annie,

19 7 1905
Agnes Jones of 6 Nile St
John Jones, Carter - Annie,

19 7 1905
John Shepherd of 140 Sidney St
Christopher Shepherd, Spinner - Alice Ann,

19 7 1905
Nellie Shepherd of 140 Sidney St
Christopher Shepherd, Spinner - Alice Ann,

19 7 1905
Elizabeth Shepherd of 140 Sidney St
Christopher Shepherd, Spinner - Alice Ann,

19 7 1905
Harry Tong of 22 Whittaker St
Harry Tong, Carter - Bertha,

19 7 1905
Tom Campbell of 31 Roxalina St
Robert Campbell, Minder - Jane,

19 7 1905
Robert Herriott of 106 Clarendon St
William Herriott, Overlooker - Dinah,

19 7 1905
Lilian Sykes of 42 Melville St
David John Hugh Sykes, Clerk - Mary,

23 7 1905
Ernest Duckworth of 18 Venture St
James Robert Duckworth, Spinner - Ann,

26 7 1905
Betsy Loynd of 12 Venture St
John Loynd, Butcher - Jane,

26 7 1905
Emily Jane McArdle of 23 Sidney St
Henry McArdle, Packer - Sarah,

26 7 1905
Alice Culshaw of 70 Grecian St
Thomas Culshaw, Labourer - Harriet,

30 7 1905
James Fagan of 29 Back Nile St
James Fagan, Goods Porter - Ada,

30 7 1905
Ida Graham of 51 Leach St
Albert Edward Graham, Grinder - Bertha,

30 7 1905
Herbert Shepherd Fielding of 19 Settle St
Ambrose Fielding, Spinner - Elizabeth Alice,

2 8 1905
Gertrude Critchley of 85 Holden St
Robert Critchley, Grinder - Elizabeth,

3 8 1905
Elizabeth Alice Green of 38 Back John Taylor St
William Green, Labourer - Elizabeth Alice,

6 8 1905
Lilian Barber of 87 Adelaide St
Frederick Robert Barber, Butcher - Margaret Allen,

6 8 1905
John Bennett of 19 Mooney St
William Bennett, Miner - Nancy,

6 8 1905
John Fletcher of 39 Nile St
Walter Fletcher, Labourer - Ann,

7 8 1905
Thomas Norris of 17 Steele St
Alfred Norris, Piecer - Mary Alice,

9 8 1905
George Dudgeon of 55 Reservoir St
Henry Dudgeon, Grocer - Louisa,

9 8 1905
Thomas Topping of 59 Parrot St
Thomas Topping, Carter - Selina,

9 8 1905
Elizabeth Baxendale of 51 Rigby St
Stephen Baxendale, Labourer - Jane,

9 8 1905
Gladys Clemmett of 4 Rigby St
William Clemmett, Turner - Elizabeth,

13 8 1905
John William Eastwood of 39 Lumsden St
Abel Eastwood, Heald Maker - Louie,

13 8 1905
Ivy Graham of 43 Leach St
Frederick Charles Graham, Machine Fitter - Hannah,

16 8 1905
Katey Bailey of 23 Reservoir St
?, - Ann Jane Bailey, Domestic Servant

16 8 1905
Robert Henrys of 37 Venture St
Walter Henrys, Tenter - Betsy Ann,

16 8 1905
William Readey of 83 Holden St
Abraham Readey, Collier - Alice,

20 8 1905
Robert Lever of 55 Rishton Lane
Robert Lever, Spinner - Mary Jane,

23 8 1905
John Thomas Cranshaw of 67 Platt St
John Thomas Cranshaw, Carter - Nancy,

23 8 1905
George Henry Greenhalgh of 29 Pitt St
George Henry Greenhalgh, Labourer - Rachel,

23 8 1905
John Gregory of 13 Fletcher Court
John Gregory, Slater - Esther,

30 8 1905
Ethel Yates of 70 Bull Lane
John Yates, Engine Driver - Mary Jane,

30 8 1905
Mary Alice Sixsmith of 5 Beck View
Richard Sixsmith, Collier - Mary Alice,

1 9 1905
Ellen Naylor of 51 George St
James Naylor, Piecer - Ellen,

3 9 1905
Dorothy Carr of 77 Clarendon St
Charles Carr, Painter - Margaret Ann,

3 9 1905
Gladys Bamford of 88 Reservoir St
John Bamford, Cotton Spinner - Jessie,

6 9 1905
Eveline Conxtance Worswick of 6 Ellesmere Rd
Albert Worswick, Moulder - Alice,

6 9 1905
John William Ackers of 9 Nile St
John William Ackers, Fruit Salesman - Ada,

6 9 1905
Elsie Walsh of 11 Nile St
John Walsh, Collier - Jane,

10 9 1905
Hilda Forrest of 19 Platt St
Thomas Henry Forrest, Tin Plate Worker - Betsy Ellen,

10 9 1905
Ethel Stirzaker of 72 York St
Thomas Henry Stirzaker, Striker - Mary Ann,

13 9 1905
Ivy Morrison of 22 Rebate St
John Gawith Morrison, House Painter and Decorator - Hannah,

13 9 1905
Lily Bailey of 8 Finney St
Thomas William Bailey, Iron Moulder - Margaret Alice,

13 9 1905
Arthur Jones Grocott of 289 Lever St
Ernest Grocott, Shop Man - Mary,

17 9 1905
Norman Winterbottom of 56 Shaw St
John William Winterbottom, Agent - Alice,

20 9 1905
Louisa Greenhalgh of 21 Peabody St
John Edward Greenhalgh, Clerk - Hannah Louisa,

20 9 1905
Hugh Collier of 35 Reservoir St
Thomas Collier, Labourer - Susannah,

20 9 1905
Jane Ritson of 44 Bull Lane
Henry Ritson, Cotton Spinner - Sarah Jane,

20 9 1905
John William Higson of 74 John Taylor St
William Higson, Iron Worker - Mary Alice,

20 9 1905
Elizabeth Ann Ritson of 44 Bull Lane
Henry Ritson, Cotton Spinner - Sarah Jane,

22 9 1905
Colin Layerick of 9 Matthew St
James Layerick, Carter - Sarah,

24 9 1905
John Sykes of 16 Hector St
Charles Sykes, Labourer - Alice,

24 9 1905
Edward Sykes of 16 Hector St
Charles Sykes, Labourer - Alice,

27 9 1905
William Dawson of 2 Dawson St
George William Dawson, Platelayer - Hannah,

27 9 1905
James Carter of 37 Back Coe St
Thomas Carter, Labourer - Martha Jane,

4 10 1905
Hilda Syddall of 54a York St
James Syddall, Carter - Nancy,

4 10 1905
Ernest Horridge of 361 Bridgeman St
Thomas Horridge, Overlooker - Alice Ann,

8 10 1905
Sarah Jane Ward of 34 Nile St
George Ward, Labourer - Laura,

8 10 1905
Ethel Demain of 21 Ainsworth Lane
Marshall Albert Demain, Minder - Sarah,

11 10 1905
Thomas Knowles of 32 Rishton Lane
Joseph Knowles, Minder - Sarah,

11 10 1905
Ruby Florence Crowson of 119 Moncrieffe St
William Arthur Crowson, Stone Mason - Rosalina,

18 10 1905
James Colderley of 86 Holden St
Charles Colderley, Minder - Mary Ellen,

18 10 1905
Sarah Bailey of 64 Shaw St
William Bailey, Platelayer - Hannah,

25 10 1905
Alfred Eagles of 67 Venture St
William Eagles, Car Driver - Sussanah,

25 10 1905
Walter Raleigh Tonge of 223 Manchester Rd
Peter Tonge, Furnaceman - Charlotte,

29 10 1905
Hilda Hulme of 16 Channing St
John Hulme, Minder - Mary Ellen,

1 11 1905
Clifford Vincent Harper of 52 Rishton Lane
William Harper, Fitter - Mary,

1 11 1905
Henry Beardsworth of 35 Whittaker St
George Beardsworth, Packer - Elizabeth,

8 11 1905
Doris Horrocks of 8 Wylde St
John Horrocks, Spinner - Alice Annie,

8 11 1905
Moira Tempest Beech of 34 Channing St
William Herbert Beech, Plumber - Florrie,

15 11 1905
Edna Higginson of 41 Grecian St
James Higginson, Stripper and Grinder - Ellen,

15 11 1905
Margaret Annie Wignall of 36 Melville St
Edward James Wignall, Fireman - Susannah,

15 11 1905
Doris Celia Carlisle of 24 Stanford St
Adam Carlisle, Miner - Caroline,

15 11 1905
Margaret Wills of 12 Cannon St
Henry Wills, Polisher - Mary,

15 11 1905
Joseph Lord of 85 Venture St
Charles Lord, Iron Moulder - Celia,

15 11 1905
Harry Taylor of 85 Venture St
Reuben Taylor, Painter - Maud,

21 11 1905
William Henry Egerton of 62 Slaterfield
William Henry Egerton, Puddler - Marry Ellen,

22 11 1905
William Whitfield of 63 Nile St
Harry Whitfield, Labourer - Martha,

22 11 1905
Elizabeth Annie Wilkinson of 21 Parkfield Rd
Wilbraham Wilkinson, Iron Turner - Mary,

22 11 1905
John Leigh Partington of 265 Bridgeman St
William Richard Partington, Master Butcher - Mary,

22 11 1905
Ann Jones of 158 Fletcher St
John Moses Jones, Cotton Mixer - Mary Elizabeth,

29 11 1905
Alice Tonge of 40 Venture St
Peter Tonge, Cotton Operative - Mary Ellen,

3 12 1905
Annie Tinsley of 10 Minorca St
Alfred Tinsley, Caretaker of St Marks Schools - Nancy,

3 12 1905
Richard Marsh of 374 Lever St
Richard Marsh, Carter - Maria,

5 12 1905
Albert Heyes of 93 Bull Lane
Thomas Heyes, China Dealer - Emily,

5 12 1905
Arthur Heyes of 95 Bull Lane
Thomas Heyes, China Dealer - Emily,

6 12 1905
Thomas Atkinson of 159 Gibbon St
Thomas Atkinson, V??? - Elizabeth,

10 12 1905
Richard Atkinson of 3 Alston St
Abraham Atkinson, Stoker - Hannah,

13 12 1905
Doris Johnson of 4 Thomas Rostron St
?, - Margaret Johnson, Mill Hand

13 12 1905
Ruth Cooper of 26 German St
George Cooper, Dyer - Jane,

20 12 1905
James Walsh of 39 Back Reservoir St
James Walsh, Labourer - Elizabeth,

20 12 1905
Robert Jepson of 1 Crowther St
Robert Jepson, Stoker - Emma,

20 12 1905
Leonard Dodgin of 45 Parkfield Rd
William Dodgin, Minder - Bertha,

24 12 1905
Benjamin Rathbone of 62 Bull Lane
Benjamin Whittle Rathbone, Safe Maker - Martha Ann,

24 12 1905
Mark Webster of 34 Smith St
James Webster, Fireman - Martha Ellen,

24 12 1905
James Albert Drinnan of 180 Fletcher St
William Drinnan, Insurance Agent - Elizabeth,

27 12 1905
Norman Govane Whalley of 89 Calvert Rd
Levi Whalley, Tailor - Jane Margaret,

27 12 1905
Ethel Isaacs of 6a Stafford St
Robert Isaacs, Stone Mason - Margaret,

27 12 1905
John Edward Atherton of 22 Hewitt St
William Henry Atherton, Carter - Esther,

27 12 1905
Norman Harrison of 48 Rishton Lane
Joseph Thomas Harrison, Minder - Ellen,

27 12 1905
William Thomas Vernon of 78 Rigby St
William Mort Vernon, Carter - Sarah Alice,

27 12 1905
Thomas Taylor of 54 John Taylor St
Wilfrid Taylor, Horse Keeper - Kate,

27 12 1905
Emily Taylor of 54 John Taylor St
Wilfrid Taylor, Horse Keeper - Kate,

31 12 1905
Helen Frances McCarter of 104 Orlando St
Albert Geroge McCarter, Draughtsman - Emily Louisa,

1 1 1905
Ethel Wilcock of 54 Back York St
George Wilcock, Carter - Mary,

1 1 1905
Charles Taylor of 25 Division St
James Taylor, Minder - Martha Ann,

1 1 1905
James Nightingale of 36 Ribblesdale Rd
William Nightingale, Pork Butcher - Elizabeth,

1 1 1905
Randell Gibbon of 68 Holden St
William Gibbon, Puddler - Gertrude,

1 1 1905
John Ratcliffe Smith of 98 Reservoir St
Thomas Smith, Carter - Mary Alice,

4 1 1905
William Unsworth Fletcher of 226 Rishton Lane
William Fletcher, Mill Manager - Mary Elizabeth,

4 1 1905
Thomas Robertson Ferguson of 60 Lever St
James Ferguson, Waggon Builder - Edith Alice,

4 1 1905
William Morris of 15 Hewitt St
John William Morris, Labourer - Mary Elizabeth,

4 1 1905
Frederick Roberts of 92 Bull Lane
Frederick Roberts, Collier - Sarah Ellen,

11 1 1905
Mary Ellen Hamer of 13 Flitcroft St
George Hamer, Minder - Mary Ellen,

11 1 1905
Edith MacDonald of 49 Sidney St
Archibald MacDonald, Iron Dresser - Elizabeth,

15 1 1905
Robert Holme of 1 Hobson St
Robert Holme, Carter - Annie,

22 1 1905
Fred Pearson Pearson of 93 Rothwell St
Thomas Pearson, Carrier - Sarah Ann Howarth,

25 1 1905
Mary Leather of 12 Rigby St
George Leather, Piecer - Hannah,

25 1 1905
Thomas Bailey of 23 Reservoir St
Thomas Moss Bailey, Labourer - Mary Jane,

25 1 1905
Thomas Ellison of 35 Reservoir St
William Henry Ellison, Labourer - Dinah,

1 2 1905
Richard Burrows of 16 Back York St
William Burrows, Labourer - Harriet,

8 2 1905
Louisa Pennington of 3 Leach St
Charles Pennington, Puddler - Mary Alice,

8 2 1905
Edith Whalley of 73 Settle St
James Whalley, Spinner - Sarah,

12 2 1905
Nora Fletcher of 237 Rishton Lane
James Fletcher, Brick Manufacturer - Elizabeth,

12 2 1905
Florence Grant of 24 Gregson Field
Richard Roderick Grant, Mattress Maker - Martha,

15 2 1905
John Rawlinson of 51 Back York St
William Rawlinson, Labourer - Nancy,

15 2 1905
Annie Clarke of 28 Norman St
John Clarke, Jack Tenter - Martha Ann Collier,

15 2 1905
Ada Fielding of 45 Back York St
Thomas Fielding, - Ann Fielding,

15 2 1905
Emma Lowe of 96 Holden St
William Lowe, Packing Case Maker - Margaret Ann,

15 2 1905
John Wright of 83 Shaw St
James Wright, Iron Moulder - Elizabeth,

18 2 1905
Herbert Wallwork of 47 Grecian St
Robert Wallwork, Cotton Operative - Annie Eliza,

18 2 1905
Mary Ann Hurst of 68 Settle St
Edward Hurst, Collier - Ada,

22 2 1905
Phyllis Hurst of 116 Rishton Lane
Ralph George Hurst, Builder - Martha Jane,

22 2 1905
William Newton of 7 Mooney St
William Newton, Checker - Mary,

1 3 1905
Isabella Yates of 97 Clarendon St
Francis Yates, Labourer - Isabella,

1 3 1905
Harry Reader of 25 Leach St
William Reader, Spinner - Eleanor,

1 3 1905
Elsie Taylor of 28 Grecian St
George Taylor, Labourer - Sarah Elizabeth,

1 3 1905
Catherine Whalley Howarth of 13 Grecian St
?, - Mary Ellen Howarth,

1 3 1905
Elizabeth Parrish of 7a Coe St
Tom Parrish, Labourer - Sarah,

5 3 1905
Wilfred Pearson of 27 Glynn St
John Livesey Pearson, Hairdresser - Mary,

8 3 1905
Robert Stones Smith of 24 Platt St
Peter Smith, Police Constable - Bertha Jane,

10 3 1905
Lawrence Liptrot of 55 Pitt St
David Liptrot, Fruiterer - Elizabeth,

12 3 1905
George Jepson of 42 Philip St
John Jepson, Breweryman - Annie,

15 3 1905
Ernest Jones of 46 Slaterfield
Henry Jones, Hawker - Annie,

15 3 1905
James Barlow of 13 Thompson St
James Barlow, Minder - Mary Ann,

15 3 1905
Mary Alice Barlow of 13 Thompson St
James Barlow, Minder - Mary Ann,

15 3 1905
Daniel Ward of 13 Nine House Lane
Raymond Ward, Labourer - Ann Jane,

15 3 1905
Mary Ward of 13 Nine House Lane
Raymond Ward, Labourer - Ann Jane,

3 1 1906
Emily Lane of 24 Grecian St
Thomas William Lane, Drayman - Sarah Ann,

3 1 1906
Arthur Eastham of 123 Wellington St
Arthur Eastham, Packing Case Maker - Mary Ann,

5 1 1906
Norman Clarke of 213 Lever St
Emmanuel Clarke, Minder - Alice,

5 1 1906
Fred Clarke of 213 Lever St
Emmanuel Clarke, Minder - Alice,

7 1 1906
Doris Hamer of 16 Stafford St
James Hamer, Labourer - Esther,

8 1 1906
Emma Jane Murray? of 55 Reservoir St
George Henry Murray?, Labourer - Jane,

10 1 1906
Henry Butler of 10 Woodgate St
Charles Henry Butler, Spinner - Margaret,

14 1 1906
Ellen Towler of 13 Lever Grove
Jabez William Towler, Greengrocer - Elizabeth,

17 1 1906
Lily Berry of 270 Bridgeman St
John Berry, Minder - Batsy,

17 1 1906
John Iredale of 26 Artillery St
Thomas William Iredale, Minder - Mary Ann,

21 1 1906
James Carlton Wadsworth Daniels of 224 Fletcher St
James Daniels, Agent - Mary Elizabeth,

24 1 1906
Phyllis Coe of 32 Tildsley St
Robert Coe, Spinner - Mary Jane,

24 1 1906
William Wilson of 51 Sidney St
Joseph Wilson, Labourer - Hannah,

24 1 1906
Martha Charlton of 1 Fletcher St, Hargreaves Court
James Charlton, Labourer - Lydia,

28 1 1906
Nellie Towler of 67 Grecian St
Benjamin Towler, Carter - Ellen,

29 1 1906
May Hutton of 90 Clarendon St
John Hutton, Moulder - Annie,

31 1 1906
Herbert Heyes of 9 Slaterfield
John Thomas Heyes, Warehouseman - Ada,

31 1 1906
Alice Horrocks of 20 Reservoir St
Joseph Horrocks, Cotton Operative - Mary Jane,

31 1 1906
May Baron of 32 Grecian St
Joseph Henry Baron, Currier - ?,

31 1 1906
Ida Baron of 32 Grecian St
Joseph Henry Baron, Currier - ?,

7 2 1906
Thomas Morrison of 4 Crowther St
Robert Morrison, Minder - Janet Ellen,

11 2 1906
Florence Bunyan of 42 Chapel St
Frederick Bunyan, Tram Conductor - Florence,

11 2 1906
Betsy Owen Booth of 49 Leach St
Nathaniel Booth, Minder - Alice,

18 2 1906
Annie Hayes of 37 Higher Swan Lane
Joseph Aspinall Hayes, Minder - Rachel,

18 2 1906
Horace Broughton of 9 Maybank St
Walter Broughton, Spinner - Frances Alice,

25 2 1906
Eric Duncombe Whittle of 301 Lever St
Thomas Whittle, Overlooker - Henrietta Holden,

25 2 1906
Thomas Edward Jackson of 17 Holden St
Thomas Jackson, Labourer - Jane,

28 2 1906
John Stanley Forshaw of 374 Tonge Moor Rd
John Forshaw, Fitter - Mary,

28 2 1906
Gladys Johnson of 42 Plover St (formerly Brick St)
Walter Johnson, Carter - Elizabeth,

28 2 1906
Tom Parsisson of 28 Rebate St
George Parsisson, Labourer - Ellen,

4 3 1906
Lilian Maude Eckersley of 99 Calvert Rd
James Eckersley, Builder and Contractor - Margaret Annie,

4 3 1906
Mary Ann Jones of 94 John Taylor St
James Jones, Labourer - Mary Ann,

4 3 1906
William Sutton of 29 Tildsley St
Joseph Sutton, Locomotive Engineer - Mary,

5 3 1906
Elizabeth Heyes of 28 Bull Lane
William Heyes, Labourer - Clara,

7 3 1906
Eveline McCann of 14 Rigby St
James McCann, Labourer - Elizabeth Alice,

7 3 1906
Harriet Simpkin of 28 Whittaker St
John William Simpkin, Moulder - Sarah,

11 3 1906
Edward Theiss of 4 Hewitt St
George Theiss, Butcher - Mary Alice,

11 3 1906
Lily Lever of 122 Sidney St
Joseph Lever, Minder - Margaret,

18 3 1906
Harold Platt of 53 Pitt St
Harold Platt, Labourer - Florence,

18 3 1906
Doris Rogers of Bridgeman St, (Farmers Arms)
Robert Thomas Rogers, Licensed Victualler - Elizabeth Alice,

21 3 1906
Herbert Isherwood of 52 Sidney St
Thomas Isherwood, Tram Conductor - Clara,

21 3 1906
Annie Pickering of 95 Plover St (formerly Brick St)
Edward Pickering, Labourer - Eliza Ann,

21 3 1906
Rose Ellen Hornby of 11 Mooney St
Richard Hornby, Labourer - Ellen,

25 3 1906
Emma Elizabeth Farrell of 21 Norman St
George Farrell, Blacksmith's Striker - Mary Alice,

1 4 1906
Arthur Ball Nuttall of Gregson Field
George Nuttall, Piecer - Jeanie Ball,

4 4 1906
Edith Shaw of 7 Division St
Thomas Shaw, Labourer - Sarah Ann,

4 4 1906
Edith Hamer of 25 Flitcroft St
George Hamer, Cotton Spinner - Mary Ellen,

4 4 1906
Nellie Dickinson of 5 Lumsden St
Matthew Dickinson, Moulder - Hannah,

8 4 1906
John Alexander Knight of 15 Luton St
Wilbraham James Knight, Bookkeeper - Mary Alice,

11 4 1906
Robert Upton of 18 Nebo St
William Henry Worthington Upton, - Elizabeth,

11 4 1906
Josiah Wrigley of 18 Hobson St
Josiah Wrigley, Labourer - Hannah,

15 4 1906
Arthur Nuttall of 39 Parkfield Rd
James Nuttall, Grocers Assistant - Lillian,

18 4 1906
Edith Walker of 14 Holden St
James Walker, Labourer - Elizabeth,

18 4 1906
Annie Chapman of 28 Back John Taylor St
Nicholas Chapman, Hawker - Jane,

18 4 1906
Ethel Holden of 63 Pitt St
Levi Holden, Driver - Nancy,

21 4 1906
Henry Latham of 135 Fletcher St
James Latham, Master Plumber - Mary,

25 4 1906
John Hall of 22 Bull Lane
Horace Hall, Labourer - Mary Ellen,

25 4 1906
Ada Ellen Vickers of 95 Reservoir St
James Edward Vickers, Labourer - Nancy,

25 4 1906
Maria Laithwaite of 27 Pitt St
John Edwin Laithwaite, Labourer - Ann Jane,

25 4 1906
Jane Atherton of 23 Back York St
William Atherton, Piecer - Mary Ann,

25 4 1906
Maggie Rawlingson of 24 Reservoir St
John William Rawlingson, Labourer - Elizabeth,

29 4 1906
Arthur Spedding Mayor of 4 Leach St
James Mayor, Minder - Mary Ann,

29 4 1906
Frederick Morris of 1 Steele St
Frederick Morris, Twister - Florence,

2 5 1906
Alice Taylor of 28 Grecian St
George Taylor, Labourer - Sarah Elizabeth,

2 5 1906
Harry Bradshaw of 20 Slaterfield
John William Bradshaw, Musician - Ethel,

6 5 1906
Alice Beswick of 56 Birkdale St
Alfred Beswick, Overlooker - Harriet,

6 5 1906
Frederick James Baldwin of 20 Calvert Rd
John Baldwin, Spinning Overlooker - Florence Gertrude,

9 5 1906
Charles Alfred Dier of 41 Foundry St
Alfred Dier, Labourer - Mary Ann,

9 5 1906
James Schofield of 44 Settle St
Herbert Schofield, Spinner - Martha,

9 5 1906
Mary Roberts of 14 Plover St (formerly Brick St)
Joseph Roberts, Labourer - Mary,

12 5 1906
Stanley Rothwell Birch of 45 Venture St
James Birch, Agent - Jane,

12 5 1906
Ellen Haynes of 29 Hobson St
Henry Haynes, Stripper and Grinder - Elizabeth,

12 5 1906
Peter Westby of 31 Leach St
Peter Westby, Carter - Louisa,

12 5 1906
Alice Lever of 35 Leach St
William Lever, Minder - Ann,

16 5 1906
Doris Ivy Washington of 6 Byng St West
James Washington, Hairdresser - Elizabeth Ann Bateman,

16 5 1906
George Tarleton Denton of 1a Norman St
Henry Denton, Agent - Emma Isabella,

23 5 1906
William Roberts of 59 Back York St
Peter Roberts, Labourer - Margaret Alice,

23 5 1906
Henry Jackson of 2 Stanton Court
George William Jackson, Carter - Margaret,

23 5 1906
James Lister Senior of 45 Bryce St
James Senior, Iron Worker - Elizabeth Ellen,

23 5 1906
William Hall of 3 McKean St
?, - Mary Jane Hall, Tenter

23 5 1906
George Crompton of 19 Meredith St
Allen Crompton, Signalman - Alice Ann,

27 5 1906
William Heaps of 85 Platt St
James Heaps, Grinder - Mary,

27 5 1906
Sarah Bryan of 26 Holden St
Thomas Bryan, Labourer - Eve,

30 5 1906
Elizabeth Ball of 134 Fletcher St
Jonah Ball, Iron Worker - Rosella,

30 5 1906
Robert Hodgkiss of 56 Slaterfield
James Hodgkiss, Collier - Mary Alice,

30 5 1906
Margaret McGowan of 23 Channing St
James McGowan, Painter - Amy,

3 6 1906
James Hardman of 29 Lumsden St
Robert Hardman, Template Worker - Mary,

3 6 1906
Isabel Gee of 25 York St
Robert Gee, Skip Maker - Isabella,

3 6 1906
Ada Hughes of 13 Edgemont Ave
John Thomas Hughes, Spinner - Margaret,

3 6 1906
John Albert Ridgway of 9 Luton St
John Ridgway, Oiler - Jane,

6 6 1906
Jane Campbell of 10 Rigby St
Edward Campbell, Spinner - Sarah Ann,

6 6 1906
May Wallwork of 4 Norman St
Samuel Wallwork, Watchman in Mill - Martha Ellen,

6 6 1906
Ada Richards of 13 Broach St
Alfred Richards, Fitter - Mary Alice,

10 6 1906
Thomas Wolstencroft of 98 Platt St
Thomas Wolstencroft, Labourer - Maude Elizabeth,

10 6 1906
Jenny Ridgway of 3 Gorses Mount, Lever Bridge
William Ridgway, Overlooker - Eleanor,

13 6 1906
Ellis Crompton of 103 Reservoir St
Thomas Crompton, Bobbin Carrier - Hannah,

20 6 1906
Florence Yates of 23 Venture St
Isaiah Cousell Yates, Labourer - Mary Jane,

27 6 1906
Margaret Wilson of 6 Blackwood St
John Wilson, Cotton Operative - Elizabeth Ellen,

27 6 1906
Edith Mary Pilkington of 31 Meredith St
Alfred Pilkington, Labourer - Annie,

27 6 1906
Hindle Gregory of 63 Platt St
Joseph Gregory, Labourer - Priscilla,

1 7 1906
Bessie Heap of 137 Plover St (formerly Brick St)
John Alexander Heap, Roller Maker - Eliza Jane,

1 7 1906
Frank Foster of 83 Nelson St
James Foster, Hairdresser - Elizabeth,

3 7 1906
Peter Higson of 87 Pitt St
Peter Higson, Joiner - Susannah,

4 7 1906
William Edward Hamer of 7 Albion St
James Hamer, Line Worker - Charlotte,

4 7 1906
Annie Leyland of 26 Bull Lane
Herbert Leyland, Piecer - Annie Zillah,

4 7 1906
Norman Singleton of 18 Nile St
James Singleton, White Smith - Mary Alice,

4 7 1906
Selina Price of 61 Grecian St
Joseph Price, Minder - Sarah Ann,

4 7 1906
Stanley Bates of 22 Grecian St
Percy Bates, Pattern Maker - Mary,

4 7 1906
John Bates of 22 Grecian St
Percy Bates, Pattern Maker - Mary,

4 7 1906
Dorothy Jones of 69 Rishton Lane
David Jones, Stove Fitter - Lily,

7 7 1906
Louisa Dandy of 16 Moore St
Walter Dandy, Minder - Mary Ann,

15 7 1906
Thomas Darbyshire of 56 Settle St
John Darbyshire, Labourer - Alice,

15 7 1906
Annie Higson of 31 Hollins, Middle Hulton
Eli Higson, Time Keeper - Mary Hannah,

15 7 1906
George Howell of 54 Slaterfield
George Howell, Labourer - Martha,

15 7 1906
Annie Hodson of 35 Peel St
William Henry Hodson, Labourer - Agnes,

15 7 1906
Albert Bailey of 48 Rigby St
Thomas Bailey, Cotton Operative - Annie Eliza,

15 7 1906
Harry Crabtree of 35 Slaterfield
Henry Crabtree, Carter - Alice Ann,

15 7 1906
Tom Pincott of 36 Pike Rd
Thomas Pincott, Self Acting Minder - Jane Hannah,

15 7 1906
Francis Carlton Marsh of 123 Railway Rd, Leigh
Joseph Marsh, Confectioner - Annie,

15 7 1906
Thomas Robinson of 32 Venture St
Thomas Robinson, Iron Moulder - Elizabeth,

25 7 1906
Fred Hurst of 5 Spring St
?, - Mary Ann Hurst,

25 7 1906
Fred Huddart of 254 Weston St
Fred Huddart, Herbalist - Mary Ann,

25 7 1906
Robert Senior of 28 Reservoir St
Robert William Senior, Moulder - Maria,

25 7 1906
William Ford of 19 Pitt St
William Henry Ford, Labourer - Martha,

25 7 1906
Herbert Lee of 149 Sidney St
Joseph Henry Lee, Labourer - Annie,

1 8 1906
Amelia Smith of 108 Lever St
Samuel Smith, Piecer - Janet,

1 8 1906
William Howard of 28 Charles Holden St
Robert Howard, Iron Turner - Leonora,

1 8 1906
Frederick Liles of 61 High St
William Liles, Yardman - Ellen,

1 8 1906
Hilda Mary Marsh of 89 Lever St
Levi Marsh, Joiner - Alice,

5 8 1906
Edith Booth of 10 Holden St
James Booth, Miner - Ellen,

5 8 1906
Joseph Waterworth of 34 Adrian St Moston Manchester
John Waterworth, Driller - Mary Jane,

5 8 1906
Walter Hughes of 138 Back St
William Hughes, Minder - Bertha,

8 8 1906
John Lomax of 66 John Taylor St
William Lomax, Carter - Elizabeth,

12 8 1906
William Hart of 193 Rishton Lane
John Hart, Overlooker - Harriet,

12 8 1906
William Yates of 26 Woodbine Rd
David Yates, Agent - Sarah Ellen,

12 8 1906
Randolph Gibbs of 68 Holden St
William Gibbs, Iron Worker - Gertrude,

15 8 1906
May Lamb of 42 Slaterfield
James Lamb, Carter - Alice,

19 8 1906
Phyllis May Proffitt of 39 Bridgeman St
George Proffitt, Grocer - Charlotte,

22 8 1906
Samuel Timperley of 68 Venture St
Samuel Timperley, Tram Driver - Daisy,

22 8 1906
John Hurst of 74 Bull Lane
John Henry Hurst, Railway Inspector - Pamela,

22 8 1906
Lily Morris of 55 Plover St (formerly Brick St)
John William Morris, Labourer - Mary Elizabeth,

22 8 1906
May Court of 65 Plover St (formerly Brick St)
William Sturgeon Court, Carter - Agnes,

26 8 1906
Annie Hough of 64 Charles Rupert St
John Thomas Hough, Shunter - Sarah Ellen,

29 8 1906
Elsie Green of 127 Sidney St
William Lawton Green, Joiner - Margaret Ann,

2 9 1906
Harry Rawsthorn of 63 York St
William Rawsthorn, Piecer - Mary Alice,

2 9 1906
Lily Shepherd of 143 Fletcher St
George Shepherd, Keeps fried fish and chip potato shop - Ann Jane,

2 9 1906
Violet Shepherd of 143 Fletcher St
George Shepherd, Keeps fried fish and chip potato shop - Ann Jane,

5 9 1906
Alfred Seddon of 15 Cecilia St
Alfred Scowcroft Seddon, Stone Mason - Bertha,

5 9 1906
Henrietta Watson of 41 Back Slaterfield
William Henry Watson, Labourer - Jane,

7 9 1906
William Humphries of 17 Reservoir St
James Humphries, Bricklayer - Mary Ann,

9 9 1906
Lillie Seed of 79 Calvert Rd
Alfred Seed, Grocers Assistant - Lilly,

9 9 1906
John Orrell of 44 John Taylor St
Fred Orrell, Carter - Mary Ellen,

12 9 1906
Jonathan Hunt of 18 Artillery St
William Hunt, Plumber - Elizabeth Ellen,

12 9 1906
Lily Wilson of 50 Leach St
George Wilson, Warehouseman - Lily,

16 9 1906
Sydney Radford of 427 Wigan Rd
George Arthur Radford, Printer - Mary Ann,

16 9 1906
Bertha Watson of 48 Reservoir St
John Watson, Iron Worker - Bertha,

18 9 1906
William Edward Welsby of 32 Flitcroft St
William Thomas Welsby, Locomotive Fireman - Louisa,

19 9 1906
Phoebe Hailwood of 40 Slaterfield
William Thomas Hailwood, Labourer - Charlotte,

19 9 1906
John Hamer of 1 Reservoir St
John Hamer, Grocer - Sarah Jane,

19 9 1906
Maggie Russell of 11 Lumsden St
Bolton Russell, Van Man - Alice,

19 9 1906
James Roderick Grant of 24 Gregson Field
Richard Roderick Grant, Mattress Maker - Martha,

19 9 1906
Lilian Atkinson of 38 Holden St
John Atkinson, Labourer - Mary Ann,

23 9 1906
Doris Greenhalgh of 354 Lever St
James Greenhalgh, Tradesman - Martha,

23 9 1906
Mary Ellen Sanderson of 15 Edward St, Moses Gate
Arthur Sanderson, Stoker - Alice Ann,

26 9 1906
Thomas Swindles of 43 Back Reservoir St
Thomas Swindles, Labourer - Mary,

26 9 1906
John Warren of 174 Reservoir St
Joseph Oswald Warren, French Polisher - Margaret,

26 9 1906
James Wrigley of 1 York St
George Wrigley, Agent - Valeria,

30 9 1906
Isabella Pickles of 78 Venture St
Louis Pickles, Carter - Isabella,

30 9 1906
Elizabeth Nicol of 57 Pitt St
John Nicol, Striker - Elizabeth,

30 9 1906
Harold West of 1 McKean St
Edward West, Miner - Mary Jane,

30 9 1906
Bessie Costello of 38 Rebate St
William Costello, Labourer - Mary,

3 10 1906
Bertha Royse of 78 Settle St
Thomas William Royse, Piecer - Lily,

3 10 1906
Bessie Norris of 17 Steele St
Alfred Norris, Minder - Mary Alice,

10 10 1906
William Proffitt of 37 John Taylor St
William Proffitt, Motor Man - Daisy Amelia,

10 10 1906
Ethel Brown of 208 Fletcher St
William Brown, Van Man - Frances,

12 10 1906
Elizabeth Whalley of 20 Grecian Crescent
John William Whalley, Coachman - Amy,

16 10 1906
Lucy Brewster of 69 Leach St
James Brewster, Police Constable - Matilda,

16 10 1906
James Dawson of 2 Crowther St
George William Dawson, Platelayer - Hannah,

16 10 1906
Alice Blakely of 11 Spring St
?, - Margaret Elizabeth Blakely,

24 10 1906
Elizabeth Cunliffe of 94 Reservoir St
Joseph Cunliffe, Collier - Margaret,

24 10 1906
James Rawsthorne of 96 Venture St
Samuel Rawsthorne, Minder - Harriet,

25 10 1906
Thomas Ross of 26 Tildsley St
Peter Ross, Minder - Emma,

28 10 1906
Thomas Hurst of 55 Grecian St
George Hurst, Window Cleaner - Sarah Jane,

28 10 1906
James Harrison of 64 Rishton Lane
James Harrison, Fruiterer - Sarah Ellen,

28 10 1906
Lily Davenport of 42 Rishton Lane
Henry Davenport, Grinder - Elizabeth Alice,

4 11 1906
Fred Lever of 55 Rishton Lane
Robert Lever, Minder - Mary Jane,

4 11 1906
Edna Wignall of 44 Jewatt St, Waters Landings, Oldham
Edmund Wignall, Twister and Drawer - Nancy Alice,

4 11 1906
Alice Sheffield of Ena St
Edward Sheffield, Spinner - Edith,

4 11 1906
Thomas Boardman of 36 Settle St
John Boardman, Locomotive Stoker - Sarah,

4 11 1906
George Herbert Partington of 56 Horsa St
John Partington, Fitter - Jane,

7 11 1906
Harold Ellison of 6 Leach St
Thomas Ellison, Iron Glazier - Sarah,

7 11 1906
Benjamin Mason of 73 Sidney St
Benjamin Mason, Puddler - Ellen Maria,

7 11 1906
Robert Schofield of 119 Sidney St
George Schofield, Stripper and Grinder - Mary Ellen,

7 11 1906
John Elvidge of 87 Clarendon St
Frank Elvidge, Fireman - Ann Jane,

7 11 1906
Mary Ellen Hunt of 38 Slaterfield
William Hunt, Piecer - Mary,

14 11 1906
William Gresty of 103 Clarendon St
Thomas Gresty, Collier - Martha,

15 11 1906
James Walker of 45 Reservoir St
Robert Walker, Labourer - Catherine,

18 11 1906
Harold Bailey of 102 High St, Turton
William Bailey, Overlooker - Elizabeth,

21 11 1906
William Fearnley of 28 Arnold St
Francis Fearnley, Spinner - Elizabeth Alice,

28 11 1906
Sarah Ann Fletcher of 7 Spring St
Joseph Fletcher, Hawker - Charlotte,

28 11 1906
Eveline Hampson of 98 Reservoir St
William Hampson, Stoker - Jane,

28 11 1906
Charity Wood of 52 Holden St
Adam Wood, Baker - Sarah Elizabeth Lomax,

2 12 1906
William Henry Austin Hardy of 61 Venture St
Austin Hardy, Bricklayer - Betsy,

2 12 1906
Bessie Worthington of 82 Bull Lane
Joseph Worthington, Butcher - Louisa,

5 12 1906
William Ormandy Barlow of 104 Lever St
Ernest Barlow, Newsagent - Ellen,

5 12 1906
Hetty Brooks of 23 Brierley St
James Brooks, Carter - Agnes Helen,

5 12 1906
Thomas Newton Rudd of 29 Brierley St
Thomas Rudd, Collier - Annie,

5 12 1906
Ellen Shepherd of 45 Holden St
William Shepherd, Labourer - Ann Jane,

5 12 1906
Maggie Smith of 43 Beaconsfield St
Thomas William Smith, Goods Porter - Elizabeth,

12 12 1906
George Taylor of 2 Norman St
Lawrence Taylor, Baker - Elizabeth,

16 12 1906
James Rogerson of 3 Sandham St
James Rogerson, Spindle Maker - Elizabeth,

16 12 1906
Annie Fletcher of 106 Parkfield Rd
Albert Fletcher, Brick Maker - Annie,

19 12 1906
James Edward Timms of 12 Plover St (formerly Brick St)
James Timms, Labourer - Lily,

23 12 1906
Stanley Collier of 43 Settle St
Robert Collier, Cotton Spinner - Ellen,

23 12 1906
Zillah Holt of 2 Hope Terrace, Mill Rd, Thornton
Leonard Holt, Brick Maker - Elizabeth,

26 12 1906
William Crook of 19 Holden St
James Crook, Labourer - Sarah Alice,

30 12 1906
Harry Bennett of 22 Venture St
Thomas Bennett, Furnaceman - Dorothy Jane,

30 12 1906
Martha Mullen of 76 Venture St
Joseph Mullen, Labourer - Jessie,

6 1 1907
William Birchall of 16 Venture St
William Birchall, Puddler - Ruth Cochrane,

9 1 1907
Alice Hogarth of 33 Back Lever St
Richard Hogarth, Collier - Alice,

9 1 1907
Albert Pryce of 13 Reservoir St
Thomas Pryce, Labourer - Elizabeth Ann,

9 1 1907
Gertrude Green of 49 Settle St
William Green, Tanner - Mary Jane,

9 1 1907
Minnie Hurst of 41 Bryce St
John Hurst, Cooper - Minnie,

16 1 1907
Nancy Whittaker of 30 Tildsley St
Thomas William Whittaker, Cotton Operative - Mary Elizabeth,

16 1 1907
Mary Elizabeth Stones of 21 Settle St
Gilbert Stones, Mechanic - Elizabeth Alice,

16 1 1907
William Sutherland of 3 North St
Alexander Sutherland, Iron Moulder - Alice,

16 1 1907
Bertha Williams of 13 Foundry Court
Alfred Williams, Labourer - Mary Jane,

20 1 1907
Mary Ann Wallwork of 47 Grecian St
Robert Wallwork, Piecer - Annie Eliza,

23 1 1907
Theresa Horrocks of 10 Wylde St
John Thomas Horrocks, Spinner - Alice Ann,

23 1 1907
Hannah Leather of 12 Back Lever St
George Leather, Piecer - Hannah,

23 1 1907
Edith Warburton of 45 Calvert Rd
Richard Warburton, Warehouseman - Annie,

24 1 1907
Susannah Taylor of 25 Division St
James Taylor, Spinner - Martha Ann,

30 1 1907
Ivy Slater of 234 Lever St
Thomas Slater, Carter - Leontine Antoinette,

30 1 1907
Albert Booth of 16 Peabody St
Charles Booth, Police Constable - Hannah,

30 1 1907
Rosa May Owens of 62 Rigby St
John Richard Owens, Driver - Elizabeth Ann,

3 2 1907
Margaret Schofield of 12 Albion St
Adam Schofield, Labourer - Sarah,

5 2 1907
Annie Brindle of 164 Fletcher St
George Brindle, Carter - Catherine,

6 2 1907
Walter Brindle of 18 Platt St
Ernest Brindle, Lurryman - Sarah Ellen,

6 2 1907
Arthur Cross of 342 Bridgeman St
Henry Cross, Fitter - Elizabeth Ann,

6 2 1907
Alice Thornley of 10 Coe St
Thomas Thornley, Labourer - Sarah Jane,

6 2 1907
Hannah Thornley of 10 Coe St
Thomas Thornley, Labourer - Sarah Jane,

6 2 1907
Nellie Catterall of 121 Crescent Rd
Joseph Catterall, Carter - Ellen,

13 2 1907
Alice Parker of 3 Sandham St
Thomas Parker, Labourer - Mary Alice,

13 2 1907
Tom Mann of 80 Rigby St
Thomas Mann, Collier - Mary Ann,

17 2 1907
Freda Smith of 81 Fletcher St
James Brown Smith, Iron Turner - Mary Ellen,

17 2 1907
William Talbot of 27 Lumsden St
William Talbot, Iron Roller - Jane,

20 2 1907
Edna Fletcher of 50 Clarendon St
William Fletcher, Tinplate Worker - Elizabeth,

20 2 1907
Albert Aldred of 33 Plover St (formerly Brick St)
James Albert Aldred, Overlooker - Alice,

20 2 1907
Thomas Lewis Grounds of 36 Leach St
Thomas Grounds, Hardware Dealer - Ethel,

20 2 1907
Bertha Duckworth of 18 Venture St
James Robert Duckworth, Cotton Operative - Ann,

24 2 1907
Robert Greenhalgh of 109 Rupert St
George Greenhalgh, Fireman - Ann,

27 2 1907
Annie Hunt of 1 Gregson Field
Thomas Hunt, Iron Worker - Annie,

27 2 1907
Lily Johnson of 69 Rothwell St
Thomas Johnson, Fitter - Jane,

3 3 1907
Sidney Monks of 96 Pennington Rd
James Monks, Operative Cotton Spinner - Mabel Jane,

3 3 1907
Lilian Tickle of 18 Shurmer St
James Tickle, Car Conductor - Rhoda,

6 3 1907
Ellen Readey of 47 Holden St
Abraham Readey, Collier - Alice,

6 3 1907
James Davenport of 164 Crook St
James Davenport, Joiner - Sarah,

6 3 1907
William Davenport of 164 Crook St
James Davenport, Joiner - Sarah,

6 3 1907
Isabella Davenport of 164 Crook St
James Davenport, Joiner - Sarah,

6 3 1907
John Emmerson of 9 Rishton Lane
James Emmerson, Minder - Elizabeth,

6 3 1907
Florence Nelson of 24 Bull Lane
Thomas Nelson, Machine Man - Annie,

13 3 1907
George Heyes of 38 Whittaker St
George Heyes, Brass Moulder - Annie,

13 3 1907
Ada Ackers of 8 Holden St
John William Ackers, Fruit Hawker - Ada,

17 3 1907
Mona Wood of 14 Slaterfield
Frederick Wood, Labourer - Alice,

17 3 1907
George Frederick Ainsworth of 77 Eaves Lane Hollinwood
John Ainsworth, Spinning Master - Mary Ellen,

17 3 1907
Harry Pasquill Wrigley of 23 Higher Swan Lane
Frederick Wrigley, Assistant Supt Assurance Co - Mary Jane,

25 3 1907
Nora McCann of 434 Bridgeman St
John William McCann, School Master - Mary Jane,

27 3 1907
Martha Mantle of 9 Bright St
Edward Mantle, Collier - Elizabeth Ellen,

27 3 1907
Annie Schofield of 29 Woodgate St
Walter Schofield, Spinner - Alice,

27 3 1907
Doris Ports of 75 Reservoir St
John Ports, Labourer - Florence,

31 3 1907
Thomas Horrocks of 17 Parkfield Rd
George Horrocks, Railway Goods Checker - Hannah,

3 4 1907
Richard Hall of 84 John Taylor St
Thomas Hall, Grave Digger - Emma Elizabeth,

3 4 1907
Sarah Ellen Mather of 108 Holden St
James Mather, Clogger - Martha Ann,

7 4 1907
John William Kay of 360 Lever St
Charles Kay, Cotton Operative - Alice,

7 4 1907
William Pendlebury of 436 Bridgeman St
William Pendlebury, Carder - Martha Jane,

10 4 1907
James Allman of 9 Nelson St, Beck View
William Arthur Allman, Labourer - Annie,

10 4 1907
Edith Alice Deakin of 2 Sidney St
Peter Deakin, Case Maker - Mary Ann,

14 4 1907
Edna Unsworth of 26 Leach St
Richard Unsworth, Grinder - Jemima,

14 4 1907
Alice Shaw of 107 Sidney St
Herbert Shaw, Painter - Margaret,

17 4 1907
Alice Hamer of 42 Rigby St
Thomas Hamer, Minder - Margaret Alice,

20 4 1907
Thomas Bramley of 36 Reservoir St
George Matthew Bramley, Carter - Mary Ellen,

21 4 1907
William John Weale of 74 Calvert Rd
George William Bourne Weale, Grocer - Sarah Ellis,

24 4 1907
Annie Holt of 16 Maze St Darcy Lever
George Edward Holt, Minder - Alice Ann,

24 4 1907
Carlton Ramsden of 3 Lumsden St
Wright Ramsden, Minder - Elizabeth,

24 4 1907
Ruth McDonald of 12 Milk St
Martin McDonald, Carter - Alice Ann,

24 4 1907
William Henry Bradshaw of 21 Reservoir St
John James Bradshaw, Case Maker - Mary Ellen,

24 4 1907
Stanley Moore of 35 Melville St
Edward James Moore, Fireman - Susannah,

28 4 1907
Nathaniel Booth of 49 Leach St
Nathaniel Booth, Cotton Spinner - Alice,

28 4 1907
William Yates of 97 Clarendon St
Francis Yates, Labourer - Isabella,

28 4 1907
Frances Heyworth of 93 Lumsden St
John Heyworth, Painter - Margaret,

8 5 1907
Nellie Berry of 35 Roxalina St
Benjamin Berry, Minder - Elizabeth,

8 5 1907
Walter Edward Taylor of 37 South St
Walter Taylor, Iron Planer - Clara,

8 5 1907
Harry Ernest Albert Astley of 51 Leach St
Henry Astley, Professional Football Player - Charlotte,

12 5 1907
Mary Edna Hailwood of 29 Fairclough St
Richard Hailwood, Brick Maker - Hannah,

12 5 1907
Doris Andrew of 4 Everton St
Fred Andrew, Baker - Bertha,

12 5 1907
Edith Andrew of 4 Everton St
Fred Andrew, Baker - Bertha,

12 5 1907
Fred Andrew of 4 Everton St
Fred Andrew, Baker - Bertha,

19 5 1907
Edwin Dilworth of 62 Venture St
John Dilworth, Engineer - Winifred,

21 5 1907
Thomas Jepson of 30 Philip St
John Jepson, Labourer - Annie,

2 6 1907
Amelia Brown of 114 Sidney St
John Brown, Brass Finisher - Mary Ann,

2 6 1907
Hilda Sheffield of 17 Beechwood St
John Sheffield, Operative Cotton Spinner - Sarah Ellen,

2 6 1907
Lily Vickers of 88 Bull Lane
John Vickers, Minder - Elizabeth Alice,

2 6 1907
Robert Quinn of 16 Clarendon St
Robert Quinn, Labourer - Alice Maude,

2 6 1907
Irene Mary Whittle of 21 Fortune St
Herbert Whittle, Carder - Alice,

5 6 1907
Constance Mary Walmsley of 88 Platt St
Charles Walmsley, Labourer - Elizabeth Ann,

5 6 1907
Harold Williams of 68 Clarendon St
Thomas Williams, Carder - Mary Jane,

5 6 1907
Alfred Topping of 59 Parrot St
Thomas Topping, Carter - Selina,

5 6 1907
Fred Sixsmith of 24 Rebate St
Richard Sixsmith, Collier - Mary Alice,

9 6 1907
David Ward Palmer of 231 Manchester Rd
James Palmer, Striker - Jane,

9 6 1907
Francis Harrison of 5 Finney St
Francis Harrison, Cotton Operative - Ada,

12 6 1907
Ellen Smethurst of 155 Darley St
Samuel Arthur Smethurst, Cabinet Maker - Ellen,

12 6 1907
Lily Gregson of 148 Fletcher St
Oliver Gregson, Shop Keeper - Martha Ann,

12 6 1907
Annie Clarke of 46 Venture St
William Clarke, Minder - Mary,

12 6 1907
John James Roberts of 95 Plover St (formerly Brick St)
Frederick Roberts, Collier - Sarah Ellen,

16 6 1907
Joseph Alfred Williams of 22 Hobson St
Alfred Williams, Plate Borer - Bertha,

19 6 1907
Maggie Morris of 13 Beechwood St
John William Morris, Tripe Dresser - Margaret,

19 6 1907
James Berry of 22 Tildsley St
James Berry, Minder - Alice Ann,

19 6 1907
John Stanley Roberts of 137 Fletcher St
John Wolfenden Roberts, Butcher - Annie,

23 6 1907
Ralph Brown of 85 Reservoir St
William Brown, Minder - Ann,

26 6 1907
Alfred Bailey of 8 Finney St
Thomas William Bailey, Iron Moulder - Margaret Alice,

26 6 1907
Elizabeth Cook of 18 Artillery St
Thomas Cook, Crofter - Elizabeth Alice,

30 6 1907
Annie Liptrot of 10 Albion St
Daniel Liptrot, Fish Dealer - Elizabeth,

30 6 1907
Nancy Cornwell of 210 Lever St
Jane Cornwell, Collier - Jane,

3 7 1907
Joseph Henry Hogg of 11 Nile St
John Robert Hogg, Collier - Bertha,

7 7 1907
Emily Kershaw of 9 Broach St
Ernest Kershaw, Foreman Finisher - Ann Jane,

10 7 1907
Walter Stredder of 18 Leach St
Walter Stredder, Spinning Overlooker - Jane,

10 7 1907
Marjorie Dandy of 16 Moore St
Walter Dandy, Minder - Mary Ann,

10 7 1907
Fred Leeming Bellis of 39 Higher Swan Lane
Fred Bellis, School Attendance Officer - Ann Jane,

12 7 1907
Arthur Spedding of 14 Moore St
Edward Spedding, Barman - Ellen,

21 7 1907
May Jackson of 365 Lever St
Peter Jackson, Carter - Rachel,

28 7 1907
Phyllis Philips of 50 Foundry St
George Philips, Tailor - Emily,

31 7 1907
Ivy Stephenson of 14 Nile St
Frank Stephenson, Labourer - Mary Ellen,

31 7 1907
Elizabeth Wright of 84 Shaw St
James Wright, Moulder - Elizabeth,

31 7 1907
Richard Hutchinson of 12 Tildsley St
Railton Hutchinson, Cotton Spinner - Elizabeth Alice,

6 8 1907
Elizabeth Crump of 7 Back Clarendon St
John Crump, Labourer - Ellen,

7 8 1907
Alice Sowerbutts of 58 Kirk St
William Sowerbutts, Labourer - Emma,

7 8 1907
Elizabeth Goodhead of 60 York St
Robert Goodhead, Iron Dresser - Betsy Ann,

7 8 1907
Jane Smith of 97 Plover St (formerly Brick St)
Horace Smith, Labourer - Mary Ann,

7 8 1907
James Norris of 27 Calvert Rd
James Norris, Minder - Jane,

7 8 1907
Thomas Walmsley of 12 Sidney St
William Henry Walmsley, Cotton Spinner - Martha Alice,

7 8 1907
Peter Yates of 71 Division St
John Yates, Labourer - Mary Alice,

9 8 1907
Sophia Wild of 5 Sandham St
James Edward Wild, Carter - Lucy Ann,

11 8 1907
Hilda Gee of 25 York St
Robert Gee, Skip Maker - Isabella,

11 8 1907
Alice Yates of 6 Holden St
Thomas Yates, Collier - Eliza,

18 8 1907
Hetty Platt of 19 Venture St
Harold Platt, Labourer - Florence,

18 8 1907
William Calderley of 86 Holden St
Charles Calderley, Minder - Mary,

25 8 1907
Mary Turner of 24 Venture St
Abraham Turner, Drawer In - Ellen,

28 8 1907
James Edward Taylor of 25 Sandham St
Joseph Taylor, Coachman - Jane Ann,

28 8 1907
Edna Dier of 41 Foundry St
Joseph Dier, Engineer - Edna,

28 8 1907
Eliza Ann Harrison of 93 Reservoir St
?, - Caroline Elizabeth Harrison,

31 8 1907
William Heyes of 28 Bull Lane
William Heyes, Labourer - Clara,

1 9 1907
Mary Hughes of 11 Grecian Crescent
Thomas Edwin Hughes, Railway Signalman - Alice,

4 9 1907
Thomas Stanley Cochrane of 76 Platt St
Thomas Cochrane, Warehouseman - Mary Hannah,

4 9 1907
Harold Pennington of 3 Leach St
Charles Pennington, Puddler - Mary Alice,

8 9 1907
Ada Atherton of 84 Teal St
Joseph Atherton, Iron Driller - Ada,

8 9 1907
Harry Alwyn Smith of 2 Rumworth St
William Smith, Police Constable - Margaret Ann,

8 9 1907
Lily Jones of 47 Catherine St, Horwich
John Ed Jones, Labourer - Lily,

11 9 1907
Cyril Watson Fletcher of 40 Ribblesdale Rd
Thomas Barlow Fletcher, Cabinet Maker - Mary Ellen,

11 9 1907
Edith Maria Booth of 76 Venture St
Robert Booth, Wringing [?] Mahine Maker - Maria,

11 9 1907
James Glynn of 70 Back John Taylor St
James Glynn, Labourer - Ethel,

15 9 1907
Ellen Richards of 13 Broach St
Alfred Richards, Fitter - Mary Alice,

18 9 1907
John Willie Birch of 64 Rigby St
John Birch, Labourer - Esther Ellen,

18 9 1907
Mary Greenhalgh of 29 Pitt St
George Henry Greenhalgh, Labourer - Rachel,

18 9 1907
Alexandra Cowper of 20 Hobson St
Robert Cowper, Labourer - Elizabeth Ann,

25 9 1907
Harry Rawsthorne of 42 Plover St (formerly Brick St)
Samuel Rawsthorne, Piecer - Lily,

25 9 1907
Elizabeth Ellen Middleton of 9 Leach St
Alfred Middleton, Carter - Elizabeth Ann,

25 9 1907
James Holiday of 11 Venture St
James Holiday, Steel Smelter - Lavinia,

25 9 1907
Fred Hardman of 29 Lumsden St
Robert Hardman, Tinplate Worker - Mary,

26 9 1907
John Knowles of 55 High St
John Knowles, Bleacher - Ann Eliza,

29 9 1907
Samuel Woodhouse of 19 Flitcroft St
Gregory William Woodhouse, Minder - Mary Ann,

2 10 1907
Hilda Hodgin of 44 Reservoir St
James Hodgin, Labourer - Mary Ann,

2 10 1907
Sarah Alice Hodgin of 44 Reservoir St
James Hodgin, Labourer - Mary Ann,

2 10 1907
Annie Hall of 22 Stafford St
John Evans Hall, Brick Maker - Jane,

2 10 1907
Florence May Reader of 25 Leach St
William Reader, Minder - Eleanor,

2 10 1907
William Mather of 107 Clarendon St
William Mather, Cotton Spinner - Mary Elizabeth,

16 10 1907
Ada Louisa Whalley of 12 Grecian St
Hugh Whalley, Railway Carriage Inspector - Ada Louisa,

16 10 1907
Fred Barton Whalley of 12 Grecian St
Hugh Whalley, Railway Carriage Inspector - Ada Louisa,

20 10 1907
Florence Halliwell of 16 Maybank St
Fred Halliwell, Overlooker - Ann Jane,

20 10 1907
Nellie Kirkman of 375 Lever St
James Edward Kirkman, Cotton Operative - Isabella,

23 10 1907
Herbert Shepherd of 36 Pennington Rd
James Shepherd, Cotton Spinner - Elizabeth,

25 10 1907
Joseph William Prince of 76 John Taylor St
Thomas Prince, Goods Porter - Beatrice Mary,

29 10 1907
Harold Tonge of 40 Venture St
Peter Tonge, Cotton Operative - Mary Ellen,

30 10 1907
Stanley Court of 65 Plover St (formerly Brick St)
William Sturgeon Court, Carter - Agnes,

30 10 1907
Edward Naylor of 51 George St
James Naylor, Labourer - Ellen,

30 10 1907
Beatrice Gohl of 59 Plover St (formerly Brick St)
Frederick William Gohl, Stoker - Lydia,

30 10 1907
Elsie Clough of 68 Sidney St
John Henry Clough, Roller Maker - Alice Collinson,

2 11 1907
Margaret Ivy Gertrude Charlesworth of 180 High St, St Marks Vicarage
George Charlesworth, Physician - Gertrude,

3 11 1907
Alice Bailey of 64 Shaw St
William Bailey, Platelayer - Hannah,

3 11 1907
Edna Pilkington of 65 Rishton Lane
Hugh Pilkington, Carter - Sarah,

3 11 1907
Hilda Vickers of 12 John Taylor St
Charles Henry Vickers, Housekeeper - Hannah,

6 11 1907
Ada Maud Leather of 43 Pitt St
Isaac Leather, Fruiterer - Hannah,

6 11 1907
Robert Burrows of 95 Platt St
Robert Burrows, Minder - Margaret Alice,

10 11 1907
Sydney Walsh of 5 Cestrian St
Charles Frederick Walsh, Railway Inspector - Margaret Alice,

10 11 1907
Albert Towler of 67 Grecian St
Benjamin Towler, Carter - Nellie,

13 11 1907
Edward Vernon of 78 Rigby St
William Grant Vernon, Carter - Sarah Alice,

20 11 1907
Elsie Pendlebury of 47 Pitt St
Peter Frederick Pendlebury, Window Cleaner - Harriett,

20 11 1907
Henry Newton of 7 Mooney St
William Newton, Checker - May,

20 11 1907
John Hulme of 16 Channing St
John Hulme, Spinner - Mary Ellen,

20 11 1907
John Worsley Holgate of 242 Rishton Lane
John Holgate, Clerk - Alice,

24 11 1907
Ethel Williams of 21 Beechwood St
John Williams, Labourer - Emma,

26 11 1907
Joseph Greenhalgh of 45 Pitt St
James Percy Greenhalgh, Steeplejack - Margaret Ellen,

1 12 1907
Fanny Ross of 26 Tildsley St
Peter Ross, Minder - Fannie,

4 12 1907
Thomas Thompson of Bridgeman St, (Travelling Van)
Walter Thompson, General Dealer - Frances,

4 12 1907
Nellie Ince of 16 Coe St
William Ince, Moulder - Esther,

4 12 1907
Alice Ince of 16 Coe St
William Ince, Moulder - Esther,

9 12 1907
Marjorie Bellis of 274 Rishton Lane
Harry Bellis, Engineers Representitive - Ada,

11 12 1907
Emily Wise of 3 Lumsden St
John Robert Wise, Collier - Ellen,

11 12 1907
James Cooper of 199 Lever St
Joseph Cooper, Driver - Mary,

15 12 1907
John Constantine of 13 Crowther St
James Henry Constantine, Collier - Martha Alice,

18 12 1907
Arthur Nield of 38 Venture St
Robert Arthur Nield, Crane Driver - Susannah,

18 12 1907
Lily Rogerson of 16 Alder St
Henry Rogerson, Cotton Spinner - Lily,

18 12 1907
Marion Liptrot Jess of 7 Royal Row
?, - Marion Jess,

29 12 1907
Harry Spencer of 6 Intake Rd, Bradford, York
Thomas Spencer, Draughtsman - Sarah Willis,

29 12 1907
Herbert Foster of 24 Grecian St
Thomas Foster, Hairdresser - Mary,

29 12 1907
James Welsby of 32 Flitcroft St
William Edward Welsby, Engineer - Louisa,

8 1 1908
Annie Swinnerton of 35 Holden St
William Swinnerton, Shingler - Annie,

15 1 1908
Ellis Fletcher of 40 Bowness Rd
Ellis Fletcher, Minder - Ellen,

15 1 1908
William Harper of 52 Rishton Lane
William Harper, Fitter - Mary,

15 1 1908
Elizabeth Vose of 47 Bryce St
Herbert Vose, Labourer - Emily,

15 1 1908
Martha Ann Henrys of 148 Fletcher St
James Henry Henrys, Piecer - Emily,

22 1 1908
Samuel Grimshaw of 35 York St
William Grimshaw, Fireman - Clara,

22 1 1908
Edna Hunt of 21 Lumsden St
Joseph Hunt, Minder - Louisa,

22 1 1908
James Hill of 17 Whittaker St
Thomas Hill, Iron Worker - Catherine,

26 1 1908
Eleanor Clapperton of 19 Cemetery Rd
George Clapperton, Mill Manager - Jane Hannah,

26 1 1908
James Hebden of 1 Nicholson St, Warrington
John Hebden, Carriage Examiner - Sarah,

26 1 1908
Ellen Bunyan of 42 Chapel St
Frederick Bunyan, Car Conductor - Florence,

26 1 1908
William Fagan of 29 Back Nile St
James Fagan, Railway Goods Porter - Ada,

26 1 1908
William Hardman of 72 Settle St
William Edward Hardman, Labourer - Betsy,

26 1 1908
David Parkinson of 62 Teal St
Howcroft Parkinson, Labourer - Lizzie,

29 1 1908
Lydia Wilcock of 101 Clarendon St
George Wilcock, Corporation Employee - Mary Ann,

29 1 1908
John Robert Fletcher of 9 Spring St
Joseph Fletcher, Hawker - Charlotte,

29 1 1908
John Horrocks of 14 Flitcroft St
James Horrocks, Piecer - Bertha,

5 2 1908
Edna Whitaker of 85 Fletcher St
Herbert Whitaker, Fitter - Emily,

5 2 1908
Frank Chapman of 28 Back John Taylor St
Nicholas Chapman, Hawker - Jane,

5 2 1908
Charlotte Howard of 8 Venture St
James Howard, Iron Worker - Charlotte,

5 2 1908
Sarah Jane Britton of 3 Farmer St
James Britton, Doubler - Mary Ann,

5 2 1908
Rhoda Tong of 11 Roxalina St
Walter Tong, Frame Overlooker - Sarah,

7 2 1908
James Lot Greenhalgh of 31 Holden St
Robert Greenhalgh, Labourer - Elizabeth Alice,

12 2 1908
Florence Ellison of 29 Grecian Crescent
Joseph Ellison, Stripper and Grinder - Florence,

19 2 1908
William Calvert of 87 Calvert Rd
Edward Calvert, Finishers Assistant - Mary Annie,

4 3 1908
Stanley Crook of 69 Pitt St
George Crook, Labourer - Charlotte,

4 3 1908
George Smedley of 8 Albion St
James Smedley, Collier - Alice Ann,

4 3 1908
James Marsh of 75 Bull Lane
Robert Marsh, Goods Porter - Sarah,

4 3 1908
Edna Crook of 69 Pitt St
George Crook, Labourer - Charlotte,

4 3 1908
William Bailey of 23 Reservoir St
Thomas Moss Bailey, Labourer - Mary Jane,

4 3 1908
Edward Edmundson of 45 Grecian St
George Edmundson, Minder - Mary Hannah,

4 3 1908
Lily Peel of 81 Woodgate St
George Henry Peel, Foreman - Elizabeth,

4 3 1908
Elsie Senior of 45 Bryce St
James Senior, Iron Moulder - Elizabeth Ellen,

8 3 1908
Annie Harrison of 64 Rishton Lane
James Harrison, Fruiterer - Sarah Ellen,

8 3 1908
Ellis Nuttall of 8 Broach St
Ellis Nuttall, Cotton Operative - Betsy,

11 3 1908
William Henry Atherton of 20 Bull Lane
William Henry Atherton, Carter - Esther,

11 3 1908
Nellie Newton of 5 Grecian Crescent
Robert Newton, Minder - Jessie,

11 3 1908
Lillian Blackburn of 20 Moncrieffe St
Robert Blackburn, Bailiff - Bertha,

11 3 1908
Phyllis Rathbone of 23 Settle St
Benjamin Rathbone, Safe Maker - Martha Ann,

11 3 1908
Joseph Vose of 11 Reservoir St
Joseph Vose, Machine Painter - Patience,

18 3 1908
Margaret Nesbitt of 73 Foundry St
William Nesbitt, Moulder - Ellen,

18 3 1908
Elsie Gerrard of 26 Plover St (formerly Brick St)
Alfred Gerrard, Miner - Mary,

18 3 1908
William Wood of 10 Norman St
William Wood, Spinner - Emma,

22 3 1908
Ellen Harris of 80 Reservoir St
John Harris, Iron Worker - Elizabeth,

25 3 1908
Ivy Heald of 36 Nine House Lane
Absolom Heald, Minder - Mary Leach,

25 3 1908
Robert Swindles of 43 Back Reservoir St
Thomas Swindles, Collier - Mary,

29 3 1908
George Whalley of 20 Grecian Crescent
John W Whalley, Coachman - Amy,

1 4 1908
Esther Hamer of 11 Back Albion St
Peter Hamer, Labourer - Mary,

1 4 1908
Eden Harrison of 11 Finney St
Eden Harrison, Bricklayer - Harriet,

1 4 1908
William Jones of 33 Holden St
John Jones, Carter - Annie,

10 4 1908
Alan Parkinson of 369 Bridgeman St
Joseph Parkinson, Carder - Mary Ann,

15 4 1908
James Fletcher of 37 York St
Walter Fletcher, Labourer - Annie,

15 4 1908
Thomas Liddell of 85 Bull Lane
William Liddell, Tanner - Elizabeth Ellen,

15 4 1908
John Lomax of 17 Fletcher Court
?, - Elizabeth Lomax,

15 4 1908
Walter Henrys of 37 Venture St
Walter Henrys, Labourer - Betsy,

22 4 1908
Benjamin Howard of 28 Charles Holden St
Robert Howard, Iron Turner - Leonora,

22 4 1908
Ernest Sutcliffe of 69 Clarendon St
Moses Sutcliffe, Planer - May,

22 4 1908
William Harrison of 17 Melville St
Walter Harrison, Fireman - Alice Ann,

29 4 1908
Albert Salt of 23 Gower St, Walkden
Albert James Salt, Power Loom Overlooker - Annie,

29 4 1908
Ethel Salt of 23 Gower St, Walkden
Albert James Salt, Power Loom Overlooker - Annie,

29 4 1908
Mary Pickvance of 12 Finney St
Richard Pickvance, Self Acting Minder - Mary,

29 4 1908
William Marsh of 374 Lever St
Richard Marsh, Carter - Maria,

3 5 1908
William Welsby of 31 Leach St
Peter Welsby, Carter - Louisa,

6 5 1908
James Longworth of 58 Bull Lane
Thomas Longworth, Coal Miner - Nancy,

6 5 1908
James Hibbert of 48 Teal St
Harry Hibbert, Collier - Betsy,

6 5 1908
Harry Mason of 73 Sidney St
Benjamin Mason, Puddler - Ellen Maria,

6 5 1908
Stanley Duncalf of 5 Alston St
William Duncalf, Cotton Spinner - Susannah,

13 5 1908
Robert Jenson Fenton of 240 Lever St
?, - Agnes Matilda Fenton,

13 5 1908
Thomas Dawson Mather of 76 Auburn St
Robert Mather, Operative Cotton Spinner - Emily,

17 5 1908
Walter Carnell of 36 Pike Rd
Walter Carnell, Baker - Emily,

17 5 1908
John Finch of 268 Lever St
Thomas Finch, Bricklayer - Eleanor,

20 5 1908
Stanley Rigby of 255 Settle St
Simeon Rigby, Mill Furnisher Traveller - Annie May,

20 5 1908
Eva Gardner of 93 Platt St
Thomas William Gardner, Piecer - Selina,

24 5 1908
Sarah Ann Hamer of 1 Reservoir St
John Hamer, Grocer - Sarah Jane,

27 5 1908
Alice Roberts of 52 Melville St
Edward Roberts, Shoe Maker - Bertha,

31 5 1908
Hilda Horrocks of 135 Sidney St
Henry Horrocks, Coal Miner - Alice Ann,

31 5 1908
Mary Ann Lord of 11 Pitt St
William Henry Lord, Side Piecer - Martha,

3 6 1908
Selina Roberts of 59 Back York St
Peter Roberts, Labourer - Margaret,

10 6 1908
Bessie Hallam of 1 Spring St
John Hallam, Factory Hand - Sarah Jane,

10 6 1908
Harry Lever of 55 Rishton Lane
Robert Lever, Spinner - Mary Jane,

10 6 1908
William Wallwork of 47 Grecian St
Robert Wallwork, Cotton Operative - Annie Eliza,

10 6 1908
Frank Taylor of 51 Bryce St
Robert Taylor, Stamper - Janet,

21 6 1908
Elsie Hesketh of 13 Chorley Old Rd, (Ashgrove)
?, - Sarah Hesketh,

21 6 1908
Norman Sanderson of 15 Edward St, Moses Gate
Arthur Sanderson, Railway Fireman - Alice Ann,

21 6 1908
Louisa Demain of 81 Ainsworth Lane
Marshall Albert Demain, Spinner - Sarah,

24 6 1908
Alice Nelson of 16 Grecian St
Thomas Nelson, Borer - Annie,

24 6 1908
Margaret Nelson of 24 Artillery St
Fred Nelson, Labourer - Florence,

24 6 1908
Edward Astley of 59 Clarendon St
Henry Astley, Footballer - Charlotte,

24 6 1908
Annie Culshaw of 45 Gorge St
Thomas Culshaw, Cotton Mixer - Harriet,

24 6 1908
Richard Leyland of 110 Clarendon St
Richard Jones Leyland, Spinner - Emma,

27 6 1908
Louie Entwistle of 93 Venture St
Peter Entwistle, Moulder - Ada,

1 7 1908
Evylene Mort of 18 Cecilia St
John Mort, Engineer - Sarah Ann,

1 7 1908
June Morrison of 22 Rebate St
John Gawith Morrison, Painter - Hannah,

8 7 1908
Mary Alice Rudd of 29 Brierley St
Thomas Rudd, Collier - Annie,

8 7 1908
Ivy Fulton Rogerson - Fulton of 139 Bridgeman St
?, - Sarah Ellen Rogerson - Fulton, Fruiterer

8 7 1908
John Fulton Rogerson - Fulton of 139 Bridgeman St
?, - Sarah Ellen Rogerson - Fulton, Fruiterer

8 7 1908
Phoebe Carter of 47 Pitt St
Arthur Carter, Carter - Phoebe,

8 7 1908
George Scholes Orgill of 43 Settle St
John Orgill, Cop Packer - Annie,

8 7 1908
Lily Roscow of 88 Rishton Lane
Charles Frederic Roscow, Spinner - Margaret Alice,

15 7 1908
Edith Higginson of 8 Woodfield St
Ernest Higginson, Spinner - Elizabeth Alice,

15 7 1908
Alice Warwick of 42 Cecilia St
John Warwick, Iron Turner - Ethel,

19 7 1908
Jane Dagnall of 2 Gregson Field
William Dagnall, Iron Worker - Betsy,

22 7 1908
Arthur Taylor Samson of 20 Peabody St
John William Samson, Labourer - Rebecca Ann,

22 7 1908
Phylis Rawlinson of 24 Reservoir St
John William Rawlinson, Labourer - Elizabeth,

29 7 1908
Ada Murray of 45 John Taylor St
George Henry Murray, Labourer - Jane,

29 7 1908
Andrew Banks of 10 Gilnow Grove
Thomas Banks, Moulder - Eliza Ann,

29 7 1908
John William Warburton of 63 Foundry St
George Johnson Warburton, Commercial Traveller - Sarah Ellen,

29 7 1908
Horace Ross of 47 Roxalina St
Robert Ross, Minder - Sarah Ellen,

29 7 1908
Alfred Smith of 12 Reservoir St
Harry Smith, Railway Carriage? - Susan,

5 8 1908
Benjamin Hunt of 15 Finney St
Benjamin Hunt, Minder - Mary Ann,

5 8 1908
Percy Tonge of 223 Manchester Rd
Peter Tonge, Furnaceman - Charlotte Ann,

9 8 1908
Harry Blackledge of 63 Clarendon St
Eli Blackledge, Labourer - Emma,

9 8 1908
Ida Halliwell of 1 Richelieu St
John Halliwell, Minder - Alice,

9 8 1908
Joseph Brown of 79 Reservoir St
?, - Elizabeth Brown,

9 8 1908
William Harrison of 17 Venice St
Richmond Harrison, Moulder - Georgina,

9 8 1908
Alfred McGreaves of 9 Back Sidney St
Joseph McGreaves, Carriage Cleaner - Florence,

9 8 1908
Wilfred Dixon of 18 Peabody St
Herbert Dixon, Engineer - Alice,

12 8 1908
Edward Talbot of 27 Lumsden St
William Talbot, Iron Worker - Jane,

12 8 1908
Ethel Jones of 78 Coe St
James Jones, Labourer - Mary Ann,

16 8 1908
Ellen Pickvance of 39 Calvert Rd
Peter Pickvance, Self Acting Minder - Mary,

16 8 1908
Bessie Hayes of 37 Higher Swan Lane
Joseph Aspinall Hayes, Self Acting Minder - Rachel,

16 8 1908
John Sheffield of 4 Ena St
Edward Sheffield, Self Acting Minder - Edith,

19 8 1908
Alice Ramsden of 80 Rigby St
Walter Edward Ramsden, Insurance Agent - Elizabeth,

26 8 1908
Elizabeth Hannah Atherton of 8 Back Farmer St
William Coates Atherton, Piecer - Mary Ann,

1 9 1908
George Smith of 8 Back Spring St
William Charles Smith, Labourer - Eliza,

1 9 1908
Herbert Greenwood of 42 Pike Rd
James Arthur Greenwood, Pork Butcher - Emily Gertrude,

9 9 1908
James Henry Bolton of 11 Pitt St
Samuel Bolton, Labourer - Alice,

9 9 1908
Margaret Ann Owens of 62 Rigby St
John Richard Owens, Carter - Elizabeth Ann,

13 9 1908
Charles Stewart of 306 Manchester Rd
Charles Stewart, Master Painter - Ethel,

13 9 1908
Lydia Mary Hamer of 49 Pitt St
Thomas Hamer, Carter - Olive Gertrude,

20 9 1908
Norah Hardman of 22 Rigby St
Charles Albert Hardman, Moulder - Mina Maggie,

20 9 1908
Doris Hinchcliffe of 2a Cestrian St
Thomas Hinchcliffe, Inspector - Susan,

20 9 1908
Stanley Jones of 3 John Cross St
David Jones, Stove Fitter - Lily,

20 9 1908
Lily Sixsmith of 55 Pitt St
George Sixsmith, Piecer - Elizabeth,

23 9 1908
John Herbert Hirst of 67 Rothwell St
John Hirst, Cooper - Minnie,

23 9 1908
Alice Broughton of 55 Clarendon St
William Ellis Broughton, Piecer - Elizabeth Alice,

23 9 1908
Edwin Young of 65 Venture St
Percy Jackson Young, Butcher - Mary,

23 9 1908
Bessie Hurst of 47 Holden St
William Hurst, Labourer - Mary Ellen,

27 9 1908
Clarissa Bradshaw of 20 Slaterfield
John William Bradshaw, Collier - Ethel,

30 9 1908
Lily Brown of 6 Back Gregson Field
Thomas Brown, Labourer - Elizabeth,

30 9 1908
Ronald Humphreys of 230 Crescent Rd
William Thomas Humphreys, Footballer - Ellen,

2 10 1908
William Burrows of 30 Back John Taylor St
William Burrows, Labourer - Harriet,

4 10 1908
Sydney Turner of 57 Fylde St
Charles Turner, Pawnbrokers Manager - Bertha,

7 10 1908
Edith Leyland of 59 Venture St
James Leyland, Side Piecer - Jeanie,

7 10 1908
Thomas Randolph Reed of 35 Venture St
Thomas Reed, Agent - Jessie,

7 10 1908
Edward Wrigley of 138 Fletcher St
George Wrigley, Tanner - Valeria,

14 10 1908
Olive May Green of 249 Settle St
William Green, Minder - Mary Jane,

17 10 1908
James Riley of 58 Holden St
James Riley, Minder - Sarah Jane,

18 10 1908
William Leyland of 80 Clarendon St
John Leyland, Parvior - Elizabeth Ellen,

18 10 1908
Jonah Ball of 134 Fletcher St
Jonah Ball, Iron Worker - Rosetta,

21 10 1908
Rachel Jackson of 39 Gregson Field
James Jackson, Rope Maker - Sarah Ellen,

21 10 1908
William Fletcher of 200 Fletcher St
William Fletcher, Machinist - Edith,

22 10 1908
John Holden of 73 York St
James Holden, Fitter - Ada,

28 10 1908
Stanley Pryers of 20 Reservoir St
Thomas Pryers, Labourer - Elizabeth Ann,

28 10 1908
James Crook of 13 Reservoir St
James Crook, Labourer - Sarah Alice,

4 11 1908
Elsie Roberts of 139 Fletcher St
John Wolfenden Roberts, Butcher - Annie,

4 11 1908
Louisa Simpkin of 28 Whittaker St
John William Simpkin, Moulder - Sarah,

4 11 1908
Harry Whittaker of 30 Tildsley St
Thomas William Whittaker, Spinner - Mary Elizabeth,

4 11 1908
Sarah Jane Ashcroft of 32 Plover St (formerly Brick St)
William Ashcroft, Collier - Margaret Ann,

8 11 1908
John Stanley Newton Hardy of 23 Vickers St
Austin Hardy, Bricklayer - Betsy,

11 11 1908
Margaret Hannah Webster of 34 South St
James Webster, Fireman - Martha Ellen,

15 11 1908
Lillian Chadwick of 273 Alder St
John Entwistle Chadwick, Cotton Operative - Elizabeth Emma,

18 11 1908
James Jackson of 3 Farmer St
George William Jackson, Carter - Margaret,

22 11 1908
Henry Barlow of 74 Rigby St
James Barlow, Labourer - Louisa,

29 11 1908
Elizabeth Wolfe of 180 High St, St Marks Vicarage
Edwin Wolfe, Vicar of St Marks - Elizabeth Kay,

29 11 1908
Jane Hampson of 98 Reservoir St
William Hampson, Carter - Jane,

29 11 1908
Mary Ann Cunliffe of 94 Reservoir St
Joseph Cunliffe, Collier - Margaret,

2 12 1908
Florrence Winword of 225 Bridgeman St
Herbert Winword, Carter - Florrence,

2 12 1908
Maud Knott of 64 Sidney St
David Knott, Collier - Emily,

13 12 1908
Edna Smethurst of 6 Channing St
James Smethurst, Puddler - Ada,

16 12 1908
Eleanor Barlow of 13 Thompson St
James Barlow, Minder - Mary Ann,

16 12 1908
Elizabeth Ellen Lowe of 26 Back Brereton St
William Lowe, Blacksmith's Striker - Elizabeth Alice,

16 12 1908
Jack Hughes of 11 Grecian Crescent
Thomas Edwin Hughes, Railway Signalman - Alice,

16 12 1908
Charlotte Swain of 97 Reservoir St
Albert Thomas Swain, Labourer - Mary Jane,

16 12 1908
Ida Taylor of 37 South St
Walter Taylor, Iron Planer - Clara,

20 12 1908
Harry Brownlow of 18 Back Lever St
Frederick Brownlow, Labourer - Alice,

23 12 1908
James Holden of 73 York St
James Holden, Fitter - Edith,

23 12 1908
Hannah Whittle of 55 Division St
John Whittle, Labourer - Betsy,

6 1 1909
James Eckersley of 23 Grecian St
Thomas Eckersley, Cotton Operative - Eliza Jane,

27 12 1908
Sarah Evelyn Partington of 265 Bridgeman St
William Richard Partington, Butcher - Mary,

6 1 1909
Frances Fagan of 29 Back Nile St
James Fagan, Labourer - Ada,

10 1 1909
Mary Alice Farrell of 21 Norman St
George Farrell, Blacksmith's Striker - Mary Alice,

20 1 1909
Thomas Foster of 59 Coe St
Herbert Foster, Hairdresser - Elizabeth Ermina,

20 1 1909
Elizabeth Alice Collier of 28 Norman St
Samuel Collier, Coal Miner - Mary Alice,

24 1 1909
Francis Evans of 18 Rishton Lane
George Edward Evans, Puddler - Mary Ann,

24 1 1909
Alice Brown of 90 Leach St
John Brown, Brass Finisher - Mary Ann,

27 1 1909
Ada Norris of 26 Stafford St
Alfred Norris, Spinner - Mary Alice,

27 1 1909
Elizabeth Ellen Wilson of 6 Blackwood St
John Wilson, Spinner - Elizabeth Ellen,

27 1 1909
George Henry Manuel of 51 Bryce St
Albert James Manuel, Goods Porter - Margert Ann,

31 1 1909
Thomas Grundy Pasquill of 6 Milk St
William Inkerman Sebastopol Pasquill, Fireman - Kate,

31 1 1909
Harry Evans of 42 Thynne St
Harry Evans, Grocer - Mary Ann,

3 2 1909
Irene Taylor of 224 Crescent Rd
Charles Taylor, Minder - Emily,

3 2 1909
Gladys Norris of 69 Back Coe St
Samuel Norris, Grinder - Margaret,

10 2 1909
Ivy Hart of 21 Reservoir St
Henry Hart, Painter - Martha,

14 2 1909
Jack Bamford of 7 Argo St
John Bamford, Spinner - Jessie,

14 2 1909
Reginald Deeks of 1 Cleverbank St
John Herbert Deeks, Brick Maker - Agnes Gertrude,

21 2 1909
Elsie Gregory of 63 Platt St
Joseph Gregory, Labourer - Priscilla,

24 2 1909
Alice Mann of 180 Lever St
Thomas Mann, Collier - Mary Ann,

24 2 1909
John Burrows of 30 Back John Taylor St
William Burrows, Labourer - Harriet,

24 2 1909
Beatrice Alice Makin of 19 Rupert St
Edward Makin, Carter - Phoebe,

24 2 1909
Walter Dandy of 16 Moore St
Walter Dandy, Minder - Mary Ann,

24 2 1909
Mary Ann Wood of 10 Norman St
William Wood, Spinner - Emma,

28 2 1909
George Lever of 109 Sidney St
George Lever, Cardroom Operative - Jane,

28 2 1909
Harold Rostron of 87 Platt St
John Rostron, Labourer - Margaret,

3 3 1909
Joe Haslam Yates of 70 Bull Lane
John Yates, Engineer - Mary,

3 3 1909
Milly Allinson of 28 Flitcroft St
Frederick Allinson, Overlooker - Mary Elizabeth,

3 3 1909
Clara Cook of 18 Artillery St
Thomas Cook, Crofter - Elizabeth Alice,

3 3 1909
Edna Heap of 2 Cecilia St
John Alexander Heap, Roller Turner - Eliza Jane,

10 3 1909
John Hodson of 39 Clarendon St
John Hodson, Railway Platelayer - Hannah,

10 3 1909
Frank Royce of 24 Tildsley St
Thomas William Royce, Piecer - Lily,

10 3 1909
Martha Alice Barnes of 67 Plover St (formerly Brick St)
Henry Barnes, Telephone Linesman - Mary Ellen,

10 3 1909
Samuel Rawsthorn of 96 Venture St
Samuel Rawsthorn, Minder - Harriet,

14 3 1909
Doris Proctor of 529 Darwen Rd Duscar
Samuel Proctor, Overlooker - Selina,

1 3 1909
Thomas Davies of 3 Flitcroft St
Thomas Davies, Carter - Eliza,

17 3 1909
Robert Rawstorn of 83 Pitt St
William Rawstorn, Cotton Operative - Mary Alice,

17 3 1909
Frank Constantine of 6 South St
James Henry Constantine, Collier - Martha Alice,

17 3 1909
Robert Blackburn of 70 York St
Robert Blackburn, Labourer - Bertha,

17 3 1909
Stanley Charlton of 1 Fletcher St, Hargreaves Court
James Charlton, Labourer - Lydia,

17 3 1909
Doris Stephenson of 59 Bryce St
William Stephenson, House Painter - Lydia,

24 3 1909
Robert Yates of 97 Clarendon St
Francis Yates, Labourer - Isabella,

24 3 1909
Winifred Ashworth of 54 Teal St
John Ashworth, Labourer - Emily,

28 3 1909
William Ernest Reynold of Old Hall St Town Hall Hotel
William Ernest Reynold, Licensed Victualler - Elizabeth,

27 3 1909
John Egerton of 37 Back Reservoir St
William Egerton, Puddler - Mary Ellen,

31 3 1909
Frances Senior of 28 Reservoir St
Robert William Senior, Moulder - Maria,

7 4 1909
Florence Mary Ramsden of 3 Lumsden St
Wright Ramsden, Spinner - Elizabeth,

7 4 1909
Hilda Brindle of 164 Flitcroft St
George Brindle, Carter - Catherine,

7 4 1909
Edna Brindle of 164 Fletcher St
George Brindle, Carter - Catherine,

7 4 1909
Bertha Williams of 40 Nile St
Alfred Williams, Iron Borer - Bertha,

15 4 1909
George Twigley of 17 Bristol Ave
Edward Twigley, Iron Turner - Ada,

11 4 1909
Andrew Booth of 49 Leach St
Nathaniel Booth, Cotton Operative - Alice,

11 4 1909
John Parsisson of 2 Rebate St
George Parsisson, Labourer - Ellen,

11 4 1909
Harry Ball of 26 Heap St
Harry Ball, Minder - Mary Alice,

11 4 1909
Alice Fletcher of 69 Pitt St
John Fletcher, Carter - Alice Ann,

14 4 1909
Tom Coe of 32 Tildsley St
Robert Coe, Cotton Spinner - Mary Jane,

21 4 1909
Alice Berry of 28 Calvert Rd
James Berry, Cotton Spinner - Alice Ann,

21 4 1909
Agnes Cooper of 20 Hobson St
Robert Cooper, Labourer - Elizabeth,

21 4 1909
Isabella Openshaw of 75 Platt St
Alfred Openshaw, Labourer - Isabella,

21 4 1909
George Leather of 12 Back Lever St
George Leather, Side Piecer - Hannah,

22 4 1909
Annie Horrocks of 71 Manchester Rd
John Horrocks, Baker - Jane,

25 4 1909
Alfred Goodwell of 69 Reservoir St
Afred Goodwell, Labourer - Nancy,

25 4 1909
John Wilson of 40 Bull Lane
Ernest Wilson, Crane Driver - Bertha,

28 4 1909
Robert Glasgow of 36 Whittaker St
Peter Glasgow, Labourer - Alice,

2 4 1909
Annie Hayes of 3 Whittaker St
George Hayes, Iron Moulder - Annie,

28 4 1909
Thomas Johnson of 69 Rothwell St
Thomas Johnson, Fitter - Jane,

2 4 1909
Dorothy Lyon of 357 Bridgeman St
Charles D????? Lyon, Spinner - Ida,

5 5 1909
Edith Darbyshire of 56 Settle St
John Darbyshire, Labourer - Alice Ann,

5 5 1909
Constance Fletcher Mather of 9 John Brown St
Walter Mather, Mule Fitter - Theresa,

5 5 1909
John William Jones of 36 Holden St
John Jones, Coal Carter - Annie,

5 5 1909
Charlie Graham of 43 Leach St
Frederick Charles Graham, Foreman - Hannah,

9 5 1909
Catherine Brown of 99 Reservoir St
William Brown, Cotton Operative - Ann,

9 5 1909
Alice May Cook of 33 Scott St
Charles Harry Cook, Carter - Alice Jane,

12 5 1909
Marjorie Paice Dickinson of 209 St Helens Rd
William Dickinson, General Salesman - Bertha Mitchell,

19 5 1909
Roland Aldred of 36 Venture St
?, - Margaret Aldred, Winder

19 5 1909
Rosaline Mansfield of 68 Back John Taylor St
William Mansfield, Porter - Florence Hannah,

19 5 1909
Horace Thornton of 58 Viking St
Charles Henry Thornton, Overlooker - Mary,

19 5 1909
Doris Culshaw of 15 Augustus St
John Culshaw, Side Piecer - Annie Elizabeth,

19 5 1909
Sidney Hudson of Great Moor St, (Flag Hotel)
?, - Millicent Hudson,

26 5 1909
Mary Ellen Colderley of 88 Holden St
James Colderley, Piecer - Mary Ellen,

26 5 1909
May Howard of 8 Venture St
James Howard, Iron Worker - Charlotte,

26 5 1909
Gertrude Bond of 60 Venture St
Walter Evelyn Bond, Labourer - Alice,

30 5 1909
Mary Alice Moss of 21 Joseph St
John Moss, Piecer - Emma,

30 5 1909
Sarah Ann Muriel Smith of 29 Nile St
Albert Edward Smith, Music Hall Artiste - Mary,

30 5 1909
James Goodram of 70 Grecian St
James Goodram, Window Cleaner - Maud Lilian,

2 6 1909
John Robert Hogg of 32 Nile St
John Robert Hogg, Collier - Bertha,

2 6 1909
Bertha Hall of 84 John Taylor St
Thomas Hall, Grave Digger - Emma Elizabeth,

9 6 1909
George James Glover of 13 Pitt St
George James Glover, Butcher - Florence,

9 6 1909
James Wright of 84 Shaw St
James Wright, Moulder - Elizabeth,

9 6 1909
David Nesbitt of 73 Foundry St
Lilliam Nesbitt, Moulder - Ellen,

9 6 1909
Ada Barlow of 43 Rishton Lane
Thomas Barlow, Spinner - Eliza,

9 6 1909
Thomas Hughes of 17 Hopefield St
Charles Edward Hughes, Shop Assistant - Susannah,

9 6 1909
Hilda Barber of 6 Bull Lane
Albert Barber, Piecer - Margaret,

16 6 1909
Edward Rogerson of 237 Rishton Lane
Henry Rogerson, Spinner - Lily,

16 6 1909
Annie Boyle of 1 Glynn St
Hugh Boyle, Forge Man - Ellen,

20 6 1909
Arnold Victor Lawton of 5 Parkfield Rd
Thomas Lawton, Locomotive Fireman - Edith,

23 6 1909
Albert Edward Noble of 33 Grecian Crescent
Albert Edward Noble, Stripper and Grinder - Esther Annie,

27 6 1909
Edna Lever of 12 Stafford St
Richard Lever, Labourer - Sarah Jane,

30 6 1909
John William Couperthwaite of 29 Holden St
John William Couperthwaite, Labourer - Emma,

30 6 1909
Elizabeth Blackledge of 29 Channing St
Richard Blackledge, Painter - Elizabeth Ann,

30 6 1909
Robert Shepherd of 22 Platt St
Frank Shepherd, Lineman - Ethel,

30 6 1909
Fred Humphries of 60 Bull Lane
William Humphries, Carter - Alice,

1 7 1909
Alice Brown of 53 Venture St
Benjamin Brown, Moulder - Emma,

4 7 1909
Herbert Powell of 272 Lever St
Robert Powell, Colliery Fireman - Elizabeth,

7 7 1909
James Foster of 86 John Taylor St
Squire Foster, Striker - Elizabeth,

7 7 1909
Margaret Maiden of 33 Pilkington St
Robert Maiden, Motor Driver - Mary,

7 7 1909
Alice Lever of 55 Rishton Lane
Robert Lever, Spinner - Mary Jane,

7 7 1909
Philip Daubrey of 32 Back York St
Walter Daubrey, Carriage Cleaner - Rachel,

18 7 1909
William Stuart of 44 Back Cannon St
William Stuart, Carter - Annie,

18 7 1909
Thomas Bannister of 17 Broach St
Robert Bannister, Minder - Charlotte,

18 7 1909
Herbert Bleasdale of 22 Flitcroft St
Herbert Bleasdale, Stripper and Grinder - Mary Ann,

18 7 1909
Ernest Lomax of 83 Bull Lane
Ernest Lomax, Stone Mason - Mary Ellen,

18 7 1909
Phyllis Faraghan of 19 McKean St
Thomas Robert Faraghan, Overlooker - Elizabeth Ann,

18 7 1909
Fred Faraghan of 19 McKean St
Thomas Robert Faraghan, Overlooker - Elizabeth Ann,

18 7 1909
Amelia Alice Hardman of 6 Rigby St
Charles Albert Hardman, Agent - Mina Maggie,

21 7 1909
Kathleen Elizabeth Hurst of 9 Holden St
Samuel Hurst, Timber Manager - Edith,

21 7 1909
Elsie Wardle of 17 Brierley St
Charles Wardle, Collier - Ann Jane,

21 7 1909
Elizabeth Butler of 55 Parkfield Rd
Charles Henry Butler, Spinner - Margaret,

1 8 1909
Alice Knowles of 16 Platt St
James Knowles, - Ada,

1 8 1909
William Knowles of 16 Platt St
James Knowles, - Ada,

1 8 1909
Rhoda Spraggs of 65 Lever St
Thomas Spraggs, Iron Worker - Alice,

1 8 1909
Gladys Edge of 98 Venture St
Walter Edge, Bookkeeper - Helen,

4 8 1909
Norman Horrocks of 1 Back Sidney St
George James Horrocks, Stripper and Grinder - Mary Alice,

4 8 1909
Ernest McGanley of 44 Slaterfield
Henry McGanley, Iron Worker - Bertha,

4 8 1909
Ada Schofield of 46 Weston St
Walter Schofield, Cotton Spinner - Alice,

4 8 1909
Albert Richard Sixsmith of 24 Rebate St
Richard Sixsmith, Collier - Mary Alice,

8 8 1909
James Richard Hool of 53 Grecian St
John Hool, Agent - Martha Ellen,

8 8 1909
Dorothy Beech of 56 Holden St
William Herbert Beech, Traveller - Florrie,

11 8 1909
Florence Fletcher of 40 Bowness Rd
Ellis Fletcher, Cotton Operative - Ellen,

11 8 1909
Arthur Livesey of 76 Bull Lane
Adam Livesey, Firebeater - Harriet Ellen,

11 8 1909
Fredrick Livesey of 76 Bull Lane
Adam Livesey, Firebeater - Harriet Ellen,

11 8 1909
Evelyn Miller of 87 Randall St
John Rose Miller, Minder - Florence,

15 8 1909
Annie Hallam of 1 Spring St
John Hallam, Labourer - Sarah Jane,

15 8 1909
Fred Higson of 5 Flitcroft St
William Higson, Pavior - Mary,

15 8 1909
Harry Higson of 5 Flitcroft St
William Higson, Pavior - Mary,

15 8 1909
Hilda Higson of 85 Pitt St
Peter Higson, Machine Joiner - Susannah,

15 8 1909
William Crook of 73 Grecian St
John Crook, Labourer - Mary,

25 8 1909
Thomas Partington of 45 Slaterfield
Thomas Partington, Collier - Ada,

25 8 1909
Rhoda Bridge of 56 Sidney St
Ernest Bridge, Carter - Sarah Ellen,

25 8 1909
Nellie Pollitt of 66 Settle St
William Pollitt, Labourer - Annie,

25 8 1909
John Whiteside of 16 Snowden St
Peter Whiteside, Warehouseman - Sarah Ann,

25 8 1909
Joseph Rogerson of 3 Sandham St
James Rogerson, Spindle Maker - Elizabeth,

28 8 1909
Edward Vickers of 93 Reservoir St
James Edward Vickers, Labourer - Nancy,

28 8 1909
James Francis Woolley of 274 Rishton Lane
George Robert Woolley, Register of Births and Deaths - Elizabeth Mary,

1 9 1909
Henry Hurst of 92 Bull Lane
John Henry Hurst, Railway Carriage Examiner - ?,

1 9 1909
John Alfred Jones of 13 Brandon St
Samuel Jones, Fitter - Martha Ellen,

5 9 1909
Harry Wolstenholme of 7 Ribblesdale Rd
Ernest Wolstenholme, Cotton Operative - Edith Mary,

8 9 1909
Lily Atherton of 84 Teal St
Joseph Atherton, Iron Smith - Ada,

8 9 1909
Winifred Lipton of 1 Cecilia St
John Lipton, Joiner - Maria,

8 9 1909
Virtue Priscilla Burrows of 24 Richelieu St
Robert Burrows, Minder - Virtue Priscilla,

12 9 1909
Hannah Bailey of 64 Shaw St
William Bailey, Platelayer - Hannah,

15 9 1909
John Edward Mather of 107 Clarendon St
William Mather, Spinner - Mary Elizabeth,

15 9 1909
Mary Alice Walmsby of 12 Sidney St
William Henry Walmsby, Minder - Martha Alice,

15 9 1909
Stanley Liptrot of 136 Fletcher St
Daniel Liptrot, Greengrocer - Elizabeth,

22 9 1909
Edith Mather of 34 Channing St
James Mather, Labourer - Ada,

22 9 1909
William John Lofthouse of 22 Livingstone St
James ? Lofthouse, Piecer - Ethel,

26 9 1909
John Robert Dean of 231 Church Lane, Harwood
Samuel Hope Dean, Plumber - Mary,

29 9 1909
Annie Holt of 40 Platt St
John Holt, Labourer - Mary Jane,

29 9 1909
Jane Ann Harrison of 34 Back York St
Richard Harrison, - Georgina,

29 9 1909
James Herriot of 10 Rishton Lane
William Herriot, Overlooker - Dinah,

6 10 1909
Ellen Rhodes Walton of 289 Lever St
Thomas Walton, Steel Works - Caroline,

6 10 1909
Harry Nuttall of 204 Back Wylde St
Richard Warburton Nuttall, - Annie Elizabeth,

10 10 1909
Walter Kirkman of 12 Whittaker St
James Edward Kirkman, Spinner - Isabella,

13 10 1909
Edith Lowe of 63 Shaw St
?, - Edith Lowe,

15 10 1909
Winifred Hamer of 54 Leach St
William Hamer, Minder - Margaret Hannah,

17 10 1909
James Campbell of 31 Roxalina St
Robert Campbell, Minder - Jane,

17 10 1909
George Ashworth Crook of 149 Lorne St, Moses Gate
George Ashworth Crook, Miner - Sarah Ellen,

20 10 1909
Harry Nelson Rigby of 226 Crescent Rd
Hary Rigby, Spinner - Elizabeth,

20 10 1909
James Morris of 287 Settle St
Robert Morris, Spinner - Janet Ellen,

20 10 1909
Ethel Richardson of 13 Steele St
Alexander Richardson, Waggon Examiner - Mary Alice,

20 10 1909
Adam Coates Atherton of 8 Back Farmer St
William Coates Atherton, Pricer - Mary Ann,

20 10 1909
Alice Boulton of 35 Holden St
Thomas Boulton, Iron Worker - Emily,

20 10 1909
William Peplors of 53 George St
David Peplors, Labourer - Annie,

27 10 1909
Elsie Peel of 16 Woodgate St
George Henry Peel, Cleaner - Elizabeth Ann,

27 10 1909
Annie Dewhurst of 9 Roxalina St
William Dewhurst, Police Constable - Mary Ann,

27 10 1909
Richard Cunliffe of 7 Leach St
Ernest Cunliffe, Labourer - Maragret,

3 11 1909
Bessie Green of 2 Finney St
Walter Green, Police Constable - Elizabeth,

3 11 1909
Fredrick Naylor of 51 George St
James Naylor, Cotton Twister - Ellen,

3 11 1909
Dora Clough of 68 Sidney St
John Henry Clough, Roller Maker - Alice Collinson,

3 11 1909
Rene Bateman ? of 6 Byng St
James Bateman ?, Hairdresser - Elizabeth Ann,

14 11 1909
Walter Knott of 42 Holden St
Fredrick Knott, Collier - Annie,

17 11 1909
Samuel Hulme of 20 Rebate St
Samuel Hulme, Cotton Operative - Theresa,

19 11 1909
Isaac Rodgers of 104 Holden St
Richard Rodgers, Side Piecer - Ann,

19 11 1909
Ada Moss - Clayton of 101 Weston St
James Moss, - Mary Ann,

24 11 1909
Adelaide Meredith of 16 South St
Charles Meredith, Operative Cotton Spinner - Mary Jane,

24 11 1909
Lily Colderley of 56 Holden St
Charles Colderley, Minder - Mary Ellen,

24 11 1909
Harry Pickvance of 2 Calvert Rd
Richard Pickvance, Cotton Operative - Mary,

30 11 1909
Edith Woolley Gorse of 15 Cestrian St
Herbert Gorse, Joiner - Maud,

8 12 1909
Charles Southern Smith of 97 Plover St (formerly Brick St)
Horace Smith, Labourer - Mary,

8 12 1909
Arthur Smith of 25 Brierley St
Arthur Smith, Butcher - Ethel,

12 12 1909
John Gibbons of 70 Grecian St
Thomas Robert Gibbons, Moulder - Elizabeth,

12 12 1909
Lilian Towler of 67 Grecian St
Benjamin Towler, Carter - Nellie,

15 12 1909
Frank Hughes of 11 Grecian St
Thomas Edwin Hughes, Railway Signalman - Alice,

19 12 1909
James Britton of 2 Providence St
James Britton, Labourer - Mary,

22 12 1909
Dorothy Grimshaw of 25 Division St
William Grimshaw, - Clara,

26 12 1909
Stanley Timperley of 45 Calvert Rd
Samuel Timperley, Cab Driver - Daisy,

29 12 1909
James Edward Thornley of 18 Settle St
James Edward Thornley, Flour Packer - Sarah Ann,

29 12 1909
Esther Pennington of 3 Leach St
Charles Pennington, Ion Worker - Mary Alice,

29 12 1909
Alice Stirzaker of 52 Clarendon St
Thomas Henry Stirzaker, Striker - Mary Ann,

1860s 1870s 1880s 1890s 1900s 1910s 1920s 1930s 1940s 1950s 1960s 1970s

Baptisms
Family Tree Research
Church Photos
St Marks Staff
Heads Diary
History Of St Marks
Families
Workplaces
Neighbours
Registers
School Photos
Where Are They Now
Guestbook
Weddings
Home Page