Baptisms
Family Tree Research
Church Photos
St Marks Staff
Heads Diary
History Of St Marks
Families
Workplaces
Neighbours
Registers
School Photos
Where Are They Now
Guestbook
Weddings
Home Page

Baptisms at St Marks Church

Updated December 16, 2016 8:11 PM

1910s

1860s 1870s 1880s 1890s 1900s 1910s 1920s 1930s 1940s 1950s 1960s 1970s

Names with a silouette means they have other details on the site, see Surnames for other details

5 1 1910
David Griffiths Mort of 2 Mooney St
?, - Sarah Amelia Mort,

5 1 1910
Albert Quinn of 5 Nile St
James Quinn, Joiner - Bertha,

5 1 1910
Ethel Horrocks of 14 Flitcroft St
James Horrocks, Fireman - Bertha,

5 1 1910
Dorothy Barker of 21 Grecian St
Richard Barker, Minder - Margaret Alice,

9 1 1910
Mary Ann Harrison of 1A Norman St
James Harrison, Fruiterer - Sarah Ellen,

12 1 1910
Florence Ethel Walsh of 70 Clarendon St
Afred Walsh, Iron Moulder - Mary Ann,

12 1 1910
Elizabeth Doris Fitton of 70 Rigby St
William Fitton, Brick Setter - Marian Ruth,

13 1 1910
Samuel Smith of 38 Bull Lane
John Smith, Carter - Alice,

13 1 1910
Alice Smith of 38 Bull Lane
John Smith, Carter - Alice,

16 1 1910
Robert Stones of 22 Plover St (formerly Brick St)
Joseph Stones, Labourer - Sarah Alice,

19 1 1910
Annie Morgan of 207 Settle St
Arthur J Morgan, Foreman - Sarah Ellen,

19 1 1910
William Whalley of 12 Grecian St
Hugh Whalley, Insurance Agent - Ada Louisa,

19 1 1910
George Seddon of 8 Nile St
Thomas Henry Seddon, Labourer - Bertha,

19 1 1910
Ethel Brickles of 19 Flitcroft St
Alfred Brickles, Cotton Mixer - Ethel,

23 1 1910
William Franklin Gregory of 40 John Taylor St
William Henry Gregory, Slater - Emily,

23 1 1910
Florrie Carter of 86 Rothwell St
Albert Carter, Cotton Spinner - Hannah Crook,

23 1 1910
James Leyland of 9 York St
James Leyland, Labourer - Jane,

26 1 1910
Florence Hamer of 25 Flitcroft St
George Hamer, Cotton Spinner - Mary Ellen,

26 1 1910
Florence Fletcher of 7 Spring St
Joseph Fletcher, Fruiterer - Chalotte,

26 1 1910
Alfred Mason of 73 Sidney St
Benjamin Mason, Puddler - Ellen Maria,

30 1 1910
George Settle of 69 York St
Frederick Settle, Tin Plate Worker - Mary Ann,

9 2 1910
Ernest Cornwell of 24 Bull Lane
Charles Henry Cornwell, Collier - Jane,

9 2 1910
Hilda Bennett of 24 Venture St
Thomas Bennett, Iron Worker - Dorothy,

9 2 1910
John Hamer of 41 Holden St
Peter Hamer, Labourer - Mary,

9 2 1910
Joseph Roberts of 95 Plover St (formerly Brick St)
Frederick Roberts, Labourer - Sarah Ellen,

13 2 1910
Walter Bromley of 36 Reservoir St
George Matthew Bromley, Carter - Mary Ellen,

13 2 1910
Henry Brabbing of 20 Crowther St
Isaac Brabbing, Spinner - Margaret,

16 2 1910
Sarah Ellen Briggs of 51 Grecian St
Charles Briggs, Fireman - Florence Annie,

20 2 1910
Jessie Brownlow of 18 Fitton Houses
Frederick Brownlow, Labourer - Alice,

20 2 1910
Stephen Fletcher of 28 York St
Walter Fletcher, Labourer - Annie,

23 2 1910
Mary Helen Davison of 22 Slaterfield
William Davison, Labourer - Mary Helen,

23 2 1910
Sarah Alice Hampson of 98 Reservoir St
William Hampson, Carter - Jane,

23 2 1910
Reginald John Whittaker of 2 Mercers Court
Harold Whittaker, Hawker - Amelia,

23 2 1910
Edwin Pickering of 51 Venture St
Charles Pickering, Labourer - Margaret Alice,

23 2 1910
Mary Ann McDonna of 9 Stable St
Martyn McDonna, Labourer - Alice Ann,

27 2 1910
Elsie Evelyn Whitehead of 176 Lever St
Fred Whitehead, Barman - Elizabeth,

27 2 1910
Annie Watkinson Taylor of 43 Roxalina St
Jesse Taylor, Rope Maker - Alice,

1 3 1910
Alice Ellen Lord of 70 Grecian St
John William Lord, Weaver - Eliza,

2 3 1910
Lillian Timms of 74 Grecian St
Richard Timms, Minder - Maud,

2 3 1910
Nellie Cooper of 199 Lever St
Joseph Cooper, Carter - Mary,

2 3 1910
Bertha Chadwick of 42 John Taylor St
Jesse Chadwick, Collier - Beatrice,

3 3 1910
Thomas Price of 101 Reservoir St
Thomas Price, Labourer - Mary,

3 3 1910
Walter Price of 101 Reservoir St
Thomas Price, Labourer - Mary,

3 3 1910
Ethel Price of 101 Reservoir St
Thomas Price, Labourer - Mary,

3 3 1910
Stanley Frankland of 89 Reservoir St
George Frankland, Labourer - Emma,

3 3 1910
Mark Frankland of 89 Reservoir St
George Frankland, Labourer - Emma,

9 3 1910
Hilda Horrocks of 63 Reservoir St
Joseph Horrocks, Piecer - Mary Jane,

9 3 1910
Thomas Quinn of 80 Reservoir St
Richard Quinn, Carter - Mary,

9 3 1910
John Quinn of 80 Reservoir St
Richard Quinn, Carter - Mary,

9 3 1910
Walter Quinn of 80 Reservoir St
Richard Quinn, Carter - Mary,

9 3 1910
Ellen Kirkwood of 137 Plover St (formerly Brick St)
William Kirkwood, Minder - Margaret,

9 3 1910
Thomas Cheetham Bradshaw of 20 Slaterfield
John William Bradshaw, Colliery Fireman - Ethel Mary,

13 3 1910
Norman Kay of 69 Division St
William Kay, Labourer - Beatris,

13 3 1910
Frank Heywood of 154 High St
James Heywood, Engineer Fitter - Maggie,

16 3 1910
Thomas Crompton of 105 Reservoir St
Thomas Crompton, Bobbin Carrier - Hannah,

16 3 1910
Albert Crompton of 105 Reservoir St
Thomas Crompton, Bobbin Carrier - Hannah,

16 3 1910
Annie Crompton of 105 Reservoir St
Thomas Crompton, Bobbin Carrier - Hannah,

16 3 1910
Florence Hilton of 49 Nile St
?, - Emily Hilton,

16 3 1910
Mary Annie Latham of 34 Reservoir St
?, - Mary Ellen Latham,

20 3 1910
Norman Booth of 3 Grecian Crescent
Daniel Booth, Tool Fitter - Mary,

20 3 1910
Bertha Lees of 11 Leach St
James Lees, Stripper and Grinder - Bertha,

20 3 1910
Enid Twigley of 25 Beechwood St
Thomas Twigley, Clerk - Alice,

23 3 1910
Mary Heaps of 85 Platt St
James Heaps, Grinder - Mary,

23 3 1910
Wilfred Tonge of 14 Back Barston
Peter Tonge, Labourer - Charlotte,

23 3 1910
Alice Hulme of 16 Channing St
John Hulme, Spinner - Mary Ellen,

23 3 1910
Mary Alice Taylor of 57 Plover St (formerly Brick St)
James Taylor, Labourer - Ellen,

30 3 1910
Margaret Ellen Baxter of 131 Plover St (formerly Brick St)
William John Baxter, Butcher - Minnie,

30 3 1910
Horace Earp of 11 Nile St
John William Earp, Moulder - Mary Jane,

30 3 1910
Frederick Lovatt of 17 Alston St
Joseph Lovatt, Spinner - Charlotte Louisa,

6 4 1910
Thomas Heyes of 95 Bull Lane
Thomas Heyes, Glass and China Dealer - Emily,

6 4 1910
Sarah Jackson of 41 Back Slaterfield
Thomas Edward Jackson, Labourer - Jane,

6 4 1910
Alice Pearson of 22 Philip St
John Livesey Pearson, Hairdresser - Mary,

6 4 1910
Lily McFarland of 19 Channing St
Albert McFarland, Minder - Elizabeth Alice,

10 4 1910
Dorothy Phillips of Foundry St
George Phillips, Tailor - Emily,

13 4 1910
Sarah Alice Borsay of 20 Grecian Crescent
William Henry Borsay, Carter - Maria,

13 4 1910
Annie Banks of 10 Gilnow Grove
Thomas Banks, Moulder - Eliza Ann,

14 4 1910
Clara Wallwork of 49 Grecian St
Robert Wallwork, Minder - Annie,

17 4 1910
Hilda Kershaw of 9 Broach St
Ernest Kershaw, Foreman in Bleachworks - Ann Jane,

17 4 1910
Edmund Wignall of 24 Bowness Rd
Edmund Wignall, Drawer in Bleachworks - Nancy Alice,

20 4 1910
Joyce Calvert of 50 Ainsdale Rd
Charles William Calvert, Agent - Ada,

20 4 1910
Leonard Makin of 22 Artillery St
Norman Makin, Grinder - Alice,

20 4 1910
Jack Hibbert of 48 Teal St
Harry Hibbert, Collier - Betsy,

20 4 1910
Mary Peers of 10 Back Farmer St
Thomas Henry Peers, Collier - Annie,

27 4 1910
Prudence Walkden of 6 Farmer St
John Walkden, Carter - Katherine,

27 4 1910
Mary Jane Walkden of 6 Farmer St
John Walkden, Carter - Katherine,

27 4 1910
Patience Smith of 10 Back Hobson St
William Smith, Weaver - Amelia,

1 5 1910
William Booth of 83 Crescent Rd
John William Booth, Spinner - Mary Alice,

4 5 1910
Mary Elizabeth Woodhead of 70 Grecian St
Harry Woodhead, Collier - Mary Elizabeth,

4 5 1910
Doris Grimshaw of 32 Whittaker St
Thomas Grimshaw, Moulder - Emily,

11 5 1910
Samuel Hardman of 4 Venture St
Tom Hardman, Iron Worker - Lily,

11 5 1910
Herbert Brimelow Hughes of 79 Rupert St
Alfred Hughes, Minder - Frances,

11 5 1910
Albert Henry Owen of 62 Rigby St
John Richard Owen, Carter - Elizabeth Ann,

11 5 1910
William Gaskell of 77 Clarendon St
William Gaskell, Carter - Ellen,

22 5 1910
Eva Hollows of 141 Bridgeman St
Herbert Hollows, Cotton Spinner - Elizabeth,

25 5 1910
Elizabeth Prince of 74 York St
?, - Margaret Prince,

25 5 1910
Thomas William Blackburn of 70 York St
Robert Blackburn, Bailiff - Bertha,

25 5 1910
Lily Holden of 11 High St
James Holden, Fitter - Edith,

1 6 1910
Thomas Duncalf of 5 Alston St
William Duncalf, Cotton Operative - Susannah,

8 6 1910
William Holiday of 11 Venture St
James Holiday, Labourer - Lavinia,

19 6 1910
Benjamin Brown of 53 Venture St
Benjamin Brown, Moulder - Emma,

19 6 1910
William Kateley of 2 Leach St
John Kateley, Spinner - Sarah,

19 6 1910
Ellen Foster of 58 Coe St
Thomas Foster, Collier - Mary Prudence,

19 6 1910
June Ward of 34 Thynne St
George William Ward, Labourer - Rose Hannah Jane,

19 6 1910
William Thomas Tatham of 49 Bryce St
Leonard Tatham, Asphalter - Mary Jane,

19 6 1910
Laura Clapperton of 198 Bradford Rd
George Clapperton, Manager - Jane,

22 6 1910
Edna Elizabeth Knowles of 34 Tildsley St
Thomas Samuel Knowles, Fitter - Elizabeth Ellen,

22 6 1910
Bertha Chadwick of 156 Parkfield Rd
Ernest Chadwick, Goods Guard - Rosannah,

22 6 1910
Cyril Chadwick of 156 Parkfield Rd
Ernest Chadwick, Goods Guard - Rosannah,

22 6 1910
Jessie Kerelson of 23 Mooney St
Albert Kerelson, Fitter - Jessie,

26 6 1910
Margaret Alice Walch of 15 Back o th Bank St
Charles Frederick Walch, Railway Inspector - Margaret Alice,

29 6 1910
Alfred Allsop of 44 Settle St
James Allsop, Spinner - Eliza Ann,

6 7 1910
James Walker of 9 Sidney St
?, - Selina Walker,

6 7 1910
Jane Gibson of 358 Lever St
Thomas William Gibson, Grinder - Eliza,

6 7 1910
Herbert Leather of 12 Back Lever St
George Leather, Labourer - Hannah,

6 7 1910
Elsie Roscoe of 27 Eustace St
Thomas Roscoe, Grocer - Alice,

10 7 1910
William Sheffield of 5 Fortland St
Edward Sheffield, Spinner - Edith,

10 7 1910
Alice Hamer of 1 Reservoir St
John Hamer, General Dealer - Sarah Jane,

13 7 1910
Louisa Sanderson of 15 Edward St, Moses Gate
Arthur Sanderson, Railway Stoker - Alice Ann,

13 7 1910
Emma Jackson of 3 Farmer St
George William Jackson, Carter - Margaret,

13 7 1910
Joseph Roberts of 18 Foundry St
Thomas Roberts, Painter - Betsy Hannah,

13 7 1910
Mary Ellen Morris of 70 Reservoir St
George Morris, Side Piecer - Martha Ann,

13 7 1910
William Glover of 13 Pitt St
George James Glover, Butcher - Florence,

13 7 1910
Elizabeth Ellen Holden of 14 Rebate St
Thomas Holden, Piecer - Margaret Alice,

17 7 1910
Dora Fox of 205 Bridgeman St
Ernest Fox, Inn Keeper - Martha,

17 7 1910
Doris Bagguley of 30 Edgmont Ave
George Linney Bagguley, Overlooker - Elizabeth,

20 7 1910
Henry Leach of 6 Elm St
Henry Leach, Labourer - Beatrice,

20 7 1910
Ann Murray of 32 Back John Taylor St
George Henry Murray, Labourer - Jane,

20 7 1910
Ethel Chadwick of 42 John Taylor St
Peter Chadwick, Labourer - Elizabeth,

20 7 1910
William Lomax of 87 Bull Lane
Ernest Lomax, Stone Mason - Mary Ellen,

23 7 1910
Edna May Jones of 10 Back Spring St
John Moses Jones, Cotton Mixer - Mary Elizabeth,

24 7 1910
Harry Ramsay of 6 Cecilia St
Harry Ramsay, Labourer - Ruth,

27 7 1910
Jack Davison Ross of 26 Tildsley St
Peter Ross, Cotton Spinner - Emma,

31 7 1910
James Arthur Solloway of 37 Ribblesdale Rd
Arthur Solloway, Overlooker - Catherine,

3 8 1910
Kenneth James Pilkington of 21 Cyril St
John Edward Pilkington, Joiner - Bertha,

10 8 1910
Peter Smith of 29 Platt St
Peter Smith, Police Officer - Bertha,

14 8 1910
Frank Boardman of 36 Little St
John Boardman, Fireman - Sarah,

17 8 1910
Ethel Shaw of 30 Flitcroft St
Herbert Shaw, Decorator - Margaret,

21 8 1910
Emma Moss of 17 Smith St
John Moss, Labourer - Emma,

21 8 1910
Walter Horrocks of 17 Venture St
James Horrocks, Clogger - Elizabeth,

24 8 1910
Harold Brooks of 23 Brierley St
James Brooks, Carter - Agnes Helen,

24 8 1910
Ethelbert Rudd of 29 Brierley St
Thomas Rudd, Collier Fireman - Annie,

24 8 1910
Ivy Rodgers of 21 Brierley St
John Herbert Rodgers, Labourer - Sarah Alice,

31 8 1910
John Roberts of 37 Holden St
Peter Roberts, Labourer - Maragert Alice,

4 9 1910
Wilhelmina Hanna of 69 Rishton Lane
George Hanna, Joiner - Mary,

7 9 1910
Robert Walker of 74 York St
Thomas Walker, Labourer - Annie,

7 9 1910
Alexander Vose of 55 Bryce St
Herbert Vose, Labourer - Emily,

7 9 1910
Rose Ackers of 47 Bryce St
John William Ackers, Hawker - Ada,

7 9 1910
Ava Ackers of 47 Bryce St
John William Ackers, Hawker - Ada,

7 9 1910
Edna Manuel of 51 Bryce St
Albert James Manuel, Porter - Margaret Ann,

7 9 1910
Emily Walmsley of 86 John Taylor St
Benjamin Walmsley, Labourer - Mary Jane,

7 9 1910
Frank Gerrard of 18 York St
Lawrence Gerrard, Coal Miner - Elizabeth Emma,

7 9 1910
Elizabeth Emma Gerrard of 18 York St
Lawrence Gerrard, Coal Miner - Elizabeth Emma,

14 9 1910
John Hough of 40 Smith St
John Hough, Cop Packer - Elizabeth,

14 9 1910
Thomas Walker of 5 Flitcroft St
Richard Henry Walker, Minder - Nancy,

21 9 1910
Frank Parsisson of 28 Rebate St
George Parsisson, Labourer - Ellen,

21 9 1910
Edward Holt of 23 Grecian Crescent
Alfred Holt, Collier - Sarah Ellen,

25 9 1910
Arthur Bleasdale of 23 Brandon St
Herbert Bleasdale, Cardroom Operative - Mary Ann,

25 9 1910
Elizabeth Palmer of 66 Reservoir St
James Palmer, Carter - Elizabeth Hannah,

25 9 1910
Robert Gore of 16 Gregson Field
James Gore, Piecer - Elizabeth,

28 9 1910
Phyllis Wood of 106 Bury Rd
Fred Wood, Caretaker - Alice,

1 10 1910
George Counsell of 69 Grecian St
Edward Counsell, Spinner - Elizabeth,

5 10 1910
Martha Heyes of 72 Reservoir St
William Heyes, Labourer - Clara,

5 10 1910
Annie Billington of 14 Back Hobson St
Robert Billington, Labourer - Margaret,

5 10 1910
Samuel Collier of 28 Norman St
Samuel Collier, Collier - Mary Alice,

5 10 1910
George Billington of 14 Back Hobson St
Robert Billington, Labourer - Margaret,

5 10 1910
Samuel Lowe of 43 York St
?, - - Maria Lowe,

5 10 1910
Kate Halliwell of 46 Slaterfield
James Halliwell, Collier - Kate,

5 10 1910
Victoria Isabella Crompton of 29 Holden St
Richard Crompton, Miner - Ellen,

5 10 1910
Sarah Crompton of 29 Holden St
Richard Crompton, Miner - Ellen,

9 10 1910
Phillis Gregory of 156 Fletcher St
Walter Gregory, Slater - Lily,

9 10 1910
Florence Graham of 51 Leach St
Albert Edward Graham, Stripper and Grinder - Bertha,

12 10 1910
Elizabeth Barnett of 14 Pennington Rd
James Edward Barnett, Engine Tenter - Elizabeth,

19 10 1910
John William Rawlinson of 24 Reservoir St
John William Rawlinson, Labourer - Elizabeth,

19 10 1910
Stanley Culshaw of 45 George St
Thomas Culshaw, Cotton Mixer - Harriet,

19 10 1910
Austin David Primrose of 91 York St
James Primrose, Bleacher - Marie,

19 10 1910
Frederick George Greenfield of 123 Plover St (formerly Brick St)
Frederick George Greenfield, Labourer - Elizabeth,

26 10 1910
Benjamin Bailey of 10 Back Hobson St
Thomas Moss Bailey, Labourer - Mary Jane,

26 10 1910
Charles Bailey of 8 Finney St
Thomas William Bailey, Iron Moulder - Margaret Alice,

30 10 1910
Charles Campbell of 10 Tyldesley St
Charles Campbell, Minder - Harriet Ann,

2 11 1910
James Rawsthorn of 83 Pitt St
William Rawsthorn, Labourer - Mary Alice,

2 11 1910
Tom Leatherbarrow of 102 Weston St
Thomas Leatherbarrow, Shunter - Lucy,

2 11 1910
Edna Elbertine Richards of 13 Broach St
Alfred Richards, Fitter - Mary Alice,

9 11 1910
Edith Mary Smith of 243 Bridgeman St
Harry Smith, Spinner - Mary Ellen,

9 11 1910
Alice Ward of 10 Norman St
William Ward, Spinner - Emma,

9 11 1910
Edith Burrows of 68 Venture St
Robert Burrows, Minder - Virtue Priscilla,

13 11 1910
Nellie Pollard of 185 Tonge Moor Rd
Harry Pollard, Draughtsman - Hannah,

23 11 1910
John Stanley Roberts of 139 Fletcher St
John Wolfenden Roberts, Butcher - Annie,

28 11 1910
Tom Wood of 52 Holden St
Adam Wood, Baker - Sarah Elizabeth,

30 11 1910
Alice Morris of 85 Rishton Lane
Stanley Morris, Butcher - Betsy,

30 11 1910
Mary Ann Hodson of 39 Clarendon St
John Hodson, Railway Platelayer - Hannah,

30 11 1910
Louisa Reddyhough of 29 Willis St
Thomas Reddyhough, Newsagent - Daisy,

30 11 1910
John Yates of 71 Division St
John Yates, Collier - Mary Alice,

30 11 1910
James Barlow of 72 Teal St
James Barlow, Labourer - Louisa,

30 11 1910
Cyril Shepherd of 197 Rishton Lane
Miles Shepherd, Postman - Jane,

7 12 1910
Alice Kay of 4 Channing St
Charles Kay, Minder - Alice,

14 12 1910
Elsie Worthington of 24 Plover St (formerly Brick St)
James Worthington, Labourer - Ellen,

14 12 1910
Gladys Worthington of 8 Grecian Crescent
Thomas Worthington, Warehouseman - Margaret Ellen,

14 12 1910
Bertha Hogg of 32 Nile St
John Robert Hogg, Collier - Bertha,

14 12 1910
Hilda Stafford of 19 York St
James Stafford, Labourer - Mary Ellen,

14 12 1910
Dorothy Jones of 3 John Cross St
David Jones, Stove Fitter - Lily,

18 12 1910
Elizabeth Alice Schofield of 109 Plover St (formerly Brick St)
John Schofield, Minder - Mary Emma,

18 12 1910
Arthur Dandy of 16 Moore St
Walter Dandy, Minder - Mary Ann,

21 12 1910
Helen Ashcroft of 31 Holden St
James Edward Ashcroft, Labourer - Hannah,

21 12 1910
Mary Clarke of 46 Venture St
William Clarke, Minder - Mary,

25 12 1910
James Alfred Tinsley of 11 Roxalina St
Alfred Tinsley, Caretaker - Nancy,

25 12 1910
Emily Brown of 99 Reservoir St
William Brown, Minder - Ann,

1 1 1911
John Asten of 32 Reddish, Stockport
William Henry Asten, Warehouseman - Sarah Ann Schofield,

4 1 1911
Annie Cunliffe of 7 Leach St
Ernest Cunliffe, Labourer - Margaret,

4 1 1911
George Towler of 67 Grecian St
Benjamin Towler, Carter - Nellie,

4 1 1911
Hilda Wood of 70 Grecian St
?, - - Jane Elizabeth Wood, Doubler

8 1 1911
Edith Halliwell of 90 Eustace St
James Halliwell, Minder - Lily,

10 1 1911
Norman Hurst of 82 Chorley Old Rd
Samuel Hurst, Builder's Manager - Edith,

18 1 1911
Frederick Knott of 98 Holden St
Frederick Knott, Miner - Annie,

22 1 1911
Mary Ann Atkinson of 2 Providence St
James Atkinson, Labourer - Mary Ann,

25 1 1911
Samuel Aldred of 43 Back Slaterfield
Fred Aldred, Collier - Jane,

29 1 1911
Susannah Greenhalgh of 129 Plover St (formerly Brick St)
John William Greenalgh, Minder - Martha Ann,

29 1 1911
Annie Higham of 79 Grecian St
John Higham, Piecer - Elizabeth,

29 1 1911
Albert Allcock of 59 York St
Joseph Allcock, Labourer - Lucy,

1 2 1911
Rhoda Rothwell of 27 Platt St
Joseph Rothwell, Iron Worker - Mary,

1 2 1911
Alice Monks of 35 Sidney St
James Monks, Labourer - Mary Alice,

1 2 1911
Ethel Hall of 70 Coe St
Charles Hall, Labourer - Ellen,

1 2 1911
Ellen Loynd Fairclough of 107 Bridgeman St
Walter Fairclough, Cabinet Maker - Catharine,

7 2 1911
James Barlow of 43 Rishton Lane
Thomas Barlow, Minder - Eliza,

8 2 1911
Elsie Sykes of 12 Back York St
Peter Sykes, Labourer - Mary Ann,

8 2 1911
John Sharples of 83 Clarendon St
John Sharples, Iron Turner - Margaret,

8 2 1911
Rose Ann Brown of 6 Gregson Field
Thomas Brown, Labourer - Elizabeth,

8 2 1911
Margaret Alice Tipping of 59 Parrot St
Thomas Tipping, Carter - Selina,

12 2 1911
Harold Nuttall of 386 Bridgeman St
James Nuttall, Grocer - Lillian,

15 2 1911
Frederick Mort Ross of 48 Leach St
Robert Ross, Minder - Sarah Ellen,

15 2 1911
Percy Blackburn of 8 Bull Lane
Percy Blackburn, Labourer - Ethel,

15 2 1911
Prudence Whittaker of 53 Nile St
Abraham Thomas Whittaker, Labourer - Martha Annie,

15 2 1911
Nellie Orrell of 21 Reservoir St
John Orrell, Labourer - Margaret Ann,

18 2 1911
Agnes Tomlinson of 92 Platt St
John Richard Tomlinson, Cart Sheet Maker - Annie,

19 2 1911
George Bush of 10 Arlington St
James William Bush, Machinist - Alice,

22 2 1911
Ernest Shaw of 19 Grecian St
George Shaw, Collier - Elizabeth Alice,

22 2 1911
Ethel Leyland of 26 Bull Lane
Herbert Leyland, Piecer - Annie Lillah,

22 2 1911
Martha Evelyn Orlopp of 356 Lever St
Peter Orlopp, Walking Stick Dresser - Martha,

26 2 1911
James Robey of 60 Coe St
William Henry Robey, Coal Crofter - Mary,

5 3 1911
Sylvia Gertrude Halliwell of 14 Albert St
John Robert Halliwell, Clerk - Ethel,

12 3 1911
Alice Pasquill of 32 Shaw St
William Pasquill, Bailiff - Catherine,

12 3 1911
Caroline Bunyan of 50 Lark St
Frederick Bunyan, - - Florence,

12 3 1911
Violet Colderley of 7 Glynn St
James Colderley, Minder - Mary Ellen,

15 3 1911
Peter Hamer of 41 Holden St
Peter Hamer, Labourer - Mary,

15 3 1911
Doris Magee of 21 Lily St
William Magee, Iron Turner - Jane,

15 3 1911
Lilian Lockton of 373 Lever St
James Lee Lockton, Labourer - Sarah Elizabeth,

15 3 1911
Sarah Ann Pryers of 20 Reservoir St
Thomas Pryers, Labourer - Elizabeth,

15 3 1911
Nellie Shepherd of 36 Pennington Rd
James Shepherd, Minder - Elizabeth,

15 3 1911
Alice Tomlinson of 26 Cecilia St
John Henry Tomlinson, Overlooker - Mary Elizabeth,

15 3 1911
Betsy Orrell of 17 Moore St
Fred Orrell, Carter - Alice,

15 3 1911
Gertrude Hamer of 25 Flitcroft St
George Hamer, Minder - Mary Ellen,

19 3 1911
Lawrence Arthur Melling of 108 Lever St
Lawrence Arthur Melling, Tailor - Sarah Ellen,

22 3 1911
Lilian Hodgkiss of 56 Slaterfield
James Hodgkiss, Collier - Mary Alice,

22 3 1911
Thomas Smith of 92 Reservoir St
Thomas Alfred Smith, Carter - Mary Alice,

26 3 1911
Emily Crompton Hughes of 16 Ainsdale Rd
William Hughes, Spinner - Bertha,

29 3 1911
Bessie Powell of 272 Lever St
Robert Powell, Miner - Elizabeth,

5 4 1911
Edna Blackburn of 22 Channing St
Samuel Nicholson Blackburn, Hairdresser - Lily,

5 4 1911
Stanley Rhodes of 5 Moore St
Joseph Rhodes, Stoker - Sarah,

9 4 1911
Edith Boulton of 98 Parkfield Rd
Thomas Boulton, Railway Foreman - Emily,

12 4 1911
Ellis George Mather of 9 John Cross St
Walter Mather, Fitter - Theresa,

16 4 1911
Benjamin Harold Hay of 14 Ashworth St
Harold Hay, Labourer - Sarah Ellen,

16 4 1911
Thomas Harrison of 37 Rushey Fold Lane
Walter Harrison, Carter - Alice Ann,

16 4 1911
Richard Stephens of 53 Venture St
Peter Stephens, Postman - Emma,

19 4 1911
Blanche Phyllis Merry of 40 Croft St
Thomas Merry, Wholesale Tradesman - Blanche Theresa,

30 4 1911
Elizabeth Ward of 19 Bella St
Alexander Ward, Moulder - Elizabeth,

3 5 1911
James Nicholson of 10 Broach St
William Nicholson, Twister - Maria,

3 5 1911
Mary Alice Sixsmith of 24 Rebate St
Richard Sixsmith, Collier - Mary Alice,

17 5 1911
John William Bromiley of 36 Channing St
William Bromiley, Collier - Emily,

17 5 1911
Maria Senior of 28 Reservoir St
Robert William Senior, Moulder - Maria,

24 5 1911
Lily Hailwood of 75 Venture St
Richard Hailwood, Brick Maker - Hannah,

24 5 1911
Frederick James Owens of 62 Rigby St
John Richard Owens, Carter - Elizabeth Ann,

28 5 1911
John Coop Harrison of 35 Holden St
?, - - Beatrice Harrison, Domestic Servant

7 6 1911
William Fallows of 65 Lark St
William Fallows, Labourer - Mary,

7 6 1911
Alice McGreaves of 204 Lever St
Joseph McGreaves, Window Cleaner - Florence,

14 6 1911
William Kirkwood of 10 Newport St
William Kirkwood, Minder - Margaret,

14 6 1911
Joseph Nelson of 16 Grecian St
Thomas Nelson, Cane Worker - Annie,

14 6 1911
Abraham Readey of 45 Slaterfield
Abraham Readey, Collier - Alice,

14 6 1911
John Naylor of 10 Bradshaw St
James Naylor, Cotton Feeder - Ellen,

18 6 1911
Margaret Ann Heap of 33 Foundry St
William James Heap, Brick Setter - Mary Hannah,

18 6 1911
Albert Broughton of 90 Clarendon St
William Ellis Broughton, Piecer - Elizabeth Alice,

21 6 1911
Minnie Williamson of 307 Settle St
Richard Williamson, Cotton Operative - Mary Ellen,

21 6 1911
Wilhelmina Travers of 376 Lever St
Albert Victor Travers, Fireman - Florence,

21 6 1911
Ivy Alice Berry of 88 Teal St
Samuel Berry, Tan Yard Worker - Alice Ann,

28 6 1911
James Stanley Dace of 60 Slaterfield
Henry Dace, Labourer - Rosannah,

28 6 1911
William Grundy of 18 Hobson St
William Grundy, Labourer - Eliza,

28 6 1911
Tom Parsisson of 28 Rebate St
George Parsisson, Labourer - Ellen,

28 6 1911
Lily Rawsthorn of 96 Venture St
Samuel Rawsthorn, Minder - Harriet,

28 6 1911
Robert William Bradley of 74 Grecian St
Robert Harold Augustus Bradley, Shop Assistant - Elizabeth,

28 6 1911
Robert Riley of 18 Rebate St
Robert Riley, Brick Setter - Martha,

9 7 1911
Ashworth Blackburn of 84 Sidney St
Robert Blackburn, Bailiff - Bertha,

9 7 1911
Ellen Lunney of 14 Lever St
Bartholomew Lunney, Side Piecer - Ellen,

12 7 1911
Charles Malcolm Morrison of 22 Rebate St
John Morrison, Painter - Hannah,

16 7 1911
Ernest Wallwork of 47 Grecian St
Robert Wallwork, Minder - Annie Eliza,

19 7 1911
Violet Washington of 12 Moncrieffe St
James Washington, Hairdresser - Elizabeth Ann,

19 7 1911
Sarah May Clough of 33 Coe St
John Clough, Side Piecer - Sarah,

19 7 1911
Elizabeth Bagguley of 402 Derby St
George Bagguley, Carder - Elizabeth,

26 7 1911
Ada Ashworth of 54 Teal St
John Ashworth, Greengrocer - Emily,

2 8 1911
Edna May Pearson of 89 Manchester Rd
Thomas Pearson, Carter - Sarah Ann,

2 8 1911
Nellie Johnson of 69 Rothwell St
Thomas Johnson, Fitter - Jane,

2 8 1911
Mary Jane Dewhurst of 16 Crowther St
Elijah Dewhurst, Spinner - Mary Jane,

4 8 1911
Norman Harrison of 5 Finney St
Francis Harrison, Minder - Ada,

7 8 1911
Abraham Gerald Fitton of 70 Rigby St
William Fitton, Labourer - Marion Ruth,

9 8 1911
Ann Ellen Cadhe of 59 Rigby St
Robert Cadhe, Miner - Lily,

9 8 1911
Stanley Glynn of 68 Coe St
James Glynn, Labourer - Ethel,

9 8 1911
Ambrosine Foster of 95 John Taylor St
Squire Foster, Striker - Elizabeth,

13 8 1911
Herbert Halliwell of Back York St
Herbert Halliwell, Carter - Kate,

13 8 1911
Elizabeth Ann Howarth of 54 Venture St
Joseph Howarth, Labourer - Elizbeth Ann,

13 8 1911
Mary Elizabeth Parkinson of 102 Reservoir St
Richard Parkinson, Labourer - Annie,

16 8 1911
Edmund Archibald Peel of 16 Woodgate St
George Henry Peel, Foreman - Elizbeth Ann,

21 8 1911
Sally Hodgkiss of 42 Rigby St
Robert Hodgkiss, Brewer - Elizabeth Alice,

27 8 1911
Henrietta Hunt of 42 John Taylor St
Jonathan Hunt, Tap Examiner - Jane,

30 8 1911
Maria Amy Glover of 13 Pitt St
George James Glover, Butcher - Florrie,

30 8 1911
William Pilkington of 14 Platt St
William Pilkington, Stripper and Grinder - Edith Annie,

6 9 1911
James Smith of 9 Pitt St
?, - - Charlotte Ann, Domestic Servant

6 9 1911
Norman Maiden of 31 Pilkington Drive
Robert Maiden, Motor Driver - Mary,

6 9 1911
Walter Greenhalgh of 19 Fletcher St
Robert Greenhalgh, Collier - Jane,

10 9 1911
Kenneth Humphreys of 167 Westbourne Ave
William Thomas Humphreys, Professional Footballer - Ellen,

13 9 1911
Hilda Walker of 82 Reservoir St
Thomas Walker, Labourer - Annie,

13 9 1911
Arthur Williamson of 40 Nile St
Alfred Williamson, Labourer - Bertha,

13 9 1911
John Hulme of 20 Rebate St
Samuel Hulme, Spinner - Theresa,

13 9 1911
Annie Clegg of 26 Reservoir St
Walter Clegg, Shingler - Mary Jane,

17 9 1911
Annie Robinson of 22 Minorca St
Ben Robinson, Core Maker - Lizzie,

19 9 1911
Marie Fletcher of 42 Ainsdale Rd
Cornelius Fletcher, Brick Man and Plasterer - Mary Jane,

20 9 1911
Walter Wynne of 56A Coe St
James Wynne, Bottler - Esther,

24 9 1911
Jessie Chadwick of 83 John Taylor St
Jesse Chadwick, Labourer - Beatrice,

24 9 1911
Elizabeth Jane Swain of 27 Reservoir St
Thomas Swain, Labourer - Mary Jane,

27 9 1911
William Dunn of 32 Venture St
Thomas Dunn, Spinner - Emily,

27 9 1911
Alice Astley of 59 Clarendon St
Henry Astley, Labourer - Charlotte,

27 9 1911
Lily Brown of 72 Clarendon St
Hugh Brown, Moulder - Alice Ann,

1 10 1911
George Henry Murray of 56 Coe St
George Henry Murray, Labourer - Jane,

1 10 1911
Jack Forbes Crabtree of 36 Grecian St
Jack Crabtree, Oiler and Greaser - Gertrude Annie,

1 10 1911
Stanley Lee of 202 Lever St
George Stanley Lee, Plumber - Martha,

1 10 1911
Evelyn Lee of 202 Lever St
George Stanley Lee, Plumber - Martha,

1 10 1911
Alice Margaret Lee of 202 Lever St
George Stanley Lee, Plumber - Martha,

4 10 1911
Hilda Mullard of 49 Nile St
Edward Mullard, Carter - Eliza,

4 10 1911
Charles Geoffrey Holgate of 242 Rishton Lane
John Holgate, Clerk - Alice,

8 10 1911
Bessie Elizabeth Whitehead of 28 Melville St
Fred Whitehead, Barman - Elizabeth,

11 10 1911
Peter Ralph of 12 Flitcroft St
Peter Warburton Ralph, Joiner's Labourer - Polly,

15 10 1911
May McArdle of 45 Foundry St
?, - - Sarah Elizabeth, Mill Hand

18 10 1911
Norman Hurst of 67 Rothwell St
John Hurst, Cooper - Minnie,

22 10 1911
Wilfred Wolstenhome of 7 Ribblesdale Rd
Ernest Wolstenhome, Operative Cotton Spinner - Edith Mary,

22 10 1911
George Edwin Higson of 130 Hulton Lane
Ernest John Higson, Clerk - Beatrice,

25 10 1911
Mabel Holmes of 84 Holden St
Thomas Holmes, Labourer - Charlotte,

25 10 1911
Harold Holmes of 84 Holden St
Thomas Holmes, Labourer - Charlotte,

25 10 1911
Robert D. Miller of 4 Hobson St
Harry Miller, - Fanny,

25 10 1911
Esther Goodhead of 160 Fletcher St
Robert Goodhead, Hall Keeper - Betsy Ann,

25 10 1911
Elsie Quinn of 5 Nile St
James Quinn, Joiner - Bertha,

25 10 1911
Mary Elizabeth Redshaw of 72 York St
Albert Redshaw, Labourer - Mary Elizabeth,

25 10 1911
Charles Henry Higginbottom of 76 Holden St
Charles Henry Higginbottom, Doubler - Edith,

1 11 1911
Miriam Agnes McFarlane of 36 Coe St
Robert McFarlane, Labourer - Priscilla,

8 11 1911
Nathan Roberts of 55 Leach St
David Lloyd Roberts, Fruiterer - Florence,

8 11 1911
Herbert Mort of 17 Cecilia St
John Mort, Fitter - Sarah Ann,

15 11 1911
Hilda Jones of 95 Bull Lane
Moses Jones, Pavior - Ellen,

15 11 1911
Archibald Wright of 84 Shaw St
James Wright, Moulder - Elizabeth,

15 11 1911
Harriet Burrows of 56 Coe St
William Burrows, Labourer - Harriet,

22 11 1911
Simeon Bates of 8 Mooney St
Simeon Bates, Labourer - Primrose Helena,

22 11 1911
Edith Earp of 90 John Taylor St
John William Earp, Moulder - Mary Jane,

29 11 1911
Lydia Cowper of 55 Plover St (formerly Brick St)
Robert Cowper, Labourer - Elizabeth Ann,

29 11 1911
John William Whalley of 36 Flitcroft St
John William Whalley, Chauffeur - Amy,

6 12 1911
Peter Ridings of 10 Broach St
Edward Ridings, Piecer - Elizabeth Ann,

1 12 1911
Alice Boardman of 17 Norman St
Peter Boardman Boardman, Bowl Maker - Emma,

13 12 1911
Prudence Woodcock of 80 Holden St
Thomas Woodcock, Collier - Mary Ellen,

17 12 1911
Henry Cook of 18 Artillery St
Thomas Cook, Crofter - Elizbeth Alice,

17 12 1911
Richard Walker of 5 Flitcroft St
Richard Henry Walker, Minder - Nancy,

24 12 1911
Harry Tootell Shuttleworth of 20 East Bank St
Albert Shuttleworth, Plainer - Esther,

27 12 1911
Alice Britton of 2 Providence St
James Britton, Labourer - Mary Ann,

27 12 1911
James Edwards of 34 Rigby St
?, - - Sarah Ann Edwards, Housekeeper

31 12 1911
Edward Tatlock of 35 Shaw St
?, - - Elizabeth Tatlock,

31 12 1911
Florence Brammer of 10 Siddall St, Radcliffe
Arthur Brammer, Joiner - Annie,

3 1 1912
Millicent Furnival of 11 Finney St
Joseph Furnival, Iron Mill Roller - Nancy,

10 1 1912
James Howarth of 78 Rishton Lane
?, - - Ethel,

10 1 1912
Doris Hampson of 108 Holden St
William Hampson, Carter - Jane,

14 1 1912
John Hurst of 74 Rigby St
George Hurst, Window Cleaner - Sarah Jane,

17 1 1912
John Higham of 9 Whittaker St
John Higham, Piecer - Elizabeth,

17 1 1912
Ethel Russell of 38 Venture St
Bolton Russell, Labourer - Alice,

21 1 1912
Hilda Smethurst of 14 Beechwood St
Samuel Smethurst, Police Constable - Mary Elizabeth,

21 1 1912
Nellie Edge of 45 Second Ave
Walter Edge, Warehouseman - Helen,

24 1 1912
Ann Cornwell of 24 Bull Lane
Charles H. Cornwell, Collier - Jane,

24 1 1912
John Barlow of 72 Teal St
James Barlow, Labourer - Louisa,

24 1 1912
Jack Brownlow of 43 Division St
Fred Brownlow, Labourer - Alice,

28 1 1912
Arnold Tootell of Lum Hill, Darcy Lever
William James Tootell, Crucible ? - Sarah Ann,

7 2 1912
James Burrows of 68 Venture St
Robert Burrows, Minder - Virtue Priscilla,

7 2 1912
Hilda Bailey of 64 Shaw St
William Bailey, Platelayer - Hannah,

11 2 1912
Lilian Palmer of 66 Reservoir St
James Palmer, Carter - Elizabeth Hannah,

11 2 1912
Nancy Makin of 61 Nile St
John Robert Makin, Stripper and Grinder - Elizabeth Ellen,

11 2 1912
Ethel Fagan of 29 Back Nile St
James Fagan, Labourer - Ada,

11 2 1912
Colin Campbell of 35 Roxalina St
Charles Campbell, Minder - Harriet Ann,

14 2 1912
Alice Pennington of 16 Alston St
Charles Pennington, Iron Worker - Mary Alice,

14 2 1912
Maud Timms of 94 Platt St
Richard Timms, Piecer - Maud,

14 2 1912
John Stove of 36 Holden St
Joseph Stove, Crofter - Florence,

21 2 1912
Phyllis Turner of 33 Sidney St
William Turner, - - Louisa,

21 2 1912
Lily Smethurst of 104 Clarendon St
Joseph Smethurst, Spinner - Maria,

25 2 1912
Harry Tong of 22 Broach St
Walter Tong, Mill Manager - Sarah,

28 2 1912
Herbert Bolton of 11 Pitt St
Samuel Bolton, Labourer - Alice,

28 2 1912
Doris Heald of 13 Division St
Absalom Heald, Cotton Operative - Mary,

28 2 1912
Mary Shuttleworth of 65 Leach St
Thomas Shuttleworth, Cotton Operative - Annie,

28 2 1912
Annie Fletcher of 40 Bowness Rd
Ellis Fletcher, Minder - Ellen,

3 3 1912
Harry Thomas of 23 Alder St
Robert Thomas, Minder - Annie,

3 3 1912
Irene May Lever of 12 Stafford St
Richard Lever, Labourer - Sarah Jane,

6 3 1912
Carl Norris of 69 Back Coe St
Samuel Norris, Labourer - Margaret,

6 3 1912
Edith Smith of 12 Reservoir St
Harry Smith, Railway Carriage Examiner - Susan,

6 3 1912
Wilfred Morris of 124 Brandwood St
Frederick Morris, Twister - Florence,

6 3 1912
Robert Evans of 18 Rishton Lane
George Edward Evans, Iron Worker - Mary Ann,

13 3 1912
Linda Greenalgh of 19 Fletcher Court
Robert Greenhalgh, Collier - Jane,

13 3 1912
Samuel Bateson of 49 Grant St
Frederick Bateson, Ship Maker - Susannah,

20 3 1912
Mary Jane Hill of 65 George St
Rowland Hill, Joiner - Beatrice,

31 3 1912
Robert Fitton of 17 Pitt St
William Fitton, Bricklayer - Marion Ruth,

24 3 1912
Elsie Whittaker of 30 Rigby St
Joe Whittaker, Gas Fitter - Elizabeth Ann,

27 3 1912
Ann Stuart of 101 Clarendon St
William H. Stuart, Carter - Ann,

27 3 1912
Minnie Rudd of 29 Brierley St
Thomas Rudd, Collier - Annie,

27 3 1912
Annie Bromley of 36 Reservoir St
George Bromley, Labourer - Mary Ellen,

1 4 1912
John Brownlow of 245 Bridgeman St
John Brownlow, Maker Up - Margaret Hannah,

3 4 1912
Ann Roberts of 95 Plover St (formerly Brick St)
Frederick Roberts, Labourer - Sarah Ellen,

3 4 1912
Dorothy Bennett of 24 Venture St
Thomas Bennett, Furnaceman - Dorothy Jane,

3 4 1912
George Mills of 21 Settle St
John Flitcroft Mills, Piecer - Martha Jane,

3 4 1912
Nora Victoria Daniels of 229 Settle St
James Daniels, Agent - Mary Elizabeth,

10 4 1912
Joseph Bannister of 98 Venture St
Dennis Bannister, Labourer - Alice,

10 4 1912
Walter Fletcher of 28 York St
Walter Fletcher, Labourer - Ann,

17 4 1912
Walter Pendlebury of 27 King St, Westhoughton
Walter Pendlebury, Plumber - Elizabeth Ann,

17 4 1912
Ann Pendlebury of 27 King St, Westhoughton
Walter Pendlebury, Plumber - Elizabeth Ann,

20 4 1912
Edith Connor of 32 Nile St
James William Connor, Stick Finisher - Amelia,

21 4 1912
Margaret Quail of 232 Halliwell Rd
?, - - Alice,

21 4 1912
Doris Emily Atkinson of 34 Platt St
Samuel Atkinson, Spinner - Annie Maria,

24 4 1912
Annie Horrocks of 50 Sidney St
George James Horrocks, Stripper and Grinder - Mary Alice,

24 4 1912
Ada Gorse of 293 Lever St
Thomas Gorse, Labourer - Mary Ann,

28 4 1912
Bertha Hart of 27 Grecian St
John William Hart, Father in Lunatic Asylum - Ellen,

1 5 1912
George Arthur Peake of 28 Peabody St
Benjamin Robert Peake, Iron Worker - Florence,

1 5 1912
Hermann Myers of 15 Roxalina St
Henry Charles Myers, Belt Maker - Sarah Jane,

1 5 1912
Doris Rawlinson of 51 Back York St
William Rawlinson, Labourer - Nancy,

1 5 1912
Edna Jackson of 51 Division St
William Jackson, Labourer - Ellen,

8 5 1912
Elizabeth Thomas of 16 Gregson Field
-, - - Beatrice, Domestic Servant

10 5 1912
Rose Winder of 55 Pitt St
Isaac Winder, Night Doubler - Martha,

15 5 1912
Hannah Hall of 84 John Taylor St
Thomas Hall, Grave Digger - Emma Elizabeth,

19 5 1912
William Crook of 10 Back Gregson Field
John William Crook, Painter - Emma,

19 5 1912
Barbara Southward Winder of 108 Dorset St
Richard Winder, Miller - Ruth,

19 5 1912
Phyllis Mary Kirkman of Weston St (Mill House)
John Kirkman, Miller - Annie,

19 5 1912
Alexandra Jenkins of 202 Bridgeman St
Stewart Jenkins, Painter - Agnes,

26 5 1912
Lilian Birch of 49 Bryce St
Joseph Birch, Labourer - Caroline,

2 6 1912
Marrion Knowles of 5 Rishton Lane
Thomas Samuel Knowles, Fitter - Elizabeth Ellen,

2 6 1912
Lillian Knowles of 5 Rishton Lane
Thomas Samuel Knowles, Fitter - Elizabeth Ellen,

5 6 1912
Harold Holmes of 70 John Taylor St
-, Married woman (but child illegitimate) - Rebecca Holmes,

19 6 1912
Joyce Turner of 107 Calvert Rd
Charles Turner, Pawn Broker - Bertha,

19 6 1912
Harry Roberts of 18 Foundry St
Thomas Roberts, Painter - Betsy Hannah,

19 6 1912
Lily Heyes of 95 Bull Lane
Thomas Heyes, Carter - Emily,

19 6 1912
Mary Hailwood of 94 Reservoir St
Joseph Hailwood, Labourer - Florence,

19 6 1912
Nellie Hulme of 16 Channing St
John Hulme, Minder - Mary Ellen,

22 6 1912
John Parker of 62 Slaterfield
-, - - Ada Parker, Box Tenter

26 6 1912
George Morris of 70 Reservoir St
George Morris, Driller - Martha Ann,

26 6 1912
Ellen Brandwood of 78 John Taylor St
Ernest Brandwood, Gas Stoker - Florence,

26 6 1912
Lily Hamer of 1 Reservoir St
John Hamer, Grocer - Sarah Jane,

26 6 1912
Mary Powers of 20 Little St
Joseph Powers, Minder - Hannah,

26 6 1912
John Vasey of 16 Whittaker St
Thomas Vasey, Iron Worker - Sarah Jane,

3 7 1912
Ernest Palmer of 96 Reservoir St
James Palmer, Iron Worker - Jane,

10 7 1912
Phoebe Beardsworth of 37 Whittaker St
Albert Beardsworth, Labourer - Phoebe,

14 7 1912
Hilda Marsh of 53 Leach St
Joseph Beardsworth, Fitter - Ann,

14 7 1912
Ida Jevons of 23 Flitcroft St
Henry Marsh, Brick Maker - Elizabeth,

17 7 1912
James Edward Wood of 70 Grecian St
-, - - Jane Elizabeth Jevons,

17 7 1912
Joseph Woodhead of 70 Grecian St
Harry Woodhead, Collier - Mary Elizabeth,

17 7 1912
Joseph Harlow of 61 Back York St
Frederick Harlow, Moulder - Mary Ellen,

19 7 1912
Esther Egerton of 76 Reservoir St
William Henry Egerton, Furnaceman - Mary Ellen,

19 7 1912
William Potts of 91 Reservoir St
James Potts, Coal Bagger - Florence,

19 7 1912
James Albert Potts of 91 Reservoir St
James Potts, Coal Bagger - Florence,

24 7 1912
Stanley Mann of 89 Auburn St
Richard Mann, Bricklayer - Sarah,

24 7 1912
Esther Southworth of 20 Grecian Crescent
Walter Southworth, Labourer - Hannah,

28 7 1912
Sarah Jane Barnes of 44 Plover St (formerly Brick St)
William Barnes, Miner - Emily,

28 7 1912
Thomas Kay of 69 Division St
William Kay, Labourer - Beatrice,

31 7 1912
Lillian Ashcroft of 32 Plover St (formerly Brick St)
William Henry Ashcroft, Miner - Margaret Ann,

31 7 1912
Margaret Ann Ashcroft of 32 Plover St (formerly Brick St)
William Henry Ashcroft, Miner - Margaret Ann,

7 8 1912
Hilda Schofield of 96 John Taylor St
James Schofield, Labourer - Annie,

7 8 1912
Edith Pemberton of 40 Reservoir St
Peter Pemberton, Collier - Eliza Ann,

7 8 1912
Edna Tomlinson of 92 Platt St
John Tomlinson, Card Sheet Maker - Annie,

18 8 1912
Harry Loftus of 95 Platt St
Harry Loftus, Safe Maker - Annie,

21 8 1912
Doris Hailwood of 66 Holden St
James Hailwood, Carter - Mary Ann,

21 8 1912
Florence Hindley of 96 Holden St
John Hindley, Mill Hand - Mary Jane,

21 8 1912
Jessie Kay of 14 Ashworth St
Harold Kay, Labourer - Sarah Ellen,

25 8 1912
Hilda Winward of 225 Bridgeman St
Herbert Winward, Carter - Florence,

25 8 1912
Charles Pover of 224 Lever St
Thomas Pover, Labourer - Sarah Ellen,

3 9 1912
Kittie Glover of 14 Pennington Rd
George Glover, Engine Tenter - Katherine Bond,

4 9 1912
James F. Cooke of 58 Rigby St
Robert Cooke, Miner - Lily,

4 9 1912
Florence Hodgkiss of 42 Rigby St
Robert Hodgkiss, Brewer - Elizabeth Ann,

8 9 1912
Marjorie Alice Greenalgh of 161 Church St, Westhoughton
John Edward Greenalgh, Assurance Superintendant - Hannah Louisa,

8 9 1912
Frank Leyland of 60 Edale Rd, Leigh
Richard Leyland, Spinner - Emma,

15 9 1912
Lily Chadwick of 83 John Taylor St
Joseph Chadwick, Railway Servant - Eliza,

15 9 1912
Frank Taylor Hardman of 47 McKean St
Francis Hardman, Tram Driver - Sarah Alice,

15 9 1912
George Frederick Pollard of 35 Tonge Park Ave
Harry Pollard, Draughtsman - Hannah,

18 9 1912
Edward Monks of 61 Bryce St
David Monks, Lime Washer - Jane,

18 9 1912
James Morris of 137 Plover St (formerly Brick St)
Stanley Morris, Butcher - Betsy,

18 9 1912
John Fletcher of Orlando St, Cattle Market Hotel
James Fletcher, Hotel Manager - Alice,

22 9 1912
Wilfred Towler of 20 Norman St
Benjamin Towler, Carter - Nellie,

25 9 1912
Peter Percival of 5 Sandham
Harry Percival, Collier - Eliza,

25 9 1912
James Gregory of 360 Lever St
Richard Gregory, Minder - Maud,

29 9 1912
Martha Harrison of 25 Dover St
William Smith Harrison, ? - Patience,

2 10 1912
Albert Colderley of 86 Holden St
Charles Colderley, Minder - Mary Ellen,

2 10 1912
Samuel Rawsthorn of 26 Rigby St
John Rawsthorn, Minder - Esther,

5 10 1912
James Clapp of 46 Grecian St
Albert Clapp, Club Collector - Annie,

9 10 1912
Arthur Ball of 8 Venture St
Henry Ball, Carpenter - Ethel,

9 10 1912
Walter Parsisson of 52 Bull Lane
George Parsisson, Labourer - Ellen,

13 10 1912
Maggie Liptrot of 15 Calvert Rd
Abraham Liptrot, Railway Guard - Margaret,

13 10 1912
Herbert Vose of 55 Bryce St
Herbert Vose, Firebeater - Emily,

13 10 1912
Elizabeth Ann Coop of 39 Manchester Rd, Wingates
John Coop, Collier - Beatrice Rose,

16 10 1912
Edna Percival of 9 Albion St
Herbert Percival, Collier - Margaret Ellen,

16 10 1912
Annie Crompton of 75 Platt St
James Henry Crompton, Labourer - Annie,

20 10 1912
May Finch of 40 Platt St
Thomas Finch, Bricklayer - Eleanor,

20 10 1912
Eleanor Finch of 40 Platt St
Thomas Finch, Bricklayer - Eleanor,

20 10 1912
Frank Lee of 202 Lever St
George Stanley Lee, Plumber - Martha,

23 10 1912
Elizabeth Ann Fletcher of 14 Bull Lane
Joseph Fletcher, Hawker - Elizabeth,

27 10 1912
Mary Banagan of 59 Grecian St
Stephen Banagan, Labourer - Mary Ellen,

27 10 1912
John Robert Halliwell of 3 Brandon St
John Robert Halliwell, Clerk - Ethel May,

6 11 1912
Ronald Smith of Green Lane, Holly Bank
Thomas Smith, School Master - Nena,

6 11 1912
Fred Smalley of 4 Hewitt St
James Smalley, Crofter - Martha Ann,

6 11 1912
Elizabeth Jackson of 3 Farmer St
George William Jackson, Carter - Margaret,

6 11 1912
Alice Newton of 5 Grecian St
Robert Newton, Spinner - Jessie,

6 11 1912
William Ormandy Gibson of 138 Sidney St
Walter Ormandy Gibson, Finisher - Annie,

6 11 1912
James Naylor of 18 Bull Lane
James Naylor, Cotton Feeder - Ellen,

6 11 1912
Walter Green of 2 Finney St
Walter Green, Bailiff - Elizabeth Ann,

10 11 1912
Hilda Hool of 53 Grecian St
John Hool, Assurance Agent - Martha Ellen,

13 11 1912
Florence Sykes of 26 Venture St
Albert Sykes, Iron Fitter - Alice Hannah,

19 11 1912
Martha Ellen Wilson - Wallwork of 93 Bull Lane
-, - - -,

19 11 1912
Sarah Yates - Sumner of 50 Holden St
-, - - -,

24 11 1912
William Haslam of 39 Grecian St
Richard William Haslam, Collier - Lily,

27 11 1912
Agnes Rogerson of 3 Sandham
James Rogerson, Labourer - Elizabeth,

27 11 1912
Rhoda Chapman of 15 Flitcroft St
-, - - Mary Chapman,

27 11 1912
Wifred Daniels of 50 John Taylor St
John Daniels, Side Piecer - Elizabeth,

27 11 1912
Edith Daniels of 50 John Taylor St
John Daniels, Side Piecer - Elizabeth,

27 11 1912
Squire Foster of 17 Hulme St
Squire Foster, Hairdresser - Elizabeth,

27 11 1912
Edith Ellen Waters of 17 Nile St
Charles Waters, Brakesman - Maria,

27 11 1912
Lilian Liptrot of 10 Albion St
Daniel Liptrot, Greengrocer - Elizabeth,

27 11 1912
William Astley of 59 Clarendon St
Henry Astley, Labourer - Charlotte,

27 11 1912
Joseph Walker of 242 Lever St
Joseph Walker, Master Painter - Bertha,

4 12 1912
William Mather of 78 Venture St
William Mather, Labourer - Priscilla,

4 12 1912
Esther Alice Orlopp of 23 Pilkington St
Peter Orlopp, Walking Stick Dresser - Martha,

4 12 1912
Annie Holden of 46 Bull Lane
Thomas Holden, Carriage Cleaner - Margaret Alice,

6 12 1912
Lilian Brown of 79 Settle St
Benjamin Brown, Moulder - Emma,

7 12 1912
Mary Doreen Brown of 93 Bradford St
Murray Douglas Brown, Cashier - Rosalie A. M.,

8 12 1912
Albert Hastings Rawlinson of 205 Bridgeman St
Wiliam Ellis Rawlinson, Hotel Manager - Alice,

11 12 1912
Elsie Bromley of 72 Sidney St
Thomas Bromley, Doubler - Annie Louisa,

11 12 1912
Edward Brandwood of 124 Sidney St
William Henry Brandwood, Collier - Hannah,

11 12 1912
Gladys Hogg of 80 John Taylor St
John Robert Hogg, Collier - Bertha,

11 12 1912
Joseph Woodhouse of 45 Holden St
Joseph Woodhouse, Labourer - Emma,

11 12 1912
Elizabeth Ellen Woodhouse of 45 Holden St
Joseph Woodhouse, Labourer - Emma,

18 12 1912
Lily Brown of 79 Settle St
Benjamin Brown, Iron Moulder - Emma,

18 12 1912
Richard Rathbone of 23 Settle St
Benjamin Whittle Rathbone, Safe Maker - Martha Ann,

18 12 1912
Alice Atherton of 84 Teal St
Joseph Atherton, Assistant Engineer - Ada,

18 12 1912
Joyce Livesley of 20 Glenburn St
Robert Livesley, Bricklayer - Phillis,

22 12 1912
Thomas Bentley of 15 Holden St
William Bentley, Spinner - Alice,

22 12 1912
Sarah Ann Bamford of 9 Argo St
John Bamford, Spinner - Jessie,

22 12 1912
Henry Hart of 31 York St
Henry Hart, Railway Worker - Martha,

14 12 1915
John Hyland of 1 John Cross St
John Hyland, Brick Setter - Grace,

11 1 1916
Thomas Haslam of 137 Platt St
Thomas Haslam, Side Piecer - Margaret Ellen,

13 1 1916
Stanley Luby of 12 Walter St
Thomas Luby, Collier - Hilda,

13 1 1916
Edith Bocock of 17 Broach St
Thomas Bocock, Railway Servant - Elizabeth Ann,

13 1 1916
Herbert Leyland of 26 Bull Lane
Herbert Leyland, Cotton Spinner - Annie Lillah,

13 1 1916
Leonard Williams of 22 Beechwood St
John Williams, Calender Bowl Worker - Emma,

16 1 1916
Margaret Alice Brammer of 3 Lumsden St
Arthur Brammer, Joiner - Annie,

20 1 1916
Harold Jennings of 1 Farmer St
?, - - Betsy Jennings,

27 1 1916
Joseph Hailwood of 10 Bull Lane
William Thomas Hailwood, Firebeater - Mary Ann,

27 1 1916
Ethel Barlow of 72 Teal St
James Barlow, Collier - Louisa,

27 1 1916
Annie McMahon of 5 Broach St
Michael McMahon, Wireman - Ethel,

3 2 1916
Elizabeth Schofield of 20 Moore St
John Schofield, Soldier - Elizabeth,

3 2 1916
Arthur Schofield of 20 Moore St
John Schofield, Soldier - Elizabeth,

10 2 1916
Gladys Davison of 20 Slaterfield
William Davison, Labourer - Mary Ellen,

13 2 1916
Margaret Bunyan of 50 Lark St
Frederick Bunyan, Soldier - Florence,

13 2 1916
Lily Cartwright of 97 Reservoir St
Walter Cartwright, Soldier - Maria,

16 2 1916
Margaret Kateley of 2 Leach St
John Kateley, Winder - Sarah,

22 2 1916
Margaret Bridge of 12 Whittaker St
Thomas Henry Bridge, Soldier - Mary Emily,

5 3 1916
George Tomlinson of 15 Finney St
John Richard Tomlinson, Soldier - Annie,

9 3 1916
Betsy Evaline Rowen of 66 Rigby St
John Rowen, Soldier - Betsy,

16 3 1916
John Olive of 139 Plover St (formerly Brick St)
James Olive, Collier - Margaret,

16 3 1916
Irene Hamer of 20 Holden St
Peter Hamer, Soldier - Mary,

17 3 1916
Thomas Holden of 22 Whittaker St
Thomas Holden, Soldier - Margaret Alice,

19 3 1916
Wilson Albert Baker of Moor Lane (Old Three Guns Hotel)
William Wilson Baker, Soldier - Priscilla,

22 3 1916
Frank Royle of 28 Milford Rd
Aaron Royle, Draper - Gladys,

23 3 1916
Harry Hough of 9 Glynn St
Thomas Hough, Spinner - Lily,

23 3 1916
Hannah Owen of 120 Lever St
Frederick Thomas Owen, Ship Maker - Elizabeth,

26 3 1916
Louisa Dandy of 16 Moore St
Walter Dandy, Soldier - Mary Ann,

6 4 1916
Benjamin Walter Davies of 74 Teal St
Benjamin Davies, Heald Varnisher - Beatrice,

6 4 1916
Robert Russell Hymes of 121 Moncrieffe St
Thomas Hymes, Soldier - Alice,

6 4 1916
Hilda Norris of 26 Stafford St
Alfred Norris, Spinner - Mary Alice,

16 4 1916
Joseph Davenport of 20 Bull Lane
Joseph Davenport, Goods Inspector - Jane,

16 4 1916
Florence Moors of 23 Flitcroft St
John William Moors, Foundry Labourer - Florence,

28 4 1916
Colin Bolton of 29 Roxalina St
John William Bolton, Iron Turner - Margaret Alice,

30 4 1916
Ellis Holiday of 20 Peabody St
James Holiday, Steel Swelter - Lavinia,

7 5 1916
Edward Hampson of 36 Woodfield St
John Edward Hampson, Butcher - Sarah Jane,

7 5 1916
Albert Hampson of 36 Woodfield St
John Edward Hampson, Butcher - Sarah Jane,

7 5 1916
Robert Hampson of 36 Woodfield St
John Edward Hampson, Butcher - Sarah Jane,

7 5 1916
James Ronald Phillips of 139 Fletcher St
James Arthur Phillips, Butcher - Rosa Parker,

7 5 1916
Hilda Annie Pollitt of 11 Finney St
John Pollitt, Heald Machine Jackler - Emily,

11 5 1916
Fred Grimshaw Pritt of 48 Slaterfield
?, - - Margaret Pritt,

11 5 1916
John William Greenfield of 230 Weston St
Frederick George Greenfield, Forge Man - Elizabeth,

11 5 1916
Annie Smith of 10 Rebate St
James Smith, Mill Labourer - Annie,

14 5 1916
William Kirkman of 77 Plover St (formerly Brick St)
William Kirkman, Overlooker - Clara,

18 5 1916
Margaret Gregory of 22 Sadler St
?, - - Ann Gregory,

18 5 1916
Frank Scott of 213 Lever St
Samuel Scott, Cabinet Maker - Ada,

18 5 1916
Lily Brandwood of 124 Sidney St
William Henry Brandwood, Collier - Hannah,

25 5 1916
Alice Hurst of 270 Bridgeman St
Henry Hurst, Collier - Alice,

25 5 1916
James Ainsworth Miller of 11 Fair St
James Miller, Motor Mechanic - Alice,

25 5 1916
Clara Makin of 14 Alston St
Norman Makin, Stripper and Grinder - Alice,

25 5 1916
James Holme Barlow of 25 Holden St
James Barlow, Furnace Worker - Lilian,

1 6 1916
Albert Earp of 66 John Taylor St
John William Earp, Moulder - Mary Jane,

3 6 1916
John Harold Tinsley of 9 John Cross St
Alfred Tinsley, School Caretaker - Nancy,

8 6 1916
Phyllis Partington of 313 Lever St
Alfred Partington, Soldier - Sarah,

8 6 1916
Harry Wade of 82 Rigby St
James Edward Wade, Collier - Jane Elizabeth,

16 6 1916
Ethel May Bradshaw of 97 Clarendon St
John William Bradshaw, Soldier - Ethel May,

20 6 1916
Mary Ellen Chadwick of 66 Slaterfield
Arthur Chadwick, Hawker - Elizabeth,

22 6 1916
Queenie McArdle of 45 Foundry St
?, - - Sarah Elizabeth McArdle,

25 6 1916
William Duxbury of 226 Weston St
Heaton Duxbury, Engineer - Hannah,

25 6 1916
Albert Burrows of 56 Coe St
William Burrows, Soldier - Harriet,

25 6 1916
John Murray of 5 Cheetham Court
George Murray, Soldier - Jane,

28 6 1916
John Clapperton of Glenthorpe, New Brook Rd, Atherton
George Clapperton, Cotton Mill Manager - Jane Hannah,

29 6 1916
Florence Stove of 4 Channing St
Joseph Stove, Collier - Florence,

16 7 1916
Blanelie Parnel Barnes of 28 Moore St
Robert Barnes, Soldier - Mary Alice,

16 7 1916
George Sidney Allen of 130 Weston St
George Allen, Soldier - Mary Jane,

20 7 1916
Elizabeth Priscilla Reynolds of Cloverdale Hotel, Entwistle Rd, Rochdale
William Ernest Reynolds, Licensed Victualler - Elizabeth Yates,

23 7 1916
James Pegg of 187 Lee Ave
George Pegg, Spinner - Sarah Ann,

23 7 1916
Florence Hill of 8 Flitcroft St
Joseph Hill, Store Keeper - Caroline,

27 7 1916
Frank Smith of 145 Rishton Lane
Albert Smith, Blacksmith - Eliza,

30 7 1916
Nellie Cawfield of 19 Division St
George Cawfield, Spinner - Mary Ellen,

3 8 1916
Lily Schofield of 29 Grecian Crescent
John Edwin Schofield, Leather Worker - Sarah Elizabeth,

3 8 1916
James Edward Farrow of 24 Plover St (formerly Brick St)
James Edward Farrow, Soldier - Edith,

6 8 1916
James Rowland Coghlin of 21 Kenyon Rd, Bradley Fold
William Coghlin, Engine Fitter - Janet,

6 8 1916
Thomas Brown of 74 Reservoir St
Thomas Brown, Labourer - Florence,

16 8 1916
Robert Newton of 5 Grecian Crescent
Robert Newton, Minder - Illegible,

17 8 1916
Elizabeth Russell of 98 Clarendon St
Walter Russell, Labourer - Elizabeth,

31 8 1916
Lilian Bailey of 64 Shaw St
William Bailey, Platelayer - Hannah,

31 8 1916
John Whittaker of 30 Rigby St
Joe Whittaker, Gas Fitter - Elizabeth Ann,

7 9 1916
Edith Cartmel of 12 Mooney St
Christopher Cartmel, Soldier - Ellen,

10 9 1916
Lilian Halliwell of 54 Woodgate St
James Halliwell, Minder - Lily,

10 9 1916
Doris Timms of 94 Platt St
Richard Timms, Soldier - Maud,

17 9 1916
Reginald Wardle of 162 Lee Ave
Henry Makinson Wardle, Frame Overlooker - Ann Ellen,

17 9 1916
Herbert Cornwell of 51 George St
Charles Cornwell, Collier - Jane,

17 9 1916
Florence Briggs of 10 Gregson Field
Charles Briggs, Soldier - Florence Annie,

21 9 1916
Doris Harding of 7 Spring St
Ernest Alfred Harding, Leather Tanner - Leah,

21 9 1916
William Edward Coop of 36 Noble St
John Coop, Collier - Beatrice Rose,

21 9 1916
James Winward of 31 Basil St
James Winward, Soldier - Louisa,

1 10 1916
Eunice Nelson of 65 Sidney St
Fred Nelson, Labourer - Florence,

1 10 1916
Clifford Wilson of 98 Reservoir St
John Wilson, Soldier - Annie,

12 10 1916
Florence Glover of 96 John Taylor St
George James Glover, Butcher - Florence,

12 10 1916
Peter Davison Ross of 26 Tildsley St
Peter Ross, Minder - Emma,

15 10 1916
Irene Halliwell of 54A York St
James Herbert Stanley Halliwell, Carter - Kate,

17 10 1916
Mary Ellen Crook of 19 Channing St
William Crook, - Elizabeth,

17 10 1916
Sarah Ann Crook of 19 Channing St
William Crook, - Elizabeth,

17 10 1916
Joseph Dawson of 67 Platt St
Henry Dawson, Safe Maker - Ann Jane,

19 10 1916
Richard Sixsmith of 24 Rebate St
Richard Sixsmith, Collier - Mary Alice,

22 10 1916
Gertrude Collins of 50 George St
Thomas Collins, Fireman - Gertrude,

22 10 1916
Charles Russell Monk of Minorca St
Charles Monk, Shell Turner - Helena,

26 10 1916
Ernest Wright of 35 Shaw St
James Wright, Moulder - Elizabeth,

29 10 1916
Alice Rothwell of 100 Grasmere St
Harold Rothwell, Spinner - Alice,

29 10 1916
Harold Hernys of 148 Fletcher St
James Henry Hernys, Outdoor Labourer - Emily,

1 11 1916
Sarah Barnes of 69 Plover St (formerly Brick St)
James Thomas Barnes, Crane Driver - Mary Ellen,

1 11 1916
Stanley Goldstraw of 35 Pitt St
Samuel Goldstraw, Soldier - Sarah Jane,

1 11 1916
Ellen Cunningham of 79 Plover St (formerly Brick St)
John Alfred Cunningham, Store Keeper - Annie,

9 11 1916
Albert Ainscough of 4 Scholey St
John Ainscough, Soldier - Matilda,

12 11 1916
Florence Boon of 58 Bull Lane
Joseph Boon, Soldier - Lily,

12 11 1916
Edith Boon of 58 Bull Lane
Joseph Boon, Soldier - Lily,

12 11 1916
Louie Boon of 58 Bull Lane
Joseph Boon, Soldier - Lily,

12 11 1916
John Boon of 58 Bull Lane
Joseph Boon, Soldier - Lily,

12 11 1916
Margaret Boon of 58 Bull Lane
Joseph Boon, Soldier - Lily,

16 11 1916
William Kemp of 162 High St
William Henry Kemp, Electrician - Charlotte Wallwork,

23 11 1916
Stanley Lomax of 17 Reservoir St
George Alfred Lomax, Soldier - Sarah,

30 11 1916
Barbara Maud Rigby of 184 Lever
Frederick Knowles Rigby, - Jessie Maud,

30 11 1916
George Proffitt of 184 Westbrook St
John William Proffitt, Greengrocer - Mary Eliza,

17 12 1916
Elizabeth Palmer of 88 Reservoir St
James Palmer, Soldier - Elizabeth Hannah,

21 12 1916
Joseph Hanley of 40 Venture St
Joseph Hanley, Minder - Millie,

21 12 1916
Arthur Stringer of 4 Hobson St
John William Stringer, Labourer - Mary Ellen,

21 12 1916
Harold Dickinson of 1 Leach St
Harold Dickinson, Furnaceman - Catherine,

21 12 1916
Nora Yates of Lever St (Little John Inn)
Wilfred Yates, Publican - Annie,

21 12 1916
Jean Phillips of 50 Foundry St
George Phillips, Tailor - Emily,

24 12 1916
Ruth Unsworth of 4 Merehall St
Frank Unsworth, Carrier - Esther,

24 12 1916
Hilda Daniels of 53 Back Coe St
Joseph Daniels, Railwayman - Margaret May,

24 12 1916
James Dewhurst of 42 Barbara St
?, - - Bertha Dewhurst,

24 12 1916
Frederick Cornes of 38 Venice St
Stephen Arthur Cornes, Turner - Elizabeth,

24 12 1916
Lilian Clough of 41 Back Coe St
Richard Clough, Labourer - Alice Ann,

31 12 1916
James Greer of 36 Nine House Lane
William Robert Greer, Artesian Well Borer - Lottie Matilda,

31 12 1916
Edna Boardman of 19 Norman St
Peter Boardman, Bowl Maker - Emma,

7 1 1917
Arline Oswell of 18 Wilton St Moston
William James Oswell, Spinner - Emily,

18 1 1917
Eleanor Howard Nuttall of 9 Coe St
John Nuttall, Goods Shunter - Eleanor,

25 1 1917
Elizabeth Roberts of 49 Soho St
Thomas Roberts, Painter - Betsy Hannah,

28 1 1917
Arthur Charnock of 46 Leach St
John Edward Charnock, Iron Planer - Annie,

1 2 1917
Agnes Stafford of 68 Sidney St
John Stafford, Labourer - Mary Ellen,

4 2 1917
Ernest Kilcoyne of 12 Ashworth St
Ernest Kilcoyne, Soldier - Elizabeth Ann,

4 2 1917
Eric Bennett of 45 McKean St
William Bennett, Goods Checker - Margaret Ethel,

8 2 1917
Sarah Jane Fletcher of 26 Norman St
William James Fletcher, Brewer - Elizabeth,

8 2 1917
David Ashcroft of 26 Holden St
James Edward Ashcroft, Labourer - Hannah,

16 2 1917
Albert William Morris Jones of 142 Parkfield Rd
Albert William Jones, Railway Clerk - Emma Beatrice,

16 2 1917
Percy Orme Lyon of 28 Channing St
Thomas Lyon, Soldier - Florence,

16 2 1917
Martha Lyon of 28 Channing St
Thomas Lyon, Soldier - Florence,

16 2 1917
Thomas Lyon of 28 Channing St
Thomas Lyon, Soldier - Florence,

26 2 1917
William Palmer of 93 Reservoir St
James Palmer, Soldier - Jane,

1 3 1917
Esther Wynne of 24 Coe St
James Wynne, Goods Porter - Esther,

4 3 1917
Frederick Mather of 224 Lever St
William Mather, Labourer - Elizabeth,

15 3 1917
William Kilburn of 85 Eustace St
Robert Kilburn, Mangler - Sarah,

21 3 1917
Beatrice Kay of 37 Grecian St
William Kay, Leather Worker - Beatrice,

22 3 1917
Frank Jevons of 15 Minnie St
Henry Jevons, Gas Worker - Elizabeth Ellen,

29 3 1917
William Winward of 197 Bridgeman St
Herbert Winward, Carter - Florence,

5 4 1917
James Basil Mort of 6 Ashworth Lane Sharples
Robert Mort, Credit Clerk - Beatrice,

5 4 1917
Florence Ypres Price of 93 Clarendon St
Thomas Price, Iron Plater - Mary,

12 4 1917
Edward Lewis of 234 Rishton Lane
Arthur Lewis, Soldier - Eleanor,

12 4 1917
Edith Schofield of 7 Glynn St
Joseph Schofield, Collier - Gertrude,

19 4 1917
Robert Duke of 3 Glynn St
Robert Duke, Steel Grinder - Jessie,

19 4 1917
Lily Burrows of 68 Venture St
Robert Burrows, Spinner - Virtue Priscilla,

22 4 1917
Arthur Pearson of 24 Grecian Crescent
James Pearson, Turner and Fitter - Eliza,

25 4 1917
Harold Southworth of 18 Hobson St
Frederick Southworth, Soldier - Nancy Ellen,

3 5 1917
Frederick William Archer of 9 Glynn St
Frederick Holroyd Archer, Welder - Florence,

6 5 1917
Edith Fox of 67 Grecian St
Thomas Henry Fox, Soldier - Martha Ellen,

6 5 1917
Mona Williams Hagarty of 7 Holden St
?, - - Catherine Hagarty,

10 5 1917
Alice Emmeline Ackers of 47 Bryce St
John William Ackers, Hawker - Ada,

13 5 1917
May Whittle of 45 Roxalina St
Edward Whittle, Munition Worker - Bertha,

13 5 1917
Agnes Thompson of 89 Fletcher St
Henry Thompson, Metal Worker - Caroline,

16 5 1917
Thomas Naylor of 18 Bull Lane
James Naylor, Soldier - Ellen,

17 5 1917
Cyril Kirkman of 26 George St
John Albert Kirkman, Wagon Painter and Writer - Mary,

17 5 1917
Elise Brown of 53 Thynne St
Benjamin Brown, Contractor - Emily,

17 5 1917
Clifford Brown of 53 Thynne St
Benjamin Brown, Contractor - Emily,

17 5 1917
Joseph Brown of 53 Thynne St
Benjamin Brown, Contractor - Emily,

17 5 1917
Jack Brown of 53 Thynne St
Benjamin Brown, Contractor - Emily,

20 5 1917
Frank Williams of 17 Ada St
Alfred Williams, Goods Shunter - Bertha,

24 5 1917
Irene Hamer of 31 Channing St
John Robert Hamer, Soldier - Maria Anne,

24 5 1917
Ernest Dearlove of 67 Pitt St
William Dearlove, Skip Maker - Annie,

28 5 1917
Elsie Ball of -
Henry Ball, Soldier - Mary Alice,

31 5 1917
Emily Berry of 97 Plover St (formerly Brick St)
Joseph Berry, Labourer - Martha,

31 5 1917
Albert Naylor of 18 Bull Lane
James Naylor, Soldier - Ellen,

7 6 1917
May Monks of 52 Holden St
?, - - Jane Monks,

7 6 1917
William James Joule of 6 Leach St
William Joule, Soldier - Elizabeth Ann,

14 6 1917
James Henry Cavenay of 18 Venture St
John Cavenay, Furnaceman - Alice Hannah,

28 6 1917
Ada Dewhurst of 22 ?
Eliza Dewhurst, Cotton Spinner - May Jane,

15 7 1917
Connie Waters of 53 Venture St
Charles Hamilton Waters, Policeman - Maria,

19 7 1917
William Price of 80 Clarendon St
Ralph Price, Collier - Elizabeth,

26 7 1917
Ralph Whittaker of 47 Pitt St
Ralph Whittaker, Goods Loader - Mary,

2 8 1917
Janice Heyes of 27 Plover St (formerly Brick St)
Thomas Heyes, Salesman - Emily,

2 8 1917
Henrietta Crook of 240 Bridgeman St
James Crook, Moulder - Kate,

2 8 1917
Myson Pilkington of 21 Cyril St
John Edward Pilkington, Joiner - Bertha,

19 8 1917
Helen Shirley Lee of 22 Broach St
George William Oswald Lee, Soldier - Ada,

22 8 1917
Elsie Bennett of 18 Platt St
James Bennett, Blacksmith - Ethel,

22 8 1917
Edna Taylor of 19 Blackwood St
James Taylor, Gas Worker - Ellen,

22 8 1917
William Lowe of 46 Rigby St
Matthew Lowe, Soldier - Emily,

25 8 1917
Edna Miller of 26 Beechwood St
Walter Miller, Tanner - Elizabeth,

6 9 1917
Edith Crompton of 47 Venture St
George William Crompton, Under Carder - Mary,

6 9 1917
Ada Houseman of 34 Plover St (formerly Brick St)
Harry Houseman, Miner - Sarah Ellen,

13 9 1917
Edith Annie Briggs of 11 Kingsley St
John Briggs, Soldier - Emma,

13 9 1917
John Briggs of 11 Kingsley St
John Briggs, Soldier - Emma,

13 9 1917
Donald Briggs of 11 Kingsley St
John Briggs, Soldier - Emma,

20 9 1917
Hilda Bentley of 5 Lumsden St
William Bentley, Spinner - Alice,

20 9 1917
Florrie Cook of 16 Artillery St
Thomas Cook, Crofter - Elizabeth,

20 9 1917
Alice Ann Barlow of 25 Holden St
James Barlow, Furnaceman - Lillian,

27 9 1917
Emma Haslam of 137 Plover St (formerly Brick St)
Thomas Haslam, Labourer - Margaret Ellen,

27 9 1917
George Holt of 3 Alfred St
?, - - Bertha Holt,

4 10 1917
Tom Samson of 32 Bowness Rd
James Samson, Soldier - Gertrude,

4 10 1917
George Torkington of 15 Nile St
Robert Torkington, Labourer - Bertha,

4 10 1917
Harold Wright of 35 Shaw St
James Wright, Moulder - Elizabeth,

11 10 1917
Enid Humphries of 40 Holden St
William Thomas Humphries, Soldier - Ellen,

18 10 1917
Harry Clough of 80 Sidney St
John Henry Clough, Forger - Alice Collinson,

18 10 1917
Arthur Worthington of 87 Fletcher St
Arthur Worthington, Slater and Tiler - Mary Ellen,

18 10 1917
May Greenhalgh of 23 Pitt St
Robert Greenhalgh, Soldier - Jane,

18 10 1917
George Alfred McGovern of 33 Pitt St
Hugh McGovern, Iron Puddler - Charlotte Ann,

25 10 1917
Norman Entwistle of 34 Rebate St
James Entwistle, Goods Foreman - Margaret,

25 10 1917
Joseph Henry Broughton of 96 Clarendon St
William Ellis Broughton, Cotton Spinner - Elizabeth Alice,

1 11 1917
Elizabeth Cooper of 55 Plover St (formerly Brick St)
Robert Cooper, Postman - Elizabeth Ann,

22 11 1917
Alice Charleston of 27 Apple St
John Charleston, Collier - Annie,

22 11 1917
Norah Bateson of 8 Bull Lane
Frederick Bateson, Ship Maker - Susannah,

25 11 1917
Dorothy Roscow of 27 Meredith St
Harry Roscow, Spinner - Ann,

25 11 1917
Robert Gee of 25 York St
Robert Gee, Ship Maker - Isabella,

2 12 1917
William Ernest Percival of 84 Rothwell St
Ernest James Percival, Brewery Worker - Ada,

2 12 1917
Catherine Cannon of 23 Sidney St
William Cannon, Carter - Ellen,

6 12 1917
Edith Hodson of 57 Rishton Lane
James Stewart Hodson, Spinner - Agnes Gertrude,

13 12 1917
Ernest Lockton of 368 Lever St
James Lee Lockton, Tramway Employee - Sarah Elizabeth,

13 12 1917
Stanley Duxbury of 231 Rishton Lane
Heaton Duxbury, Engineer - Hannah,

20 12 1917
Irene Bateson of 106 Orlando St
William Henry Bateson, Coach Builder - Victorine,

27 12 1917
James Rosbottom of 55 Grecian St
James Rosbottom, Collier - Annie,

27 12 1917
Samuel Williams of 15 Grecian St
Arthur Williams, Soldier - Margaret Hannah,

6 1 1918
Lillian Monks of 44 Leach St
Richard Morris Monks, Engineer - Jane,

10 1 1918
Thomas Glover of 96 John Taylor St
George James Glover, Butcher - Florence,

10 1 1918
Cyril Jackson of 41 Lumsden St
Ernest Jackson, Fitter - Dorothy,

10 1 1918
Norman Popplewell of 25 Grecian St
Harry Popplewell, Soldier - Emma,

10 1 1918
Harry Popplewell of 25 Grecian St
Harry Popplewell, Soldier - Emma,

17 1 1918
Theresa Egerton of 20 Hobson St
William Henry Egerton, Furnaceman - Mary Ellen,

17 1 1918
John Hamer of 1 Reservoir St
John Hamer, General Dealer - Mary Ellen,

24 1 1918
Louisa Phillips of 80 Reservoir St
George Henry Phillips, Soldier - Mary Alice,

31 1 1918
Harold Hamer of 25 Roxalina St
John Hamer, Cotton Spinner - Annie,

31 1 1918
Harold Higginson of 38 Grecian St
James Higginson, Overlooker - Ellen,

7 2 1918
Edna Forrest of 29 Rishton Lane
Thomas Forrest, Tram Conductor - Elizabeth,

7 2 1918
Harold Harrison of 28 Burlington St
James Harrison, Dealer and Carrier - Sarah Ellen,

10 2 1918
Elizabeth Senior of 45 Leach St
Robert William Senior, Moulder - Maria,

14 2 1918
Norman Lewin of 16 Flitcroft St
William Walker Lewin, Shell Turner - Lucy,

21 2 1918
Nellie Evans of 41 Coe St
Thomas William Evans, Bricklayer - Ann Elizabeth,

3 3 1918
George Brown of 37 Platt St
George William Brown, Carter - Jane,

7 3 1918
John Dickins of 36 Woodfield St
Harry Dickins, Core Maker - Alice,

17 3 1918
Doris Stephenson of 8 Rishton Lane
Ernest Stephenson, Motor Driver - Amy,

17 3 1918
Harold Thomasson of 18 Grecian St
Harold Thomasson, Collier - Florence,

21 3 1918
James Powell of 21 York St
Charles Morgan Powell, Joiner - Emily Alice,

24 3 1918
Annie Baxendale of 1 Flitcroft St
Thomas Baxendale, Furnaceman - Annie,

24 3 1918
James Melling of 39 Adelaide St
James Edward Eltoft Melling, Labourer - Annie,

24 3 1918
Lily Wignall of 20 Bowness Rd
Edmund Wignall, Foreman Drawer and Twister - Nancy Alice,

28 3 1918
John Jordan of 87 High St
Ernest Jordan, Assistant Engine Driver - Mary,

31 3 1918
Frederick Morris Dyson of 45 Parkfield Rd
Frederick James Dyson, Engineer - Sophia,

11 4 1918
Edna Blears of 103 Plover St (formerly Brick St)
John Blears, Scrap Iron Dealer - Mary Jane,

11 4 1918
Jessie Pimblett Duke of 3 Glynn St
Robert Duke, Steel Grinder - Jessie,

11 4 1918
Violet Harper of 29 Whittaker St
Cornelius Harper, Dock Worker - Lily,

11 4 1918
William Edward Wade of 73 Bull Lane
James Edward Wade, Collier - Jane Elizabeth,

13 4 1918
Nellie Fitton of 58 Slaterfield
William Fitton, Soldier - Marion Ruth,

14 4 1918
Doris Bailey of 63 Reservoir St
Walter Bailey, Soldier - Bertha,

14 4 1918
Albert Spence of 107 High St
Albert Spence, Soldier - Ethel,

18 4 1918
Joseph Clewes of 1 Norman St
William Clewes, Railway Employee - Sarah Ann,

18 4 1918
Isabella Ainsworth Miller of 11 Fair St
James Miller, Iron Turner - Alice,

18 4 1918
John Smith of 147 Rishton Lane
Thomas Gerard Smith, Machinist - Maggie,

21 4 1918
James Croft of 97 Lumsden St
Thomas Croft, Iron Worker - Mary Elizabeth,

28 4 1918
John Jones of 57 Clarendon St
William Arthur Jones, Metal Polisher - Eliza Ellen,

1 5 1918
Ellen Hawes of 101 Fletcher St
George William Hawes, Labourer - Betsy Ann,

3 5 1918
Alfred Morris of 20 Tildsley St
Alfred Morris, Soldier - Emily,

3 5 1918
Elsie Owen of 21 Rishton Lane
?, - - Mary Elizabeth Owen,

3 5 1918
Ernest Harold Owen of 21 Rishton Lane
John Richard Owen, Soldier - Elizabeth Ann,

3 5 1918
Thomas George Roberts of 18 Independent St
Thomas Fletcher Roberts, Soldier - Elizabeth,

3 5 1918
Harold Whittaker of 5 Hewitt St
Thomas Whittaker, Tanner - Alice,

12 5 1918
John Cooper of 16 Minorca St
Percival Ronald Cooper, Goods Porter - Elizabeth Alice,

16 5 1918
Annie Southworth of 85 Holden St
Frederick Southworth, Soldier - Ellen Nancy,

23 5 1918
James Smethurst of 60 Leach St
Samuel Smethurst, Police Constable - Mary,

26 5 1918
May Barlow of 63 Bryce St
Thomas Barlow, Forge Hand - Caroline,

30 5 1918
May Hindley of 96 Holden St
John Hindley, Driller - Mary Jane,

30 5 1918
John Edward Taylor of 20 Plover St (formerly Brick St)
Hugh Mason Taylor, Iron Worker - Ellen,

2 6 1918
James Edward Shorrocks of 243 Settle St
Edward Shorrocks, Automatic Iron Machinist - Isabel,

10 6 1918
Leonard Cooper of 56 York St
Leonard Cooper, Soldier - Margaret,

13 6 1918
Gordon Oliver of 189 Lee Ave
John Henry Oliver, Bleacher - Beatrice,

16 6 1918
William Allsop of 65 Leach St
George Allsop, Spinner - Mary Elizabeth,

16 6 1918
Kenneth French Unsworth of 384 Bridgeman St
Frank Unsworth, Carrier - Esther,

23 6 1918
Annie Brammer of 1 Lumsden St
Arthur Brammer, Joiner - Annie,

27 6 1918
Amy Howarth of 23 Peabody St
George Howarth, Cotton Operative - Martha,

11 7 1918
Ellen Green of 92 Holden St
Thomas Green, Carter - Ellen,

11 7 1918
Ann Mawson of 19 Reservoir St
Edward Mawson, Soldier - Ann,

11 7 1918
Edward Mawson of 19 Reservoir St
Edward Mawson, Soldier - Ann,

11 7 1918
James Mawson of 19 Reservoir St
Edward Mawson, Soldier - Ann,

11 7 1918
Janet Mawson of 19 Reservoir St
Edward Mawson, Soldier - Ann,

11 7 1918
Jonathan Mawson of 19 Reservoir St
Edward Mawson, Soldier - Ann,

21 7 1918
Laura Radford of 41 John Taylor St
George Arthur Radford, Inspector of Shells - Mary Ann,

28 7 1918
Edna Harrison Nuttall of 38 Leach St
Albert Edward Nuttall, Carter - Ada,

1 8 1918
Lilian Catterall of 66 Coe St
Thomas Catterall, Soldier - Ambrosine,

1 8 1918
Rachel Daubney of 52 York St
Walter Daubney, Soldier - Rachel,

1 8 1918
Thomas Hall of 17 Flitcroft St
Thomas Hall, Engine Driver - Mary Alice,

1 8 1918
James Richard Smith of 9 Back Sidney St
?, - - Mary Smith,

1 8 1918
James Walker of 5 Flitcroft St
Richard Henry Walker, Spinner - Nancy,

4 8 1918
Alice Whittle of 19 Venture St
George Whittle, Maker Up - Jane,

22 8 1918
William Morris of 74 Brandwood St
Frederick Morris, Twister - Florence,

22 8 1918
Bertha Whittle of 45 Roxalina St
Edward Whittle, Labourer - Bertha,

25 8 1918
Vera Heyes of 86 Bull Lane
Norman Heyes, Soldier - Mary Alice,

25 8 1918
Ellen Mullen of 49 Bryce St
Joseph Ransome Mullen, Railway Employee - Elizabeth Ellen,

28 8 1918
Alice Singleton of 17 Crowther St
Walter Singleton, Moulder - Mary Alice,

29 8 1918
Doris Fletcher of 27 Nine House Lane
Harry Fletcher, Publican - Elizabeth Annie,

5 9 1918
Amelia Catherine Nedderman of 98 John Taylor St
Charles Nedderman, Munition Worker - Amelia,

5 9 1918
Phyllis Shaw of 98 Platt St
Herbert Shaw, Cotton Spinner - Florence Gertrude,

8 9 1918
Lilian Fletcher of 14 Sandham St
Stanley Fletcher, Soldier - Margaret,

12 9 1918
Alice Bateson of 2 Channing St
Thomas Bateson, Soldier - Ellen,

12 9 1918
Lillah Leyland of 26 Bull Lane
Herbert Leyland, Minder - Annie Lillah,

19 9 1918
Irene Gorse of 20 Moore St
?, - - Jane Gorse,

26 9 1918
Mary Alice Fletcher of 43 Clarendon St
Herbert Fletcher, Collier - Mary Ellen,

3 10 1918
Vera Waters of 53 Venture St
Charles Hamilton Waters, Railway Guard - Maria,

6 10 1918
Gwendoline Elizabeth Towers of 153 Weston St
Ernest Holden Towers, H.M.F. - May Adelaide,

10 10 1918
Edith Mullard of 85 Reservoir St
Edward Mullard, Coal Bagger - Eliza,

27 10 1918
Mary Hannah Ramsden of 71 Commission St
John Ramsden, Labourer - Edith Ethel,

3 11 1918
Seth Hulme of 19 Channing St
John Hulme, Spinner - Mary Ellen,

7 11 1918
Bertha Barlow of 4 Crowther St
Joseph Barlow, Soldier - Mary Agnes,

7 11 1918
Robert Calderley of 111 Sidney St
John Calderley, Carter - Emma,

7 11 1918
Irene Colderley of 111 Sidney St
John Colderley, Carter - Emma,

7 11 1918
Ernest Gerrard of 26 Meredith St
Ernest Gerrard, Soldier - May,

7 11 1918
Rachel Lee of 28 Rigby St
John Richard Lee, Soldier - Rachel,

7 11 1918
Susannah Lee of 28 Rigby St
John Richard Lee, Soldier - Rachel,

13 11 1918
John Palmer of 93 Reservoir St
James Palmer, Labourer - Jane,

21 11 1918
Elizabeth Peake of 46 Bull Lane
Joseph Henry Peake, Coal Filler - Mary Ellen,

24 11 1918
Fred Cunliffe of 19 Olive St
Fred Cunliffe, Spinner - Anne Jane,

24 11 1918
Alice lily Ross of 183 Rishton Lane
Edward Ross, Joiner - Alice,

28 11 1918
Hilda Hardman of 70 Back John Taylor St
Tom Hardman, Labourer - Lily,

28 11 1918
Alfred leslie Orlopp of 69 Rothwell St
Peter Orlopp, Marine - Martha,

5 12 1918
Eveline Blears of 103 Plover St (formerly Brick St)
?, - - Mary Jane Blears,

5 12 1918
Jack Drake of 299 Lever St
Samuel Drake, Heating Engineer - Maggie,

26 12 1918
Hilda Roberts of 86 Shaw St
William Roberts, Cotton Spinner - Minnie,

26 12 1918
Paul Schofield of 7 Glynn St
Joseph Schofield, Collier - Gertrude,

2 1 1919
James Hailwood of 10 Bull Lane
William Thomas Hailwood, Engine Tenter - Mary Ann,

2 1 1919
Harry Halstead of 39 Slaterfield
Harry Halstead, Cotton Spinner - Fanny,

9 1 1919
Lilian Kay of 45 Holden St
James Kay, Labourer - Lilian,

9 1 1919
Sarah Jane Moore of 98 Venture St
William Moore, Carter - Sarah Jane,

10 1 1919
Elsie Barlow of 29 Holden St
James Barlow, Forge Hand - Lily,

12 1 1919
Ethel Murray of 57 Parrot St
Thomas Murray, Collier - Betsy Alice,

13 1 1919
Hilda Barnes of 17 Reservoir St
Ernest Alfred Barnes, Leather Finisher - Ethel,

16 1 1919
Eleanor Mills of 21 Settle St
John Flitcroft Mills, Shearer Atlas Forge - Martha Jane,

17 1 1919
Margaret Nina Smith of Holly Bank, Green Lane
Thomas Smith, Headmaster - Nina Alice,

21 1 1919
William Bateson of 18 Channing St
William Henry Bateson, Pattern Maker - Victorine,

23 1 1919
Arthur Hough of 4 Melville St
Arthur Hough, Bookkeeper - Maria,

27 1 1919
Janet Brandon of 98 John Taylor St
Albert Brandon, Carter - Catherine,

27 1 1919
Florence Halsall of 14 Meredith St
William Halsall, Labourer - Eliza,

2 2 1919
Richard Cornes of 38 Venice St
Stephen Arthur Cornes, Iron Turner - Elizabeth,

6 2 1919
James Entwistle of 31 Holden St
James Entwistle, Collier - Mary,

6 2 1919
Madge Spencer of 293 Lever St
William Spencer, Collier - May,

6 2 1919
Harry Mostyn Tonge of 10 Henry St
Harry Mostyn Tonge, School Master - Marie Cecilia,

16 2 1919
Irene Atkinson of 23 Latham St
Abraham Atkinson, Engineer - Hannah,

23 2 1919
Winifred Donyon of 12 Peabody St
Max Donyon, Forge Labourer - Sussannah,

23 2 1919
Lily Hailwood of 52 Back York St
Joseph Hailwood, Tanner - Annie,

27 2 1919
Albert William Kitchen of 24 Stafford St
Herbert Kitchen, Illegible - Ida,

27 2 1919
John Potter of 36 Rebate St
John Potter, Iron Moulder - Mary,

13 3 1919
John Massey Archer of 9 Glynn St
Frederick Holroyd Archer, Welder - Florence,

13 3 1919
Thomas Schofield Knight of 21 Lumsden St
Albert Edward Knight, Grocers Assistant - Sarah,

16 3 1919
Ellen Kate Jones of 5 Finney St
?, - - Annie Jones,

30 3 1919
Olga Frost of 85 Calvert Rd
Richard Frost, Labourer - Gladys,

30 3 1919
Nellie Rushton of 7 Flitcroft St
Albert Rushton, Goods Shunter - Maud,

10 4 1919
Edna Brown of 53 Thynne St
Benjamin Brown, General Contractor - Emily,

10 4 1919
Hilda Iredale of 98 Settle St
George Ashton Iredale, Spinner - Florence,

10 4 1919
Mary Price of 93 Clarendon St
Thomas Price, Iron Plater - Mary,

17 4 1919
Sarah Hoyles of 23 Reservoir St
Lawrence Hoyles, Collier - Martha,

4 5 1919
Joyce Seed of 21 Lumsden St
John Leonard Seed, Comber Overlooker - Ethel,

5 5 1919
Alice Hawes of 15 Chatham St
George William Hawes, Labourer - Betsy Ann,

11 5 1919
Lily Bailey of 34 Bull Lane
Thomas Moss Bailey, Service Layer - Mary,

11 5 1919
Joseph White Dewhurst of 14 Ashworth St
?, - - Bertha Dewhurst,

15 5 1919
Joan Marehall of 52 Leach St
Jack Marehall, Chauffer - Minnie,

15 5 1919
Lawrence Wild of 73 Holden St
Lawrence Monk Wild, Horse Dealer - May,

22 5 1919
Doris Derbyshire of 135 Sidney St
Thomas Derbyshire, Commercial Traveller - Jane Elizabeth,

22 5 1919
Eric Matthias of 10 Leach St
Frank Matthias, Turner - Margaret Elizabeth,

25 5 1919
James Gibson of 25 Nine House Lane
James Gibson, Minder - Ellen,

25 5 1919
Ronald Walker of 17 Steele St
Robert Walker, Steel Worker - Annie,

5 6 1919
Frederick Aughton of 85 Holden St
James Aughton, Firebeater - Jane,

8 6 1919
Alice Fletcher of 19 Noble St
James Fletcher, Cloth Drier - Sarah,

19 6 1919
William Orme of 61 Clarendon St
Walter Orme, Labourer - Alice,

19 6 1919
Edgerton Peeks of 21 Grecian Crescent
Stanley Peeks, Furnace Builder - Martha Alice,

22 6 1919
Thomas Fletcher of 14 Bull Lane
Joseph Fletcher, Illegible - Charlotte,

22 6 1919
John Harrison of 28 Burlington St
James Harrison, General Dealer - Sarah,

26 6 1919
Jack Goldstraw of 35 Pitt St
Samuel Goldstraw, Bakers Assistant - Sarah Jane,

26 6 1919
James Ralph of 51 Pitt St
Whittaker Ralph, Goods Porter - Mary,

29 6 1919
Harold Kenneth Clapperton of Glenthorpe, New Brook Rd, Atherton
George Clapperton, Cotton Mill Manager - Jane Hannah,

29 6 1919
Elizabeth Keen of 36 Grecian St
John Henry Keen, Engineer - Ada,

10 7 1919
Elizabeth Ellen Dandy of 16 Moore St
Walter Dandy, Spinner - Mary Ann,

10 7 1919
Herbert Foster of 39 Venture St
Herbert Foster, Hairdresser - May,

10 7 1919
Margaret Hamer of 20 Holden St
Peter Hamer, Collier - Mary,

10 7 1919
Lily Taylor of 40 Sidney St
Wilfred Taylor, Carter - Kate,

17 7 1919
Roland Bolton of 29 Lever St
John William Bolton, Iron Turner - Margaret Alice,

17 7 1919
Ada Britton of 42 John Taylor St
James Britton, Warehouseman - Mary Ann,

24 7 1919
Thomas Abbott of 165 Weston St
Charles Abbott, Labourer - Betsy Alice,

24 7 1919
Frederick Wood of 1063 Bury Rd
Frederick Wood, Core Maker - Alice,

27 7 1919
Edith Dagnall of 17 Pitt St
William Dagnall, Puddler - Betsy,

31 7 1919
Ronald William Matthews of 65 Thynne St
Norman Matthews, Stripper and Grinder - Sarah,

10 8 1919
Joseph Taylor of 45 Pitt St
Joseph Taylor, Colliery Worker - Mary Alice,

14 8 1919
Margaret Christine Connel of 1 Leach St
John Mathieson Connel, Miner - Jessie,

17 8 1919
Annie Blackledge of 3 Richelieu St
Ernest Blackledge, Steel Worker - Fanny,

17 8 1919
Phyllis Webster of 231 Settle St
Joseph Webster, Linesman - Maud,

21 8 1919
Minnie Astley of 58 Milk St
Thomas Albert Astley, Motor Driver - Elizabeth Ann,

21 8 1919
Marjorie Bentley of 5 Lumsden St
William Bentley, Self Acting Minder - Alice,

24 8 1919
Frederick Silby of 133 Sidney St
Harry Silby, Assurance Agent - Mary Alice,

11 9 1919
Joseph Settle of 69 York St
Frederick Settle, Sheet Metal Worker - May Ann,

18 9 1919
Margaret Nicholson of 10 Reservoir St
Samuel Nicholson, Police Constable - Lily,

21 9 1919
Mary Clough of 41 Back Coe St
Richard Clough, Labourer - Alice Ann,

28 9 1919
Kathleen Finn of 15 Lumsden St
David Finn, Assistant Brewer - Violet,

2 10 1919
Ronald Davison Ross of 26 Tildsley St
Peter Ross, Minder - Emma,

5 10 1919
James Edward Ashcroft of 70 Holden St
James Edward Ashcroft, Labourer - Hannah,

12 10 1919
Hilda Crook of 81 Holden St
Charles Crook, Labourer - Jane Elizabeth,

16 10 1919
Helen Fox of 36 Slaterfield
John T Fox, Hairdresser - Elizabeth Jane,

16 10 1919
Mary Fox of 36 Slaterfield
John T Fox, Hairdresser - Elizabeth Jane,

16 10 1919
Winifred Holt of 15 Hartley St
Peter Holt, Telegraphist - Sarah,

16 10 1919
Lily Rutter of 28 Flitcroft St
James Rutter, Bleacher - Lily,

19 10 1919
Walter Whittaker of 279 Settle St
Robert Whittaker, Labourer - Elizabeth,

23 10 1919
Walter Willoughby Constantine of 66 Turk St
Walter Willoughby Constantine, Sailor - Susannah,

23 10 1919
Lorong James Larsen of 70 Rigby St
Olaf Sumner Larsen, Labourer - Evelina,

26 10 1919
Thomas Smethurst of 60 Leach St
Samuel Smethurst, Police Constable - Mary,

30 10 1919
Mary Alice Houseman of 121 Plover St (formerly Brick St)
Harry Houseman, Firebeater - Sarah Ellen,

30 10 1919
Edward Rosbottom of 39 Grecian St
James Rosbottom, Collier - Annie,

2 11 1919
Jean Elvidge of 21 Venture St
Alfred Elvidge, Iron Worker - Helen,

13 11 1919
John Davies of 74 Teal St
Benjamin Davies, Heald Varnisher - Beatrice,

13 11 1919
Joyce Hool of 20 Alder St
?, - - Elizabeth Ellen Hool,

13 11 1919
Harry Pollitt of 31 Grecian Crescent
Harry Pollitt, Postman - Ellen,

13 11 1919
Sarah Ellen Willett of 5 Wylde St
Thomas Henry Willett, Fireman - Elizabeth Ellen,

16 11 1919
Natalie Ellen Ormrod of 120 Rishton Lane
Daniel Ormrod, Self Acting Minder - Ada,

20 11 1919
Lillian Cunningham of 29 Rishton Lane
Hubert Cunningham, - Beatrice,

20 11 1919
Gladys Forrest of 29 Rishton Lane
Thomas Forrest, Tram Conductor - Elizabeth,

20 11 1919
Edith Reed of 25 Peveril St
John Reed, Labourer - Martha,

20 11 1919
William White of 94 Holden St
George White, Collier - Ada,

21 11 1919
Ellen Dearlove of 61 Nile St
? Dearlove, - ?,

23 11 1919
Joseph Stephen Carroll of 24 Pennington Rd
Thomas Walter Carroll, Works Manager - Louisa Mary Ann,

23 11 1919
Thomas Walter Carroll of 24 Pennington Rd
Thomas Walter Carroll, Works Manager - Louisa Mary Ann,

27 11 1919
John Critchley of 31 Wentworth St
Wilfred Critchley, Cotton Spinner - Pollie,

27 11 1919
Harold Mather of 10 Flitcroft St
Charles Mather, Electric Car Cleaner - Bertha,

30 11 1919
Thomas Turner of 137 Plover St (formerly Brick St)
?, - - Alice A Turner,

4 12 1919
Etty Booth of 17 Burlington St
Wilfred Booth, Butcher - Etty,

4 12 1919
May McGovern of 33 Pitt St
Hugh McGovern, Puddler - Charlotte Ann,

4 12 1919
Rose Wynne of 1 Coe St
James Wynne, Labourer - Esther,

7 12 1919
Iris Linda Markland of 5 Bradford Rd
William Markland, Dentist - Margaret,

11 12 1919
Robert Brockbank of 11 Spring St
Robert Brockbank, Railwayman - Bertha,

18 12 1919
Rhoda Ashworth of 61 Grecian St
Joseph Ashworth, Collier - Violet,

18 12 1919
Eva Berry of 97 Plover St (formerly Brick St)
Joseph Berry, Labourer - Martha,

18 12 1919
Frank Charlesworth of 50 Venture St
George Frederick Charlesworth, Plumber - Mary Ellen,

18 12 1919
Lillian Howarth of 29 Back Nile St
Charles Henry Howarth, Carter - Martha Ellen,

18 12 1919
Hilda Wright of 44 Pilkington St
Joseph William Wright, Collier - Elizabeth,

1860s 1870s 1880s 1890s 1900s 1910s 1920s 1930s 1940s 1950s 1960s 1970s

Baptisms
Family Tree Research
Church Photos
St Marks Staff
Heads Diary
History Of St Marks
Families
Workplaces
Neighbours
Registers
School Photos
Where Are They Now
Guestbook
Weddings
Home Page